Wybielanie ubrań – ile sody oczyszczonej użyć?

Wybielanie ubrań nie leży wyłącznie w gestii sody oczyszczonej. Bardzo podobne działanie ma też proszek do pieczenia. Obydwa produkty doskonale radzą sobie z pożółkłymi i zszarzałymi ubraniami. Przed praniem warto namoczyć ubranie w roztworze wody z sodą lub proszkiem.

Po około godzinie należy wrzucić odzież do pralki. Ale co z sodą lub proszkiem? To właśnie w tym momencie dosypywany jest proszek. Soda do prania lub proszek do pieczenia powinny być dodawane w odpowiedniej proporcji. Oznacza to, że do proszku do prania należy wsypać pół torebki sody oczyszczonej.

W przypadku proszku zalecana ilość to ok. 1 – 2 opakowania. Jeśli natomiast chcielibyśmy zmiękczyć bieliznę, można dodać łyżkę soli do ostatniego płukania. Tak wyprane ubrania powinny być skutecznie wybielone.

Pranie sodą oczyszczoną to sposób nie tylko na wywabianie plam i wybielanie materiałów, lecz także na odświeżanie ubrań i zniszczonych materiałów.
Soda oczyszczona do prania - jak ją prawidłowo używać do pralki

Usuwanie plam – soda kuchenna

Prócz wybielania soda oczyszczona bardzo dobrze radzi sobie z odplamianiem. Skutecznie usuwa m.in. plamy z ziemi, z tłuszczu oraz nieestetycznie wyglądające plamy z potu. Zobaczmy więc, jak wygląda odplamianie sodą.

Plamy z potu usuwa się dzięki zastosowaniu mieszanki sody z octem. Pastę wykonuje się z 3 łyżeczek sody oraz 2 łyżek octu, a następnie naciera się nią plamę. Brudną odzież należy pozostawić na ok. godzinę i uprać. Soda kuchenna z łatwością radzi sobie też z tłuszczem.

Tłustą plamę wystarczy zalać wrzątkiem i grubo posypać sodą oczyszczoną. Po wypraniu plama powinna zniknąć. Usuwanie plam z trawy również jest bardzo proste. Wystarczy sporządzić roztwór ciepłej wody i 3 – 4 łyżeczek sody oczyszczonej. Po rozpuszczeniu należy przetrzeć plamę roztworem i gotowe. Sprawdź także w tym artykule, jak sprać plamy z oleju.

Usuwanie plam sodą oczyszczną jest bardzo skuteczne, stosuje się ją na plamy z tłuszczu, potu, kawy, ziemi i trawy.
Soda oczyszczona do prania - jak ją prawidłowo używać do pralki

Soda oczyszczona – inne zastosowanie

Soda oczyszczona ma tak wiele zastosowań, że nie sposób wszystkich wymienić. W łazience nie jest wykorzystywana jedynie jako soda do prania i odświeżania. Produkt doskonale radzi sobie także z czyszczeniem i odświeżaniem pralki automatycznej. Odplamianie sodą też jest dobrze znane.

Ponadto soda oczyszczona neutralizuje nieprzyjemne zapachy, zapobiega nadmiernemu poceniu się (działa jak antyperspirant), wygładza skórę np. łokci, przedłuża świeżość ciętych kwiatów, zapobiega rdzewieniu, a nawet zastępuje płyn do ust. To fenomenalny produkt!

Jak widać, soda posiada ogromną moc. Jej niezwykłe właściwości sprawiają, że staje się niezbędnym składnikiem codziennego życia. Nie dość, że bardzo ułatwia wiele czynności, to w dodatku pozwala na spore oszczędności. Soda do prania i czyszczenia to najlepszy produkt zarówno do wybielania i odplamiania, jak i do regularnego czyszczenie pralek automatycznych.

ikona podziel się Przekaż dalej