Pluskwy domowe - jak się ich pozbyć

Jak wyglądają pluskwy domowe i jak je zwalczyć

Owady w domu są problemem wstydliwym. Kojarzą się z brudem i niechlujstwem. Szczególnie nielubianym owadem bytującym w pobliżu ludzi jest pluskwa. Owad ten jest w zasadzie nieszkodliwy: nie zanieczyszcza żywności, nie niszczy, nie roznosi zarazków ani bakterii. Ukąszenie pluskwy jest nieszkodliwe, nie boli. Po ukąszeniu na skórze pojawiają się nieregularne zaczerwienienia, które szybko znikają. Dlaczego więc tak nie lubimy pluskiew? Otóż, owady te żywią się krwią, dlatego też bytują w pobliżu naszych łóżek, aby żerować w nocy, gdy śpimy. Stanowią problem psychologiczny, gdyż budzą ogromne obrzydzenie i nie pozwalają spokojnie spać.

Pluskwy w mieszkaniu trzeba zwalczyć nie tylko dlatego, że budzą obrzydzenie. Ich ukąszenia pozostawiają plamki krwi na pościeli i bieliźnie. Ponadto nagrmadzenie się tych owadów powoduje znacznie zanieczyszczenie mieszkania. Owady gromadzą się w zakamarkach, pod tapetą, w szczelinach. Miejsca ich bytowania zanieczyszczone są krwią i odchodami owadów. Ponadto pluskiew bardzo trudno jest się pozbyć, szczególnie jeśli doszło do znacznego ich namnożenia.

Pluskwa jest czerwono-brązowym, płaskim owadem z rodziny pluskwiaków różnoskrzydłych. Nie lata i nie skacze. Jaja owada wyglądają jak ziarenka piasku. Owad przechodzi przez stadia jaja, larwy i osobnika dorosłego. Dorosła pluskwa pobiera krew przez 10 minut. Owady te mogą bardzo długo przetrwać bez pożywienia, gdyż zapadają w stan hibernacji, który może trwać nawet 2 lata. Dlatego też owady te możemy przynieść do mieszkania ze starych domów lub z wakacji. Zdarzają się one nawet w najbardziej zadbanych i czystych mieszkaniach. Dziecko może przynieść je ze szkoły, a my od znajomych. W blokach przemieszczają się wzdłuż kanałów wentylacyjnych.

Najlepszym sposobem, aby pozbyć się pluskiew, jest rygorystyczna czystość i częste sprzątanie okolicy łóżek Jednak generalnie bardzo trudno jest zwalczyć pluskwy, jeśli już się pojawią. Czy warto stosować domowe sposoby, jak soda oczyszczona na pluskwy?

Soda oczyszczona na pluskwy domowe - sposób działania

Jak działa soda oczyszczona na pluskwy

Soda oczyszczona działa odstraszająco na pluskwy. Jeśli jest ich mało, możemy wysypać sodę oczyszczoną w miejscach, gdzie mogą bytować. Wysypujemy sodą miejsce pod i za łóżkiem. Dokładnie obsypujemy sodą szpary podłogowe, miejsca wzdłuż ścian i spary w meblach. Efekt możemy wzmocnić, jeśli dodatkowo spryskamy miejsca te olejkiem lawendowym.

Sodę możemy zastosować jeśli znaleźliśmy jedną pluskwę lub kilka. W tym przypadku należy dokładnie obejrzeć mieszkanie i uszczelnić gipsem szpary, przez które mogą się dostawać. Konieczne będzie dokładne wysprzątanie i odkurzenie mieszkania. Niestety, zła wiadomość jest taka, że nie sposób pozbyć się pluskiew przy pomocy sody oczyszczonej. Soda działa odstraszająco na niewielką ilość owadów. Jeśli jednak jest ich dużo i przychodzą z innych mieszkań w bloku, sposób ten nie zadziała. Konieczne będzie zatrudnienie specjalistycznej firmy. Sprawdź także ten artykuł: Skąd biorą się pluskwy w mieszkaniu? Oto 3 najczęstsze przyczyny.

Jakimi sposobami można pozbyć się pluskiew z mieszkania

Bardzo trudno jest zwalczyć pluskwy w mieszkaniu. Jeśli zostały zauważone musimy zastosować kilka sposobów. Warto zacząć od dokładnego wysprzątania mieszkania i rozsypania sody w okolicy łóżek oraz w szparach w meblach. Owady bytują jednak w takich zakamarkach, gdzie nie mamy możliwości wysypać sody, czy spryskać takimi domowymi sposobami jak ocet, sok z cytryny, czy wysypać kurkumę.

Dobrym sposobem jest stosowanie wysokiej temperatury. Jaja i larwy pluskwy giną w temperaturze około 45 stopni. Najlepsza jest myjka parowa nastawiona na 70 stopni, przy pomocy której możemy dezynfekować parą materace, zabawki, poduszki, meble tapicerowane, pościel.

Warto jednak pamiętać, że przy dużym nasileniu pluskiew, szczególnie jeśli przechodzą on z innych mieszkań w bloku, żaden domowy sposób nie jest skuteczny. Jedynym sposobem jest zlecenie usunięcia pluskiew specjalistycznej firmie, która usunie owady chemicznymi sposobami i opryskami parowymi. Opryski chemiczne nie usuwają jaj, dlatego też konieczne są co najmniej 3 opryski. Dodatkowo firmy specjalistyczne niszczą jaja pluskiew przy pomocy parownicy.

ikona podziel się Przekaż dalej