Czy można stosować sodę oczyszczoną na skórę głowy, włosy i łupież

Soda oczyszczona i jej zastosowanie w domu i w domowych kosmetykach

Soda oczyszczona, czyli wodorowęglan sodu, jest białym, bezwonnym i nietoksycznym proszkiem, który ma bardzo szerokie zastosowanie w domu. Sodę warto zawsze mieć w szafce kuchennej, gdyż sposobów jej wykorzystania jest mnóstwo.

W domu możemy wykorzystać sodę do sprzątania i czyszczenia, do udrażniania odpływów, do wywabiania plam, jak również do odstraszania owadów w domu i w ogrodzie. Dobrze znane jest alkalizujące działanie sody na układ pokarmowy, przy wzdęciach, zgadze, refluksie czy niestrawności. Niektórzy są zwolennikami codziennego picia wody z sodą w celu odkwaszenia organizmu, chociaż takie działanie sody nie zostało nigdy udowodnione naukowo. Soda oczyszczona jest niedroga i łatwo dostępna, dlatego zawsze warto ją w domu mieć.

Sodę wykorzystujemy także w celach kosmetycznych, jak:

  • oczyszczająca maseczka na twarz z sody i wody,
  • soda do wybielania zębów,
  • domowe pasty do zębów na bazie sody,
  • soda do kąpieli,
  • musujące kule kąpielowe z sody,
  • soda oczyszczona na włosy i skórę głowy,
  • soda na popękane pięty,
  • soda na pocenie się.

Maseczki, domowe pasty do zębów i szampony z sody stały się bardzo modne. Soda może nam pomóc w zapewnieniu pięknego wyglądu. Warto jednak wiedzieć, że istnieje sporo przeciwwskazań do ich stosowania. Generalnie częste stosowanie sody na skórę, włosy i zęby nie jest zalecane. Znane jest wybielające działanie sody na zęby. Jednak przy dłuższym stosowaniu efekt może być odwrotny od oczekiwanego. Soda może uszkodzić szkliwo zębów, które będzie później szybciej przyjmować wszelkiego rodzaju przebarwienia. Ponadto stosowanie sody może skutkować uwrażliwieniem się zębów na ciepło i zimno.

Soda ma działanie oczyszczające i bakteriobójcze. Problemem jest jednak jej odczyn. Skóra człowieka oraz włosy mają odczyn kwaśny co pozwala na ochronę przeciw czynnikom środowiskowym i drobnoustrojom. Natomiast soda ma odczyn silnie zasadowy. Dlatego też zastosowanie maseczki z sody na twarz lub szamponu z sody będzie powodowało rozregulowanie odczynu skóry i włosów.

Lipidowe płytki znajdujące się w skórze i we włosach dobrze funkcjonują w środowisku kwaśnym. Natomiast zmieniając odczyn skóry przy pomocy sody zaburzamy to środowisko. Ponadto możemy doprowadzić do nadmiernego wysuszenia włosów, podrażnień skóry głowy, jak również reakcji alergicznych. Soda bardzo silnie wysusza włosy. Jest ona często stosowana przez profesjonalnych fryzjerów, jednak zabiegi na włosy przy użyciu sody, dopełniane są przez zastosowanie preparatów nawilżających. Stosując sodę oczyszczoną na włosy warto pamiętać o przeciwwskazaniach i nie stosować jej zbyt często.

Należy pamiętać, aby stosować kosmetyki na bazie sody tylko na włosy normalne lub przetłuszczające się, mocne i śliskie, zaś skóra głowy powinna być normalna lub tłusta. Nie należy stosować sody na włosy suche, wrażliwe, cienkie, delikatne oraz na wrażliwą i suchą skórę głowy. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także: Domowe sposoby na suche włosy – 5 sprawdzonych, naturalnych sposobów.

Soda oczyszczona na włosy - jak używać

W jakim celu stosujemy sodą na włosy i skórę głowy

Soda ma szerokie zastosowanie kosmetyczne i stosujemy ją również na włosy w celu poprawienia ich wyglądu i ograniczenia przetłuszczania. Soda ma dwojakie działanie na włosy, które może być korzystne lub nie, w zależności od kondycji włosów.

W jakim celu można stosować sodę na włosy:

  • rozjaśnienie włosów lub częściowe wymycie zbyt ciemnej farby,
  • na przetłuszczające się włosy,
  • ułatwia skręcanie się włosów i utrzymanie kręconej fryzury (sposób kontrowersyjny i nie u każdego działa),
  • na łupież.

Soda rozchyla łuski włosów, dzięki czemu dobrze wymywa zanieczyszczenia i kurz, ale także może wymyć farbę do włosów. Dlatego też maseczki i mycie z sodą możemy zastosować, jeśli chcemy usunąć niekorzystny kolor z włosów. Dodatek sody do szamponu lub płukanka nie jest w stanie całkowicie usunąć farby z włosów, lecz może ją nieco rozjaśnić, szczególnie jeśli nałożony kolor okazał się za ciemny.

Soda ma właściwości myjące i absorbujące lipidy, dlatego też sprawdzi się jako szampon lub płukanka na włosy z tendencją do przetłuszczania się.

Jak stosować sodę na włosy

Sodę na włosy stosujemy przez dodanie jej do szamponu, w postaci płukanki lub w postaci peelingu na skórę głowy. Najprostszym sposobem użycia sody jest dodanie łyżeczki sody do szamponu i rozcieńczenie całości w 100ml wody. Taką miksturą myjemy włosy tak samo jak szamponem. Pamiętajmy, aby sodę dokładnie spłukać z włosów.

Innym sposobem jest mycie włosów samą sodą z wodą. Jest to dość trudne zadanie, gdyż soda nie zachowuje się jak szampon. Ponadto po umyciu włosy są szorstkie wskutek niezamkniętych łusek włosowych. Po umyciu sodą należy zastosować środek zakwaszający włosy. Dobrym sposobem jest płukanka z octu jabłkowego.

Innym sposobem zastosowania sody jest płukanka po myciu. Myjemy włosy normalnie, następnie płuczemy w wodzie z sodą. Aby zrobić płukankę rozpuszczamy 2 łyżki sody w misce z wodą. Płuczemy włosy przez 2 - 3 minuty. Jeśli chcemy dodatkowo rozjaśnić włosy, zostawiamy płukankę na włosach przez kilka minut, a następnie spłukujemy dużą ilością wody.

Na przetłuszczające się włosy stosujemy:

  • sodę dodaną do szamponu,
  • peeling z sody dodanej do szamponu na skórę głowy,
  • mycie włosów sodą i octem jabłkowym,
  • maseczka w postaci proszku do pieczenia z wodą, pozostawiona na włosach przez 20 minut.

Czy soda oczyszczona pomaga na łupież

Łupież stanowi problem dużej ilości osób. Występuje w postaci łupieżu suchego, który objawia się osypywaniem się białych łusek, łupieżu mokrego, który objawia się stanem zapalnym w postaci żółtych skorup na skórze głowy. Problem jest nieco wstydliwy, gdyż kojarzy się z brakiem higieny i niechlujstwa. Nie ma on jednak nic wspólnego z brakiem dbałości o siebie i dotyka nawet bardzo zadbane osoby.

Przyczyna łupieżu nie jest do końca poznana. Powstają zaburzenia w gospodarce tłuszczowej skóry, w wyniku czego dochodzi do namnażania się grzyba Malassezia. Skutkiem tego jest stan zapalny i łuszczenie się skóry. Łupież jest schorzeniem trudnym do zwalczenia i nawracającym.

Domowych sposobów na łupież jest sporo. Do zwalczania łupieżu można wykorzystać także sodę oczyszczoną. Łyżeczkę sody łączymy z łyżką octu. Tak wykonaną miksturą smarujemy skórę głowy. Zostawiamy mieszankę na głowie około 5 minut, po czym zmywamy. Sposób ten należy stosować nie częściej niż 2 razy w miesiącu.

ikona podziel się Przekaż dalej