Soki z sokowirówki

Sokowirówka do owoców

Być może słyszeliście już, że soki wyciskane powoli mają więcej wartości odżywczych. Dlatego niektórzy zastanawiają się czy istnieje sokowirówka wolnoobrotowa. Niestety nie. Sokowirówka działa na zasadzie szybkich obrotów. Szukając sokowirówki wolnoobrotowej znajdziecie po prostu wyciskarkę.

Natomiast niektórzy wolą soki z sokowirówki. Powstają one szybciej, są bardziej klarowne, a z pozostałego miąższu można zrobić surówkę, mus owocowy lub dodać go do zupy.

Sokowirówka doskonale nadaje się do owoców takich jak jabłka, gruszki, a także do marchwi, buraków czy selera (korzeniowego). Ponieważ soków z sokowirówki nie robi się na zasadzie wyciskania, to może być problem z użyciem sałat, cytrusów czy kiełków. Większość sokowirówek po prostu sobie z nimi nie poradzi.

Jeżeli jednak zależy ci przede wszystkim na sprzęcie do marchwi, buraków i do jabłek, to sokowirówka powinna w zupełności wystarczyć.

Jaką sokowirówkę wybrać?

Nawet między sokowirówkami są różnice, które warto wziąć pod uwagę. Nie chcemy przecież, żeby sprzęt zepsuł się po kilku dniach lub nie spełnił zadania. Zanim powiemy czy lepsza jest sokowirówka czy wyciskarka sprawdźmy jakie są różnice między kiepską, a dobrą sokowirówką.

Pierwszym odruchem powinno być sprawdzanie mocy silnika. Najlepiej wybrać sokowirówkę z silnikiem o dużej mocy. Ceny mocniejszych sokowirówek są zwykle wyższe, ale warto dopłacić te kilkadziesiąt złotych. Mimo wszystko nie warto zawsze pracować na najwyższych obrotach. Dlatego jeśli będziecie używać sokowirówki głównie do jabłek, to poszukajcie sprzętu z dobrą regulacją. Do produkcji codziennych soków z sokowirówki niekoniecznie potrzeba pracy na pełnej mocy silnika. Kiedy będziecie chcieli zrobić sok z marchwi lub buraków, to po prostu zwiększycie obroty na czas wyciskania.

Kolejny ważny aspekt dobrej sokowirówki to łatwość czyszczenia. Koniecznie sprawdźcie z ilu elementów się składa i czy łatwo ją rozłożyć.

Na koniec weźcie pod uwagę wielkość sprzętu. Czy bardziej potrzebujecie potężnej maszyny, do wytwarzania dużej ilości soku czy niewielkiej, która nie zajmie zbyt dużo miejsca?

Przy zakupie sokowirówek nie powinniście się kierować ceną i dostępnością. Pierwszy lepszy sprzęt z marketu po przecenie może się okazać bardzo zawodny. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł na temat wyboru sokowirówki.

Wyciskarka do soków

Jaka wyciskarka do owoców

Wyciskarka do soków, zwana też czasem sokowirówką wolnoobrotową ma wiele zalet. Przede wszystkim dokładniej przerabia owoce i warzywa. Wyciska z nich sok przez miażdżenie. Dlatego nadaje się nie tylko do jabłek i marchwi. Doskonale radzi sobie z liśćmi, kiełkami, owocami o innej konsystencji miąższu. Na przykład możemy bez problemu przygotować sok jabłkowo-pomarańczowy.

Wyciskarka wolnoobrotowa nadaje się do robienia soków ze wszystkiego. Jeżeli koniecznie chcesz postawić na owoce, to i tak opłaca się kupić dobrą wyciskarkę. Może za rok będziesz chciał dorzucić do owoców kiełki pszenicy lub sałatę lodową.

Decydując się na wyciskarkę do soków koniecznie zwróćcie uwagę na ilość części do mycia. Jeżeli w przypadku sokowirówki to był koszmar, to źle trafiona wyciskarka może nam przysporzyć jeszcze więcej pracy. Są jednak i takie, które składają się i rozkładają bez problemu. Najlepiej poprosić w sklepie o demonstrację.

Wyciskarka obrotowa – zalety i wady

Chcąc wybrać dobrą wyciskarkę wolnoobrotową dobrze jest znać nie tylko jej mocne strony. Poniżej znajdziecie zarówno wady i zalety wyciskarek:

Zalety:

  • Jakość soków – niskoobrotowa wyciskarka zachowuje więcej wartości odżywczych i witamin w sokach.
  • Różnorodność – mając wyciskarkę wolnoobrotową możesz komponować soki z bardzo różnych roślin. Nadaje się nie tylko do owoców, ale wszelkich warzyw, kiełków, sałat i innych jadalnych liści.
  • Świeżość – soki z wyciskarki mają większą trwałość. Możesz przygotować z nich napój np. na cały dzień.
  • Wielkość – o ile nie kupujesz przemysłowej wyciskarki do soków, to zajmie ona mniej miejsca niż sokowirówka.

Wyciskarka wolnoobrotowa w kuchni oraz sokowirówka czy wyciskarka do soków, czyli podobieństwa i różnice
Co wybrać sokowirówka czy wyciskarka do soków, czyli praktyczne porady

Wady:

  • Tempo produkcji soku – trudno po niskoobrotowej wyciskarce spodziewać się działania w takim tempie jak sokowirówka.
  • Cena – niekoniecznie jest wadą, bo za dobry sprzęt warto zapłacić więcej. Mimo wszystko niektórych odstraszają ceny wyciskarek. Chociaż zakup niewielkiej wyciskarki na domowe potrzeby nie uderzy nas za bardzo po kieszeni.

Jak widać wad jest zdecydowanie mniej niż zalet. Czy mimo wszystko będziecie chcieli wybrać sokowirówkę? Zobaczmy co mówią klienci.

Sokowirówka lub wyciskarka - opinie klientów

Kiedy zapytacie na forum czy lepsza jest sokowirówka czy wyciskarka, to odpowiedź zwykle będzie na korzyść tej drugiej. Klienci, którzy kupili wyciskarkę niskoobrotową zwykle zauważają więcej pozytywnych różnic w stosunku do sokowirówki.

Nadal są jednak amatorzy sokowirówek. Specyficzna budowa tego rodzaju sprzętu pozwala za jednym zamachem przygotować sok, sorbet i surówkę. Jeżeli interesuje was taka wielofunkcyjność sokowirówki, to nie musicie się liczyć z popularnymi opiniami. Poza tym nie wszyscy lubią mętny sok z wyciskarki. Może jest zdrowszy, ale przecież soki klarowne też dostarczają nam witamin.

Dziś różnice w opiniach na temat sokowirówek i wyciskarek nie są za bardzo podzielone. Gdyby to zależało od forów internetowych ludzie kupowaliby wyłącznie wyciskarki wolnoobrotowe. Dochodzi jednak jeszcze czynnik ekonomiczny. Najtańsze wyciskarki kosztują ok. 350 zł, najdroższe po kilka tysięcy. Dla porównania tania sokowirówka może kosztować nawet 50 zł, a całkiem przyzwoita 150-200 zł. Jeżeli zwykły obywatel kupi sprzęt za 350 zł, który szybko się zepsuje, to strata będzie większa niż zepsuty sprzęt za 50 zł. Mimo wszystko lepiej pomyśleć o ratach i kupić lepszą maszynę do soków. Najlepiej taką, która nie zepsuje się po miesiącu używania.

Ostateczna decyzja zależy od klienta. To ty wiesz czego potrzebujesz i ile możesz na to wydać.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95.5% czytelników artykuł okazał się być pomocny