Sól w zmywarce – jak uzupełniać?

Gdzie wsypać sól?

Żeby to zrobić, znajdź urządzenie zmiękczające wodę, znajdujące się zazwyczaj koło odpływu bądź na dnie zmywarki. Następnie odkręć zakrętkę i wsyp wybraną sól prosto do zbiornika. Zbiornik napełniony jest wodą? Nic nie szkodzi! Wsypywana do środka sól wypchnie wodę bez najmniejszego problemu. W trakcie używania zmywarki sól i tak zmienia się w solankę – a więc, wcale nie musi być sucha! Na samym końcu nałóż z powrotem zakrętkę i mocno ją dokręć. Teraz możesz zacząć myć swoje naczynia!

Większość wspomnianych urządzeń do zmiękczania wody posiada również regulację twardości wody – zdarza się to np. w zmywarkach producenta Bosch. Przed użyciem sprawdź jednak, czy wszystko ustawione jest prawidłowo – tylko w ten sposób zadbasz bowiem o nieskazitelną czystość swoich naczyń! Jeżeli wiesz już, gdzie wsypać sól, przejdźmy do ilości. Sprawdź także ten artykuł o nabłyszczaczu do zmywarek.

Ile soli wsypać?

Bardzo dobrze jest, żeby w nawyk weszło dosypywanie soli do zmywarki co najmniej raz w miesiącu. Ilość wsypywanej soli zależeć będzie od tego, jak duży jest pojemnik na sól oraz jakiego producenta posiadasz zmywarkę. W modelach Bosch bądź Electrolux, przeważnie jest to między 1 a 1,5kg. Pamiętaj, żeby uzupełniać sól do zmywarki niezależnie od twardości wody – tylko wtedy twoje naczynia będą zawsze błyszczące, czyste i bez żadnych smug! Zanim jednak nasypiesz sól, zapoznaj się z instrukcją użytkowania danego sprzętu AGD – wówczas oszacujesz dokładnie, ile soli wsypać do swojej zmywarki.

Sól zmiękczająca twardą wodę

Jak działa sól?

Żeby zmiękczacz wody w zmywarce działał bez problemu, sól do zmywarki jest wręcz niezbędna.  W większości tych najpopularniejszych zmiękczaczy wody stosowana jest żywica jonowo wymienna. Pozwala ona na zachodzenie wymiany jonowej co oznacza, iż jony tych szkodliwych substancji zastępowane są jonami neutralnymi. Właśnie dzięki takiej zamianie można cieszyć się wodą miękką, która nie będzie zostawiała zanieczyszczeń na naczyniach. Sól regeneracyjna pozytywnie wpływa więc na ten proces, czyniąc zmywane pojemniki świeżymi i bez plam. Sól ochronna polecana to zmywarek to chociażby Typhoon z Castormy, którą można kupić za ok. 30zł.

A co z inną solą?

Sól zmiękczająca twardą wodę jest produktem, który uzdatni wodę w twoim domu. Dzięki niej, przedłużysz żywotność swoich naczyń, ponieważ w zmywarce nie będą odkładały się szkodliwe osady. Jest to sól gruboziarnista i tylko taką należy stosować. Niekorzystne jest wsypywanie do zmywarki innych soli takich, jak sól kuchenna. Dlaczego? Przecież skład soli spożywczej to w zasadzie chlorek sodu! No tak, jednak nadal jest to sól drobnoziarnista. W związku z tym, zostanie momentalnie wypłukana ze zmywarki i nie uda nam się za jej pomocą zmiękczyć twardości wody!

Różne marki soli do zmywarek
Sól do zmywarki – którą wybrać? Przegląd dostępnych marek, opinie, ceny, skuteczność działania

W wielu gospodarstwach domowych sól kuchenna jednak nagminnie wsypywana jest do urządzenia zmiękczającego wodę. Mimo, że soli spożywczej raczej nie zaleca się wsypywać, ludzie szukają oszczędności. Cóż, może nie widzą różnicy w tych grubszych bryłach, jakie charakteryzują specjalistyczną sól do zmywarki? Jeżeli jednak decydujemy się takie rozwiązanie, lepiej sprawdzi się sól niejodowana.

Przegląd popularnych soli do zmywarek na rynku

Finish – królowa zmywarek!

Sól tej marki kupisz już między 5-20 zł, w zależności od wagi opakowania. Ochroni ona twój sprzęt AGD przed osadem z kamienia oraz doskonale wyeliminuje zacieki na naczyniach. Dzięki tej najpopularniejszej obecnie soli, zmiękczysz wodę i poprawisz działanie swojej zmywarki. Sól Finish dociera bowiem nawet do tych ukrytych miejsc, jak ramiona spryskiwaczy.

Ta sól ochronna rekomendowana jest przez wszystkich czołowych producentów zmywarek, jak Bosch, Electrolux czy Beko.

Fairy 115szt Jar All

Mimo, że są to kapsułki, skutecznie zastępują sól do zmywarek – na pewno lepiej, niż sól niejodowana! Są to produkty 3w1, zawierające sól i nabłyszczacz. Często można spotkać taki skład w tabletkach czy kapsułkach do zmywarek. Opakowanie 115szt kupisz już w granicy 60-70 zł. Dzięki nim twoje naczynia nie będą brudne, a metal zyska niepowtarzalny blask. Co ciekawe, produkt ten wykazuje 2 razy szybszą rozpuszczalność niż np. w tabletkach. Fairy wykazują również skuteczność w dosłownie każdym stopniu twardości wody, skutecznie ją zmiękczając. W kapsułkach pojawia się regulator cytrynowy, który nadaje produktowi kompozycji zapachowej. Regulator cytrynowy wpłynie również w dużej mierze na lśnienie twoich naczyń!

Uwaga!

Tabletki bądź kapsułki 3w1 potrzebują czasu i właściwej temperatury, żeby mogły prawidłowo działać. Zatem, żeby w ogóle z nich korzystać, potrzebujesz zmywarki dostosowanej do rozpuszczania tego typu produktów.

ikona podziel się Przekaż dalej