Sprawdzone sposoby na czyszczenie piekarnika

Każda pani domu wie jak trudno usunąć spaleniznę i zanieczyszczenia z piekarnika. Czyszczenie piekarnika można prowadzić na wiele różnych sposobów, lecz nie każde tak zwane "domowe sposoby" będą skuteczne i sprawią, że piekarnik będzie lśnił czystością. Jak wyczyścić piekarnik? Jak usunąć zanieczyszczenia z tłuszczu? Czy czyszczenie piekarnika sodą jest skuteczne? A może zdecydować się na zakup piekarnika “samoczyszczącego”? Sprawdziliśmy dla Was najskuteczniejsze metody na czyszczenie piekarnika.

Czyszczenie piekarnika

Domowe sposoby na czyszczenie piekarnika

Najskuteczniejszym sposobem na czysty piekarnik jest niedopuszczenie do jego zabrudzenia, czyli codzienne mycie i usuwanie zanieczyszczeń na bieżąco. W praktyce nikt nie stosuje się do tej zasady, a piekarnik po dłuższym czasie nosi znamiona przypalonego tłuszczu i potraw. Zanieczyszczony spalenizną piekarnik jest bardzo trudny do umycia i jest to czynność którą staramy się robić najrzadziej jak to możliwe.

Każda pani domu wie, że czyszczenie piekarnika nie należy do zajęć przyjemnych. Jednak za pomocą kilku sprawdzonych metod, nie musi być to czynność bardzo pracochłonna i mało efektywna. Istnieje co najmniej kilka domowych sposobów na czyszczenie piekarnika, które pozwolą  skutecznie doprowadzić go do porządku.

Jednym ze sposobów, które stosowały również nasze babcie jest czyszczenie piekarnika sodą. Jest to metoda którą należy stosować na bardzo zabrudzony i przypalony piekarnik. Czyszczenie piekarnika sodą może odbywać się na kilka sposobów. Jednak najlepsze są dwa z nich. Pierwszym sposobem jest przyrządzenie mieszanki o konsystencji papki z wody, sody oczyszczonej oraz płynu do mycia naczyń.

Ważne są oczywiście proporcje. Najwłaściwsze będzie użycie pół szklanki wody na 1/4 szklanki sody oczyszczonej oraz niewielkiej ilości płynu do mycia naczyń (jedna lub dwie łyżeczki). Mieszankę należy rozprowadzić po wnętrzu piekarnika i pozostawić na kilkanaście minut, tak aby papka mogła skutecznie rozpuścić brud. Po tym czasie piekarnik należy dokładnie umyć i usunąć resztki mieszanki. Czynność można powtórzyć kilkukrotnie w zależności od stopnia zabrudzenia.

Drugim ze sposobów, z wykorzystaniem sody oczyszczonej jest proporcjonalne zmieszanie sody oczyszczonej z solą kamienną oraz gorącą wodą. Przepis na pastę jest bardzo prosty: do gorącej wody wsypujemy dwie łyżeczki soli oraz jedną szklankę sody oczyszczonej. Pasta sprawdzi się do piekarnika elektrycznego, gazowego a także do mikrofalówki.

Najpopularniejszym sposobem na czyszczenie szyby piekarnika jest stosowanie mieszaniny sody, wody i płynu do mycia naczyń w odpowiednich proporcjach. Jednak istnieją również inne metody, które mogą okazać się skuteczne w przypadku niektórych zabrudzeń.

Pierwszą metodą jest dokładne czyszczenie szyby piekarnika denaturatem. Denaturat, ze względu na swoją specyfikę myje prawie wszystko, jednak nie poradzi sobie z głębokimi zabrudzeniami. Dodatkowo posiada bardzo nieprzyjemny, mdlący zapach co dla niektórych może zupełnie dyskredytować go jako środek czyszczący.

Sprawdzone sposoby na czyszczenie piekarnika 2

Kolejną metodą jest czyszczenie szyby piekarnika oraz jego wnętrza wodą z dodatkiem proszku do prania - ten środek również można stosować tylko wówczas jeśli piekarnik nie jest bardzo brudny, w przeciwnym razie proszek sobie nie poradzi. Tak więc metodę warto dostosować do stopnia zabrudzenia.

Pyrolityczne i katalityczne czyszczenie piekarnika

Jak wyczyścić piekarnik? To pytanie spędza sen z powiek niejednemu posiadaczowi tego urządzenia codziennego użytku domowego. Jednak istnieje technologia dzięki której mozolne czyszczenie piekarnika przestanie nas dotyczyć. Mowa o pyrolizie. Na polskim rynku są dostępne piekarniki z funkcją samooczyszczania. Pyrolityczne oczyszczanie piekarnika zasadza się na rozgrzewaniu wnętrza piekarnika do bardzo znacznych temperatur.

Pyrolityczne czyszczenie polega po prostu na zamianie zanieczyszczeń w popiół. Zaschnięte resztki jedzenia i tłuszcz rozpadają się pod wpływem gorąca. Po takim zabiegu wystarczy przetrzeć wnętrze ściereczką i już możemy się cieszyć czystością.

Pyrolityczne czyszczenie piekarnika elektrycznego nie wymaga od nas prawie żadnego wysiłku. Nie oznacza to, że tego typu piekarnika nie trzeba wcale czyścić ręcznie. Kiedy zostanie bardzo "zapuszczony" wtedy żadna technologia nie da nam 100 % gwarancji. Piekarniki z funkcją pyrolizy, mają w swojej ofercie takie firmy jak między innymi Mastercook, Bosch, Electrolux czy Whirlpool.

W sklepach na terenie całego kraju mamy również możliwość dostać piekarniki z panelami katalitycznymi. Kataliza umożliwia czyszczenie piekarnika podczas normalnej eksploatacji. Katalityczne czyszczenie piekarnika także polega na spalaniu zabrudzeń. Podczas zwykłego używania, np: pieczenia, zabrudzenia są wychwytywane i zamieniane w popiół.

Sprawdzone sposoby na czyszczenie piekarnika 3

Podobnie jak pyrolityczne, katalityczne czyszczenie piekarnika nie jest oczywiście metodą idealną. Popiół po zakończeniu procesu spalania trzeba dokładnie wytrzeć mokrą ściereczką. Kataliza w piekarnikach jest coraz szerzej dostępna. Wielu producentów sprzętu AGD proponuje piekarniki z tą opcją. Są to między innymi Amica, Whirlpool, a także Samsung.

Katalityczne czyszczenie piekarnika ma bardzo dobre opinie wśród osób używających tego typu piekarniki. Pyrolityczne funkcje w sprzęcie AGD nie cieszą się aż tak dobrą renomą. Wynika to z faktu, że z piekarnika elektrycznego wyposażonego w tą opcję należy wyjąć nie tylko naczynia, lecz również pozostałe po pieczeniu kawałki jedzenia. Niedopatrzenia w tym zakresie skutkują powstawaniem nieprzyjemnego dymu. Może również dojść do trwałego zaplamienia wnętrza piekarnika.

Warto zaznaczyć, że kataliza również nie jest bez wad. Panele katalityczne ulegają zużyciu, w związku z tym co jakiś czas należy je wymienić na nowe. Z kolei pyrolityczne piekarniki nie mogą być stawiane w bliskim sąsiedztwie lodówki. Dotyczy to co prawda wszystkich rodzajów piekarników, lecz tych z pyrolizą w szczególności.

Jak usunąć zabrudzenia tłuszczem z piekarnika?

Oprócz zakupu wyspecjalizowanego samoczyszczącego sprzętu AGD, oraz wszystkich domowych sposobów na czyszczenie piekarnika, istnieje cała plejada alternatywnych rozwiązań. Różne rodzaje plam i zanieczyszczeń wymagają odrębnego traktowania. Stosunkowo najtrudniejszy do usunięcia jest przypalony tłuszcz, szczególnie jeśli systematycznie nie był usuwany i nagromadziło się kilka warstw.

Jak usunąć przypalony tłuszcz? Otóż pomocny może okazać się zwykły amoniak, który możemy zakupić w wielu sklepach spożywczych, oraz tych z chemią gospodarczą. Czyszczenie amoniakiem nie powinno przysporzyć najmniejszego problemu.

Procedura jest następująca - na początku rozgrzewamy piekarnik do temperatury 60 - 65 st.C. Po osiągnięciu tej temperatury piekarnik należy wyłączyć. Następnie należy postawić żaroodporne naczynie z gorącą wodą na najniższej półce piekarnika. Na najwyższej stawiamy naczynie z gorącą wodą i rozpuszczonym w niej amoniakiem. Czyszczenie amoniakiem jest zazwyczaj skuteczne kiedy nie możemy poradzić sobie w inny sposób.

Tak przygotowany piekarnik pozostawiamy na całą noc. Rano wyciągamy naczynia i czyścimy wnętrze piekarnika amoniakiem oraz wodą i płynem do mycia naczyń. W celu zintensyfikowania działań, warto sporządzić roztwór do czyszczenia z tych składników. Ewidentną wadą czyszczenia amoniakiem jest jego bardzo intensywny, nieprzyjemny zapach. Jednak jeśli piekarnik jest bardzo zabrudzony jest to jedno z lepszych rozwiązań.

Podobnie przeprowadza się czyszczenie piekarnika elektrycznego lub gazowego octem. Również w tym przypadku należy rozgrzać piekarnik, po czym wyłączyć go. Następnie rozprowadzić po wnętrzu mieszaninę sporządzoną z sody , octu i płynu do mycia naczyń. Po tej czynności piekarnik należy zamknąć i zostawić na całą noc (najlepiej na około 10 do 12 godzin). Po tym czasie piekarnik można otworzyć i gąbką do naczyń umyć jego wnętrze. Mieszanina sody z octem powoduje, że brud bardzo łatwo schodzi z powierzchni. Czyszczenie piekarnika za pomocą tej metody jest skuteczne w przypadku średnio zabrudzonych powierzchni, ocet  nie poradzi sobie z nawarstwionym przypalonym tłuszczem.

Kolejnym sposobem na skuteczne i efektywne usuwanie spalonego tłuszczu oraz czyszczenie szyby piekarnika jest zakup piekarnika z funkcją czyszczenia parą. Piekarniki do czyszczenia parą są wyposażone w specjalny zbiornik, który napełnia się wodą. Program usuwania zabrudzeń parą powoduje, że zabrudzenia rozmiękają i można je zetrzeć wilgotną gąbką.

Czyszczenie piekarnika sodą, amoniakiem czy octem wymaga na pewno dużo większego wysiłku niż czyszczenie parą - gdyż w tym ostatnim przypadku większość pracy wykonuje za nas piekarnik. Jednak mniej lub bardziej tradycyjne metody nie generują kosztów i są łatwe do przeprowadzenia.

Naturalnie kataliza, czyszczenie parą, czy piekarniki z pyrolizą to nowoczesne metody walki z zanieczyszczeniami. Jednak sprawdzone klasyczne sposoby są tańsze i bardziej ekologiczne. Piekarniki wyposażone w dodatkowe funkcje najczęściej pobierają dużo więcej prądu, są więc mało ekonomiczne.

Zamiast rzucać się od razu w szał zakupów warto lepiej zaopiekować się piekarnikiem który mamy i czyścić go tak jak robiły to nasze mamy i babcie. Przedstawione metody tradycyjne nie wymagają dużo pracy, a są oszczędne i sprawdzone.

A może chciałbyś się dowiedzieć, jak samodzielnie wykonać nalewkę z aronii? Sprawdź tu!

Świetne promocje na akcesoria kuchenne na Allegro

Ocena: 4,6/5 (głosów 14)
, aktualizacja 9 października 2019
Komentarze (3)
  • 05 grudnia 2018 08:12 - ~Krystyna napisał(a) ocena: -1 głosowało: 1

    Do czyszczenia piekarnika używam specjalnych preparatów do czyszczenia grilla. Są przystosowane do usuwania przypalonych resztek jedzenia i mogą mieć kontakt z powierzchniami, które wykorzystujemy do przygotowywania potraw - czyli możne je łatwo i skutecznie zneutralizować wodą. Znam kilka marek: Forlux, Sotin, Alchemica.

  • 07 października 2019 02:10 - ~krzewyozdobnenet napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

    Ciekawe sposoby, na pewno wykorzystam !

  • 12 listopada 2019 03:11 - ~Gość napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

    Staliśmy się niewolnikami rzeczy,którym usługujemy bardziej niż one nam...

Dodaj komentarz
Podpis:
captcha
Powiązane Artykuły
Ile piec schab? Wyjaśniamy, jaki jest optymalny czas i temperatura pieczenia
Ile piec schab? Wyjaśniamy, jaki jest optymalny czas i temperatura pieczenia
Pasteryzacja słoików w piekarniku krok po kroku – poradnik praktyczny
Pasteryzacja słoików w piekarniku krok po kroku – poradnik praktyczny
Piekarniki z rożnem obrotowym do zabudowy – popularne modele, opinie, zalety, wady, ceny
Piekarniki z rożnem obrotowym do zabudowy – popularne modele, opinie, zalety, wady, ceny
Piekarnik indukcyjny – sposób działania, opinie, ceny, zalety, wady
Piekarnik indukcyjny – sposób działania, opinie, ceny, zalety, wady
Piekarniki do zabudowy Whirlpool – zalety, wady, opinie, ceny, polecane produkty
Piekarniki do zabudowy Whirlpool – zalety, wady, opinie, ceny, polecane produkty
Mini piekarniki elektryczne - polecane modele, ceny, opinie, zalety, wady
Mini piekarniki elektryczne - polecane modele, ceny, opinie, zalety, wady
Elektryczny piekarnik wolnostojący - popularne modele, opinie, zalety, wady, ceny
Elektryczny piekarnik wolnostojący - popularne modele, opinie, zalety, wady, ceny
Piekarniki elektryczne - porównanie popularnych modeli, opinie, ceny, zalety i wady
Piekarniki elektryczne - porównanie popularnych modeli, opinie, ceny, zalety i wady
Piekarnik z pyrolizą – opinie, sposób działania i skuteczność czyszczenia pyrolitycznego
Piekarnik z pyrolizą – opinie, sposób działania i skuteczność czyszczenia pyrolitycznego
Czyszczenie zmywarki - domowe sposoby i polecane środki na czystą zmywarkę
Czyszczenie zmywarki - domowe sposoby i polecane środki na czystą zmywarkę
Piekarniki Electrolux do zabudowy - opinie, ceny, zalety, wady, popularne modele
Piekarniki Electrolux do zabudowy - opinie, ceny, zalety, wady, popularne modele
Piekarniki do zabudowy Samsung - opinie, ceny, zalety, wady, popularne modele
Piekarniki do zabudowy Samsung - opinie, ceny, zalety, wady, popularne modele
Piekarniki do zabudowy Bosch - popularne modele, opinie, zalety, wady, ceny
Piekarniki do zabudowy Bosch - popularne modele, opinie, zalety, wady, ceny
Piekarniki do zabudowy Amica - popularne modele, opinie, ceny, zalety, wady
Piekarniki do zabudowy Amica - popularne modele, opinie, ceny, zalety, wady
Czym i jak wyczyścić przypalony garnek - domowe sposoby na czyszczenie spalenizny
Czym i jak wyczyścić przypalony garnek - domowe sposoby na czyszczenie spalenizny
Garnki indukcyjne - oznaczenia, opinie, cechy charakterystyczne garnków do płyty indukcyjnej
Garnki indukcyjne - oznaczenia, opinie, cechy charakterystyczne garnków do płyty indukcyjnej
Jak wyczyścić toster, opiekacz czy gofrownicę - praktyczne sposoby
Jak wyczyścić toster, opiekacz czy gofrownicę - praktyczne sposoby
Piekarnik samoczyszczący - sposób działania, ceny, opinie, zalety, skuteczność
Piekarnik samoczyszczący - sposób działania, ceny, opinie, zalety, skuteczność
Jak wyczyścić przypalony piekarnik? Profesjonalne i domowe sposoby
Jak wyczyścić przypalony piekarnik? Profesjonalne i domowe sposoby
Czyszczenie piekarnika sodą i octem krok po kroku - sprawdzony, domowy sposób
Czyszczenie piekarnika sodą i octem krok po kroku - sprawdzony, domowy sposób
Czyszczenie piekarnika z termoobiegiem - sprawdzone metody i domowe sposoby
Czyszczenie piekarnika z termoobiegiem - sprawdzone metody i domowe sposoby
Jak i czym umyć piekarnik? Polecane środki czyszczące, domowe sposoby krok po kroku
Jak i czym umyć piekarnik? Polecane środki czyszczące, domowe sposoby krok po kroku
Profesjonalne środki czystości - ceny, rodzaje, które warto użyć w domu
Profesjonalne środki czystości - ceny, rodzaje, które warto użyć w domu
Popularne środki czyszczące - które warto wybrać, których unikać
Popularne środki czyszczące - które warto wybrać, których unikać
Czyszczenie klimatyzacji domowej krok po kroku - sprawdzone sposoby
Czyszczenie klimatyzacji domowej krok po kroku - sprawdzone sposoby
Czym i jak wyczyścić przypalone żelazko? Najskuteczniejsze sposoby
Czym i jak wyczyścić przypalone żelazko? Najskuteczniejsze sposoby
Najlepsze sposoby na czyszczenie fug z brudu i pleśni - wysoka skuteczność!
Najlepsze sposoby na czyszczenie fug z brudu i pleśni - wysoka skuteczność!
Najlepszy sposób na czyszczenie szyby kominkowej - sprawdzone sposoby
Najlepszy sposób na czyszczenie szyby kominkowej - sprawdzone sposoby
Najlepsze sposoby na czyszczenie kabiny prysznicowej
Najlepsze sposoby na czyszczenie kabiny prysznicowej

Wyszukaj na stronie:


Ta strona korzysta z plików cookies.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zbierania danych analitycznych (analizowania ruchu na stronie) oraz profilowania reklam przez naszych partnerów. Szczegóły znajdziesz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, zablokuj pliki cookies w przeglądarce.

Zamknij