Jak codziennie prać ciuchy? Tych 5 zasad powinno się przestrzegać

1. Sortowanie ubrań, krok po kroku

Zanim ciuchy trafią do bębna pralki, warto je wcześniej dobrze posortować. Dzielenie ich niekiedy bywa uciążliwe, jednak dzięki sortowaniu ubrań można uniknąć wielu kłopotów związanych z ich praniem (takich jak zafarbowane koszulki, zniszczony materiał lub zgubione pary skarpetek). Warto kupić specjalny pojemnik z szufladami, który posłuży do rozdzielania ciuchów. Możesz również zdecydować się na wiklinowe kosze albo worki do sortowania ubrań. Dzięki tym sprytnym rozwiązaniom łatwiej będzie dojść do ładu z rzeczami. Zasady sortowania ciuchów warto ustalić z pozostałymi domownikami. Tylko w ten sposób segregowanie garderoby będzie skuteczną metodą na efektywne pranie. Jak sortować rzeczy? Warto zwrócić uwagę na kilka charakterystycznych cech ubrań, według których można będzie oddzielać je od siebie. Do pojedynczych koszy, worków lub pojemników z tworzywa sztucznego odkładać możesz ciuchy posortowane ze względu na ich kolor, rodzaj zabrudzeń, temperaturę (w której trzeba je prać) lub wymagany rodzaj prania (zgodny z materiałem).

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Jak przeczytacie na Onecie, nie można zapominać o tym, że zupełnie innego traktowania wymagają np. pieluchy dziecięce. Należy je prać osobno podobnie jak ubranka dla niemowlaków. Nie będzie jednak większego kłopotu, aby wyprać je razem z podkoszulkami z naturalnego materiału lub innymi ciuchami uszytymi z włókien takich jak jedwab, wełna, len, bawełna i kokos. Nie można również zapominać o tym, że delikatne materiały potrzebują odpowiedniej temperatury, ale i specjalnego, przeznaczonego do ich czyszczenia środka do prania. Ta sama zasada dotyczy również włókien mieszanych – o ich traktowaniu dowiedzieć się można więcej zwykle z metek wszytych w ubrania. Aby nie niszczyć lekkich i delikatnych ciuchów przez tarcie, należy zawsze osobno prać ciężkie materiały.

2. Symbole na metce mają znaczenie

Zawsze zwracaj uwagę na to, z czego wyprodukowane są ubrania. Nie zapomnij również, aby dokładnie przeczytać, z jakiego kraju pochodzi dana tkanina. Metki wszyte w ciuchy zawierają cenne informacje o tym, w jaki sposób zapewnić im bezpieczeństwo i dobrze zadbać o wybrany element garderoby. Na większości ubrań znajdziesz symbole uniwersalne, ale i dopasowane do konkretnych rzeczy – w zależności od materiału, cyklu i temperatury prania. Maksymalną temperaturę prania oznacza się zwykle symbolem małych kuleczek, ewentualnie opisuje się ją konkretnymi liczbami i komunikatami (takimi jak informacja typu „prać w 40 st. C”). Zwróć też uwagę na kreski pod piktogramem. Właśnie one sugerują, w jakim cyklu prać np. bardzo delikatne tkaniny.

Na metkach pojawiają się również miski – są przekreślone lub nie. Zwykle sugerują o konieczności wyprania czegoś ręcznie. Jeśli masz w swojej szafie oznaczone tak ubrania, należy je traktować ze szczególną troską. Jak nie zapomnieć o zwracaniu uwagi na tak ważne szczegóły, jak metka w ubraniu? W pobliżu pralki umieścić możesz specjalną tabliczkę z oznaczeniami i symbolami prania, które będą dokładnie rozpisane. Wówczas nie zapomnisz, jak traktować swoją garderobę przed wrzuceniem jej do pralki. Możesz też oczywiście samodzielnie oznaczyć ubrania, np. poprzez zrobienie czarnych kropek na metkach. Najlepiej narysować je niezmywalnym markerem, dzięki czemu zawsze będziesz pamiętać, aby z oznaczonymi ciuchami obchodzić się ostrożnie i delikatnie.

Na co zwracać uwagę, piorąc ciuchy? Te zasady warto znać!

3. Zbyt duże obciążenie nie jest dobrym rozwiązaniem

Sortowanie ubrań według kolorów czy materiałów i oznaczanie delikatnych tkanin na metkach to tylko kilka ważnych zasad, o których należy pamiętać. Bardzo ważne jest również, aby nigdy nie wypełniać całości bębna pralki. Dzięki zastosowaniu tej zasady dopranie ciuchów może okazać się znacznie prostsze. Gdy ściśniesz całość zbyt mocno w pralce, ciężko będzie pozbyć się wszystkich zanieczyszczeń z ubrań, zatem mogą się one nie doprać. Trudniej będzie również wypłukać znajdujący się na nich środek czyszczący.

Aby wszystkie ciuchy na pewno porządnie się doprały, zaleca się wypełnić bęben pralki do ok. 3/4 pojemności. Tylko w ten sposób woda i piana z detergentu będą mogły efektywnie zadziałać! Rzeczywiście, czasami może się wydawać, że załadowanie bębna to oszczędność energii pralki i jednocześnie prądu. W praktyce w momencie, gdy bęben pralki jest przeładowany, ubrania mogą się zniszczyć, a także nie doczyścić. Jeśli już się wypiorą, czasami ciężko jest je dopłukać. Detergent może przez to pozostać na ciuchach i, po nałożeniu ich na siebie, podrażnić ciało. Pranie trzeba będzie przez to powtórzyć – a to już na pewno nie jest oszczędne używanie pralki. Sprawdź także ten artykuł na temat oznaczeń prania na metkach.

4. Nie mieszaj faktur i kolorów!

Jeśli podczas każdego prania będziesz mieszać delikatne materiały z grubymi i ciężkimi, prawdopodobnie pewnego dnia skończy się to fatalnie dla twoich ciuchów. Może przecież wydarzyć się tak, że gruby sweter z drewnianymi guzikami wczepi się w delikatną koszulę z jedwabiu. Niestety, może ją wówczas trwale uszkodzić. W najlepszym przypadku wysokojakościowy ciuch się pogniecie, jednak czasami bywa tak, że trwale się odkształca. Dlatego mieszanie ze sobą ubrań o różnych fakturach nigdy nie jest zbyt dobrym pomysłem.

Jak wiesz, pranie ciuchów wcale nie jest trudnym procesem. Jednak prawidłowe pranie, zapewniające ubraniom trwałość i świeżość, niekiedy bywa dużym problemem. Jeśli marzysz o lśniąco białych ciuchach, pierz je zawsze osobno. Musisz pamiętać przy tym, że nie wszystkie białe ubrania są jednak dokładnie takie same. Temperaturę prania należy więc dopasować do materiału, z jakiego zrobione są ciuchy. Aby zapobiec zafarbowaniu ich na czarno, rzeczy w tym kolorze również należy prać osobno, w zależności od rodzaju tkaniny. W przypadku kolorowych ubrań powinieneś je od siebie oddzielić. Jasne zawsze odseparować trzeba od ciemnych, aby pranie było efektywne.

5. Rozwieszanie ciuchów na suszarce

Wiedząc, jak rozwiesić ciuchy po praniu, zawsze będą one dobrze wyglądać. Dobre rozwieszenie to również większa szansa na zminimalizowanie konieczności dokładnego i czasochłonnego prasowania. Pamiętaj wobec tego o strzepywaniu ciuchów za każdym razem po wyjęciu ich z pralki, zanim wylądują na suszarce. Dzięki takiemu ich potraktowaniu materiał się naciągnie i delikatnie wyprostuje, a ty nie będziesz mieć kłopotów z ich późniejszym wyprasowaniem. Doskonałym pomysłem jest też rozwieszanie rzeczy na wieszakach, dzięki czemu mogą one błyskawicznie wyschnąć, co oszczędza późniejszy czas spędzany z żelazkiem do prasowania.

Często bywa tak, że odpowiednie rozwieszanie ułatwia prasowanie, a niekiedy sprawia, że staje się one zupełnie niepotrzebne. Aby dobrze strzepać pranie przed wywieszeniem na suszarce, należy chwycić je wzdłuż szwów i dopiero wtedy potrząsnąć. Ubrania łatwo się gniotące warto powiesić na wieszakach, jednak nie takich zwykłych. Postaw na wieszaki ze specjalnie wyprofilowanymi krawędziami do zawieszania, aby ciuchy mogły się dobrze wyprostować. Susząc pranie na zewnątrz, warto przy okazji zapamiętać ważną rzecz. Kolorowe materiały zawsze powinno się ukrywać w cieniu, natomiast białe wyeksponować na słońcu. Właśnie w ten sposób uda się zachować i jednocześnie zabezpieczyć oryginalną barwę każdego ubrania.

ikona podziel się Przekaż dalej