Sprzątanie grobów – o czym trzeba pamiętać?

Czyszczenie nagrobków z lastryko

To, jak będzie wyglądało sprzątanie nagrobków, zależy przede wszystkim od rodzaju materiału, jaki został użyty do jego budowy. Jednym z najbardziej popularnych kamieni jest chociażby lastryko. To bardzo charakterystyczny materiał, jakiego do produkcji grobów używa się najczęściej. Niestety, tego typu kamień posiada sporo minusów – jak choćby dość mocna podatność na… wilgoć. A więc, nagrobki z lastryko często wchłaniają wodę zgromadzoną np. po obfitych opadach deszczu. Wówczas na nagrobku mogą pojawiać się przebarwienia czy trudne do usunięcia ślady. Co warto mieć, aby móc przeprowadzić sprawne mycie nagrobka z lastryko?

  1. Wodę (najlepiej ciepłą)
  2. Szczotkę
  3. Sodę oczyszczoną
  4. Płyn do mycia naczyń
  5. Preparat do czyszczenia lastryka
  6. Olej jadalny

Wystarczy, że polejesz zanieczyszczenia wodą wymieszaną z płynem do naczyń. Warto później zasypać je sodą oczyszczoną i zetrzeć szczotką. Jeżeli to nie działa, użyj preparatu do czyszczenia lastryka. Nagrobek koniecznie natłuść, np. jadalnym olejem.

Sprzątanie grobów z granitu

Granit jest bardzo trwałym kamieniem, jakiemu nie są straszne zarysowania bądź niekorzystne warunki pogodowe. Aby przeprowadzić sprzątanie tego typu grobu, koniecznie przygotuj:

  • miękką ściereczkę,
  • gąbkę,
  • ocet,
  • ciepłą wodę,
  • płyn do mycia naczyń.

Na samym początku przetrzyj pomnik wodą z płynem do naczyń, a później wyszoruj miękką ścierką (lub nieostrą gąbką). Nie natłuszczaj nagrobka, ponieważ wtedy zanieczyszczenia będą do niego mocno przylegać – niestety, z granitu ciężko będzie je wówczas usunąć. Wykorzystaj ocet z wodą, aby nadać nagrobkowi blask! Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o różnych świętach.

Mycie nagrobka z marmuru

Marmur to znana wapienna skała, jaka ulega erozji poprzez działanie temperatury. Nawet regularne dbanie o taki nagrobek specjalnie… nic nie da. Marmur jest też porowaty, a więc podatny na wilgoć. Zazwyczaj po kilku latach marmurowy pomnik należy wymienić, by ładnie się prezentował. Jeżeli chcesz jednak zachować jego właściwości na dłużej, weź na cmentarz:

  • wodę utlenioną
  • sodę oczyszczoną
  • ciepłą wodę
  • miękką ściereczkę lub gąbkę
  • płyn do naczyń
Sprzątanie grobów i ich czyszczenie, a także cennik opieki nad grobami i ich sprzątania w różnych miastach
Sprzątanie i czyszczenie grobów krok po kroku – co zabrać na cmentarz i jak się za to zabrać?

Nie stosuj silnych środków czyszczących, bo możesz zniszczyć marmur! Dokładnie wytrzyj nagrobek z marmuru (ściereczką lub delikatną gąbką), aby nie naruszyć jego delikatnej struktury. Użyj pasty stworzonej z sody oczyszczonej i wody utlenionej, aby usunąć plamy z rdzy.

Sprzątanie grobów z piaskowca

Piaskowiec jest jednym z tych materiałów, które wymagają szczególnej troski. Warto do jego wyczyszczenia użyć:

  1. Ciepłej wody
  2. Miękkiego drewna i ściereczki
  3. Środka do czyszczenia nagrobków z piaskowca

Piaskowiec należy obficie namoczyć i przetrzeć miękką ściereczką. Mocno zabrudzony nagrobek potraktuj wodą ze specjalnym środkiem do czyszczenia piaskowca. Chcesz usunąć z niego mech? Zmocz powierzchnię nagrobka, a następnie usuń mech z pomocą miękkiego drewna!

Opieka nad grobami – jak robić to prawidłowo?

Profesjonalne sprzątanie grobów – cennik

Jeżeli nie potrafisz poradzić sobie z wyczyszczeniem grobu albo zwyczajnie brakuje na to czasu (bo mieszkasz daleko od cmentarza), warto pomyśleć nad zatrudnieniem firmy oferującej usługi czyszczenia nagrobków. Taka firma może wówczas myć groby, zamiatać je, czyścić i pastować, a nawet grabić… teren znajdujący się wokół. Ceny usług poszczególnych firm są bardzo zróżnicowane. Oto szacunkowy cennik usług, stworzony na podstawie ofert polskich firm czyszczących nagrobki:

  • sprzątanie grobów podczas poszczególnych świąt (np. Wielkanoc, Dzień Zmarłych, Wigilia) – od 200 zł / dzień
  • całoroczna opieka nad grobami (sprzątanie co miesiąc) – od 700 zł / rok
  • sprzątanie grobu po pogrzebie – od 60 zł
  • porządkowanie po Święcie Zmarłych – od 40 zł
  • złożenie zniczy i kwiatów na grobie – od 40 zł

Rzecz jasna, ceny te mogą się od siebie różnić w całej Polsce – zależne będzie to przede wszystkim od wielkości miasta i firmy, a także od indywidualnych wymagań klienta. Warto już wcześniej rozeznać się w cenach konkurencyjnych firm, porównać oferty i zdecydować się na tę firmę, której usługi odpowiadają… najbardziej!

O czym jeszcze należy pamiętać?

Jest kilka zasad, co do samego czyszczenia nagrobków. Pamiętaj o tym, aby:

  1. Nie używać ostrych narzędzi do czyszczenia nagrobków!
  2. Dokładnie spłukiwać preparaty chemiczne z powierzchni grobów!
  3. Woskować nagrobki w celu przedłużenia ich świetność!
  4. Zabezpieczać płyty nagrobne, by zminimalizować ich brudzenie się!
ikona podziel się Przekaż dalej