Najlepsze sposoby na sprzątanie kuchni – szybkie i skuteczne

Zastanawiasz się, jak sprzątać kuchnię, by było to z jednej strony łatwiejsze, a z drugiej skuteczne? Istnieje szereg sposobów na to, by porządek w kuchni nie wiązał się z koniecznością spędzania długich godzin na szorowaniu. Najważniejsza jest oczywiście właściwa organizacja i regularność. Niektóre czynności w kuchni należy wykonywać codziennie, inne raz na jakiś czas. Przedstawiamy zatem patent na sprzątanie kuchni.

Z całą pewnością porządek w kuchni na co dzień wiąże się z koniecznością utrzymywania ładu na blacie kuchennym. Każdy z domowników powinien wiedzieć, że produkty i naczynia należy sprzątnąć od razu po przygotowaniu posiłku, a blat przetrzeć ściereczką. Porządek na blacie kuchennym utrzymywany na co dzień nie wymaga wiele wysiłku, a sprawia, że częste i intensywne sprzątanie kuchni nie jest konieczne.

Codzienne sprzątanie kuchni wymaga także przecierania płyty – czy to gazowej czy też ceramicznej lub indukcyjnej. Codziennie oczywiście także zmywamy lub zapełniamy zmywarkę. Dbamy także, by na zlewie nie powstawały zacieki, a usuwanie kamienia będzie można dzięki temu przeprowadzić nawet raz na dwa lub trzy tygodnie. Po zakończeniu programu oczywiście także opróżniamy zmywarkę, a naczynia odkładamy na swoje miejsca w szafkach i szufladach.

Skoro wiemy już, jak utrzymywać porządek w kuchni na co dzień, czas najwyższy na porady, jak sprzątać kuchnię w sposób gruntowniejszy.

Jak sprzątać kuchnię krok po kroku

Sprzątanie kuchni najlepiej zacząć od opróżnienia szafek i zrobienia przeglądu rzeczy nienadających się do spożycia. Na podobnej zasadzie opróżniamy przed myciem lodówkę. Szafki myjemy wodą z dodatkiem płynu do naczyń lub (w wersji ekologicznej) możemy przeprowadzić czyszczenie octem. Szafki wycieramy do sucha i umieszczamy w nich produkty oraz sprzęty. Nie zapominamy oczywiście o frontach szafek, które także myjemy.

Czas na lodówkę i inne sprzęty AGD. Mycie lodówki koniecznie przeprowadzamy przy wyłączonym z prądu sprzęcie. Można pokusić się o ekologiczne czyszczenie octem, które jest nie tylko skuteczne, ale także tanie. Ocet łączymy z wodą w stosunku pół na pół, moczymy w mieszance ściereczkę i przeprowadzamy mycie lodówki zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Następnie lodówkę wycieramy do sucha i umieszczamy w niej produkty. W podobny sposób czyścimy piekarnik, a jeśli okaże się on nieskuteczny ze względu na przypalenia, warto użyć papki z wody i sody oczyszczonej. Mieszkanką nacieramy wnętrze piekarnika i pozostawiamy przynajmniej na kilkanaście minut, po czym czyścimy gąbką i zbieramy pozostałości. Papka z sody sprawi, że przypalenia i tłuszcz same odpadną od ścianek piekarnika.

Kiedy w kuchni lśnią już wszystkie szafki i sprzęty AGD, czas na mycie płytek i usuwanie kamienia ze zlewu i baterii. W pierwszym przypadku ponownie korzystamy z papki z sody oczyszczonej – nasypujemy nieco proszku na wilgotną gąbkę i myjemy płytki. Jeśli chodzi o usuwanie kamienia z baterii i zlewu, tutaj znów niezastąpione okaże się czyszczenie octem (pół na pół z wodą). Dzięki niemu kuchnia będzie lśniła jak nowa.

Na koniec pozostaje już tylko umycie podłogi i dbanie o porządek na co dzień, by kompleksowe mycie było rzadziej konieczne. Jeśli szukasz więcej porad i domowych patentów na temat sprzątania kuchni, znajdziesz je w artykułach zgromadzonych na tej stronie.