Sprzątanie łazienki krok po kroku – porady i sprytne sposoby

Czyszczenie łazienki to proces, który warto przemyśleć, by po posprzątaniu jednego miejsca nie narazić się na jego zabrudzenie później. Na przykład mycie wanny lepiej przeprowadzić przed czyszczeniem płytek w jej okolicy, by uniknąć zachlapania ich wodą. Jak sprzątać łazienkę, by kolejność czynności była przemyślana?

Mycie łazienki warto zacząć od czyszczenia kabiny prysznicowej, gdyż tę po zakończonych czynnościach można po prostu zamknąć. Czym czyścić prysznic krok po kroku? Oczywiście można zaopatrzyć się w gotowe środki czyszczące, ale nieoceniony w walce z kamieniem jest także zwykły ocet. Mieszamy go w proporcjach pół na pół z wodą i otrzymujemy domowy środek na osad z kamienia. Teraz wystarczy spryskać nim drzwi prysznicowe oraz zakamarki kabiny i dokładnie wyczyścić ściereczką. Jeśli w kabinie znajduje się grubszy, nagromadzony od dłuższego czas kamień, warto położyć w tym miejscu wacik nasączony octem, a po kilku godzinach kamień po prostu odpadnie od powierzchni i będzie można go usunąć.

Jeśli chodzi o cenne porady na temat czyszczenia kabiny prysznicowej, warto pamiętać, by po spłukaniu jej wodą wszystkie elementy wytrzeć ściereczką do sucha. Dzięki temu unikniemy nieestetycznych zacieków.

Dalsze sprzątanie łazienki możemy zacząć od umycia wszystkich półek oraz wyczyszczenia wanny. Przydadzą się gotowe środki czyszczące lub znów nieoceniony ocet. Przy wannie problematycznym miejscem mogą okazać się fugi. Na te warto położyć papkę z sody oczyszczonej i wody. Po kilkunastu minutach czyścimy wannę gąbką, pozbywając się osadów. Czym czyścić wannę? Można to zrobić przy użyciu mleczka czyszczącego i gąbki. Należy pamiętać, by po usunięciu wszystkich zanieczyszczeń dokładnie spłukać ją wodą. Wannę również wycieramy do sucha, podobnie jak baterie.

Mycie łazienki – pozostałe porady i wskazówki

Czyszczenie łazienki już prawie dobiega końca. Czas na umycie płytek, co również można zrobić przy użyciu gotowych preparatów albo domowego płynu z octu i wody lub sody i wody. Tutaj także warto pamiętać o papce z wody w przypadku zabrudzonych fug. Jakie jeszcze porady i triki na sprzątanie łazienki warto wykorzystać?

Ostatnia już niemal czynność to czyszczenie toalety. Wiele osób w tym celu wykorzystuje popularny Domestos i tym podobne środki, gdyż zabija bakterie, czyści i odkaża toaletę. Podobne właściwości posiadają niezastąpione przy myciu łazienki soda oczyszczona i ocet. Ich mieszankę z dodatkiem wody można wykorzystać do wyczyszczenia toalety zarówno w środku, jak i na zewnątrz. Jeśli w wc pojawia się problem nieprzyjemnego zapachu, soda będzie w tym wypadku niezastąpiona, gdyż neutralizuje brzydką woń.

Mycie łazienki jest już na finiszu. Pozostała wisienka na torcie, czyli wypolerowanie lustra i zmiana ręczników na świeże. Lustro można umyć przy użyciu płynu do mycia szyb lub wielokrotnie już polecanej i uniwersalnej mieszanki wody z octem. Jeśli szukasz więcej pomysłów i patentów na to, jak sprzątać łazienkę, znajdziesz je w licznych artykułach zebranych na tej stronie.