Środki piorące do dywanów – właściwe wykorzystanie

Pranie dywanu może odbywać się na dwa sposoby. Pierwszy z nich to czyszczenie/pranie ręczne. Z kolei drugi wykonuje się w sposób profesjonalny przy pomocy odkurzaczy piorących. To właśnie od sposobu prania uzależniony jest rodzaj środka piorącego do dywanu.

Ręczne pranie dywanu (szamponowanie) jest bardzo pracochłonną i niełatwą czynnością. Prócz zaangażowania, jakie włożymy w pranie, potrzebny jest także dobry środek do czyszczenia dywanów. Może to być płyn, żel lub proszek, który skutecznie usunie zabrudzenia i odświeży powierzchnię dywanu. Warto pamiętać, że środki piorące do dywanów możemy wykorzystać także do czyszczenia tapicerki.

Płyn do mycia dywanów można wykonać samodzielnie. Wystarczy spienić płatki mydlane lub sporządzić roztwór wody z octem i amoniaku. Opcję z wykorzystaniem odkurzaczy piorących stosują natomiast profesjonalne firmy sprzątające. Urządzenie stanowi kosztowną inwestycję, która na potrzeby użytku domowego jest zwyczajnie nieopłacalna. Taki sprzęt nie nadaje się jednak do każdego rodzaju dywanu. Jeśli zainteresował cię ten temat, sprawdź także te artykuły na temat prania.

Zastosowanie produktów – efekty

Środki do prania dywanów przeznaczone są do czyszczenia zarówno na mokro, jak i na sucho. Większość z nich dedykowana jest wszystkim rodzajom dywanów. Substancje wnikają głęboko w strukturę dywanu, pozostawiając efekt puszystości i elastyczności włókien.

Mało tego, specjalistyczne preparaty ożywiają kolor dywanu oraz neutralizują zapachy. Przyjemna świeżość oraz skuteczne usunięcie plam i zabrudzeń, to najbardziej pożądane działania, które cechują dobry środek do czyszczenia dywanów.

Kurz i roztocza pojawiają się bardzo szybko, dlatego ważne jest regularne pranie lub odświeżanie dywanu. Najlepiej wykonywać je 2 razy w ciągu roku, latem lub wiosną. Wyższa temperatura i słońce gwarantują szybkie i bezproblemowe wysuszenie dywanu.

Środki do prania dywanów są bardzo łatwe w zastosowaniu. Wystarczy je rozprowadzić po dywanie, by wniknęły pomiędzy włókna.
Środki do prania dywanów - rodzaje, ceny, sposób stosowania

Środki do prania dywanów – orientacyjne ceny i rodzaje

Do wyboru mamy wiele produktów służących do czyszczenia dywanów. Wśród tych popularnych jest na przykład szampon Vanish do dywanów przeznaczony do prania mechanicznego. Cena za 500 ml produktu wynosi ok. 13 zł. Z kolei za płyn do mycia dywanów (1 L) o uniwersalnym zastosowaniu, zapłacimy w okolicach 18 zł – 22 zł.

Ceny za środki piorące do dywanów oraz do czyszczenia tapicerki w formie proszku oscylują w granicach 50 zł – 80 zł za ok. 8 kg. Na przykład za proszek do prania dywanu firmy Karcher zapłacimy ok. 75 zł/2 kg. Duży wybór tego typu produktów, można znaleźć na popularnych aukcjach internetowych.

Czysty i odświeżony dywan zapewnia komfort użytkowania, dlatego pielęgnacja jest w tym wypadku koniecznością. Podłoga jest miejscem, gdzie najwięcej czasu spędzają właśnie dzieci, dlatego czystość dywanu powinna być utrzymywana na odpowiednim poziomie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 80.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny