Środki do zmywarek - przegląd produktów, działanie, ceny

Zmywanie kubków, talerzy czy garnków nie należy do najprzyjemniejszych czynności. Szczególnie, gdy trzeba to robić ręcznie. Metoda jest czasochłonna i zużywa sporo wody. Nie dziwi, więc coraz większa popularność zmywarek. Nowoczesne urządzenia są energooszczędne i sprawdzają się w praktycznie każdej kuchni. Jednak sam sprzęt to nie wszystko, potrzebne są, bowiem środki do zmywarek. W jakich odmianach występują i jakie mają działanie?

Preparaty do zmywarki

Przy ręcznym zmywaniu niezbędny jest płyn do naczyń. Natomiast korzystając z urządzenia trzeba zaopatrzyć się w środki do zmywarek. Dzielące się na dwie ważne kategorie. Do pierwszej zaliczone zostały preparaty stosowane do ochrony sprzętu. Ich zadanie to zmiękczanie wody i zapobieganie powstawaniu kamiennego osadu. W ten sposób zabezpieczają zmywarkę przed wewnętrznymi uszkodzeniami. Tymczasem w drugiej grupie mieszczą się środki do mycia naczyń. Na rynku wciąż dostępne są proszki czyszczące. Choć powoli wypierają je inne produkty. Mamy na myśli tabletki rozpuszczające się w wodzie oraz żele.

Przegląd preparatów zaczynamy od wersji chroniących sprzęt. Każdy producent zmywarek zaleca stosowanie specjalnej soli. Przynajmniej raz w miesiącu należy wsypywać ją do pojemnika w maszynie. W każdej zmywarce znajduje się urządzenie zmiękczające wodę. Przeważnie jest to wymiennik jonowy. Interesujący nas środek wspomaga jego działanie, co zapobiega poważnym problemom. Bez soli wymiennik pracuje coraz słabiej. Przez to naczynia nie są domyte, pojawia się na nich brzydki osad. Zatykają się filtry zmywarki a inne ważne części mogą ulec uszkodzeniu. Zatem zdecydowanie warto stosować sól.

Po wersji ochronnej czas na środki czyszczące. Jednym z nich jest żel konsystencją przypominający płyn do naczyń. Jednakże stworzono go specjalnie do używania w zmywarkach. Jego podstawową zaletą jest to, że szybko rozpuszcza się w wodzie. Dzięki temu znakomicie sprawdza się w krótkich cyklach zmywania. Dobrze radzi sobie z zabrudzeniami i nie pozostawia zacieków na szkle. Pozytywne opinie użytkowników zbierają żele marek Finish oraz Somat. Więcej informacji o preparatach wspomnianych do tej pory znajduje się na naszej stronie. Natomiast w tym artykule przechodzimy do kolejnych produktów.

Proszki i tabletki do zmywania naczyń

Różnego rodzaju pastylki do mycia naczyń cieszą się ogromny uznaniem. Jednak zanim przejdziemy do opisu tabletek zajmiemy się innymi produktami. Chodzi tu o tanie i skuteczne proszki. Choć obecnie są mniej popularne niż kapsułki warto zwrócić na nie uwagę. Proszek jest w stanie rozpuścić najcięższe zabrudzenia, plamy czy przypalenia. Ponadto zawarte w nim składniki zmiękczają wodę. Preparaty tego typu są wydajne, jedno opakowanie starcza na długi czas. Istotne jest też to, że proszki występują w ekologicznych wersjach. Hipoalergicznych i całkowicie bezpiecznych dla środowiska.

Kolejne środki do zmywarek to wspomniane już kostki lub też kapsułki. Na rynku dostępnych jest kilka opcji do wyboru. Do zdecydowanie najtańszych tabletek należą odmiany jednofunkcyjne. Ich zadaniem jest tylko i wyłącznie mycie naczyń. Nie zmiękczają wody a więc nie zabezpieczają wewnętrznych części zmywarek. Zatem wraz z nimi należy stosować sól ochronną. Koniczne jest także zakupienie dodatkowego płynu nabłyszczającego. To dzięki niemu naczynia zyskują widoczny połysk. Same tabletki jednofunkcyjne są tanie. Jednakże konieczność zakupu dodatkowych środków podnosi koszty.

Produkty zyskujące bardzo pozytywne opinie to pastylki wielofunkcyjne. Podstawowe wersje nie tylko myją, ale też nabłyszczają naczynia i zmiękczają wodę. Uznaniem cieszą się także kapsułki 4w1. Mają dodatkową funkcję, jaką jest zabezpieczanie zmywarki przed osadzaniem się kamienia. W sklepach znajdują się jeszcze inne kostki. Mają wszystkie powyższe funkcje a do tego chronią szkło. Niejeden producent zmywarek poleca środki marki Finish, Somat, Fairy, Ludwik. Rozwinięcie tematu proszków i tabletek do zmywarek znajduje się na naszej stronie. Opisujemy najlepsze produkty, podajemy ceny i wiele więcej.