Stroiki bożonarodzeniowe na cmentarz – wykonanie, kompozycje
Święta Bożego Narodzenia to czas, kiedy rozpoczynamy wielkie przygotowania do celebrowania tego wyjątkowego dnia. Niestety, ale niektórzy z naszych najbliższych nie mogą już obchodzić Wigilii razem z nami. Możemy jednak zadbać o to, by uczcić pamięć o zmarłych bliskich i przystroić ich nagrobki. Jak wyglądają stroiki bożonarodzeniowe na cmentarz? A może chcesz nauczyć się, jak zrobić stroik świąteczny na cmentarz samodzielnie? Kompozycje bożonarodzeniowe są bardzo różnorodne. Oto sposoby, jak przygotować wiązanki cmentarne na Boże Narodzenie!
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o Bożym Narodzeniu.
Stroiki bożonarodzeniowe na cmentarz
Stroik bożonarodzeniowy w szkle – co trzeba przygotować?
Wiązanki na cmentarz są elementem dekoracyjnym, który powinien pojawić się na każdym nagrobku – nie tylko na święta, ale i na co dzień. Jednak, Boże Narodzenie to czas, w którym wieńce na grobach pozostawić wręcz wypada. No cóż, Wigilia jest czasem szczególnym w roku – nie tylko dniem radosnym, ale i bardzo sentymentalnym. Niektórzy z nas mocno odczuwają wówczas pustkę, którą pozostawiła po sobie zmarła, bliska osoba. Chyba jedynym „prezentem”, który możemy jej wtedy podarować, jest stroik bożonarodzeniowy. Dekoracje bożonarodzeniowe pozwolą bowiem choć myślami być przy tych, których niestety zabrakło. Podobnie, jak stroiki wielkanocne wiosną lub wiązanki na Wszystkich Świętych, zimą przygotowuje się stroiki bożonarodzeniowe na cmentarz. Oto kilka przedmiotów, które potrzebne będą do wykonania wieńca na grób:
- plastikowa donica (możliwie
szeroka),
- znicz (pod wymiar),
- baza wieńca,
- juta,
- kawałek sznurka,
- gumka recepturka,
- klej na gorąco,
- zaostrzone nożyczki,
- szyszki dekoracyjne,
- śnieżynki dekoracyjne,
- kulki styropianowe,
- wykałaczki,
- biała gałązka „gipsówka”,
- suszone pomarańcze.
Jak zrobić stroik świąteczny na cmentarz, krok po kroku?
Posiadasz już przygotowane wszystkie potrzebne materiały? A więc, teraz należy przejść do ułożenia kompozycji:
- Rozłóż materiał i połóż na środku juty doniczkę.
- Do środka włóż brzegi materiału, a następnie nałóż gumkę recepturkę. Zasłoń ją sznurkiem.
- Wyciągnij jutę z wnętrza doniczki. Następnie nałóż klej na gorąco na brzeg donicy. Przyklej zieloną bazę wieńca. Materiał podklej do doniczki.
- Wiązanki cmentarne wyglądają pięknie, kiedy posiadają minimum trzy warstwy gałązek – zdjęcia w Internecie bezwzględnie wskazują na to, że im więcej gałązek, tym ładniej prezentuje się wieniec. Warto więc zaplanować trzy warstwy, przy czym dolną z nich wygiąć od dołu, środkową zostawić bez zmian, a górną wygiąć w górę. Dzięki takiej praktyce, wieniec z całą pewnością zyska na objętości.
- Włóż do środka znicz – będziesz mieć pewność, że wieńca nie zdmuchnie żaden wiatr! Oprócz znicza, możesz również włożyć do środka np. gwiazdę betlejemską, zaś w środek juty powkładać np. kamienie. Dzięki nim wieńce zyskają stabilność i gwarancję, że wiatr nie strąci ich z nagrobka.
- Przyklej szyszki między pierwszą warstwą gałązek. W drugą zaś warstwę wklej kolejne szyszki. W trzecią wklej bombeczki, np. w formie śnieżynek.
- Umieść między szyszkami plastry suszonej pomarańczy – wówczas stroik bożonarodzeniowy w szkle zyska na naturalnym wyglądzie.
- Jeżeli posiadasz, możesz również przy szyszkach (nieco niżej, pod gałązkami) powklejać małe bombki np. w kolorze złotym.
- Umieść styropianowe kulki na wykałaczkach, a następnie wklej je przy każdej szyszce. Warto będzie je umieścić obok plastrów suszonej pomarańczy i śnieżynek.
- Przyklej szyszki i większe bombki w najniższej partii gałązek.
- Wklej w kilku miejscach białą „gipsówkę”, najlepiej w górną część gałęzi.
Na sam koniec przypatrz się, czy wianek jest kompletny. Jeżeli będzie w nim czegoś brakowało bądź gdzieś pojawi się luka, uzupełnij ją materiałami, które zostały. Zdjęcia w Internecie wskazują na to, że taki wieniec pięknie prezentuje się również z przyklejoną do niego kokardką. I tak oto właśnie powstają kompozycje bożonarodzeniowe na nagrobek! Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o wzorach stroików na cmentarz.
Dekoracje bożonarodzeniowe na cmentarz
Wiązanki na cmentarz – lista potrzebnych produktów
Stroiki bożonarodzeniowe na cmentarz pozwalają w pewien sposób wyrazić pamięć, ale i szacunek do zmarłego bliskiego. Możesz wybrać gotowy stroik z kwiaciarni, ale też zrobić go własnoręcznie, w zaciszu własnego mieszkania. W jaki sposób można przygotować stroik zupełnie samodzielnie? Aby utworzyć ładny stroik cmentarny na Boże Narodzenie, należy sobie najpierw przygotować:
- gąbkę florystyczną (bez
większego problemu dostaniesz ją w centrum ogrodniczym bądź w kwiaciarni),
- wybrane ozdoby choinkowe (np. bombki czy stylowe łańcuchy),
- kilka gałązek świerku,
- doniczkę ozdobną,
- niewielkie kamyki do doniczki.
Stroiki bożonarodzeniowe na cmentarz – wykonanie
- Na dno donicy wrzuć kamyki – dzięki temu wieniec będzie stał stabilnie na nagrobku i nie przewrócić się np. przez dmuchnięcie wiatru.
- Wytnij gąbkę florystyczną w kształt kotła. Powinieneś gąbkę włożyć do doniczki jednak możliwie jak najbardziej ciasno – gąbka nie powinna wypadać z doniczki.
- Trzonki gałęzi oskub ze świerku, a następnie zacznij wbijać je w gąbkę florystyczną – koniecznie pod kątem 45 stopni.
- Jeżeli stroik zacznie przypominać niewielką choinkę, to zacznij zawieszać na niej ozdoby choinkowe. Możesz również przyczepić ozdoby np. spinkami „żabkami” bądź wsuwkami, żeby nie porwał ich wiatr.
- Utrwal całość lakierem do włosów – dzięki takiemu zabiegowi stroik będzie ładnie się mienił, a jego poszczególne elementy zostaną sklejone.
Pamiętaj, że…
Stroik cmentarny nie będzie wymagał wielkich środków finansowych, jeżeli zrobisz go własnoręcznie. Nie ma problemu, żeby kupić dziś gąbkę florystyczną i doniczkę, która będzie niezbędne do utworzenia stroika. Jeżeli nie masz ozdób choinkowych, zawsze możesz zdjąć kilka z bożonarodzeniowego drzewka! Pamiętaj również o tym, że stroik jest swego rodzaju wyrazem szacunku dla bliskiej, zmarłej już osoby. Warto więc będzie przystroić nim nagrobek i chociaż w ten sposób pokazać, że pamiętasz o tych, którzy nie będą już mogli spędzić z nami Bożego Narodzenia.