Stroiki i wieńce - porady, jak wykonać dekorację krok po kroku

Uroczystość Wszystkich Świętych nie jest jedyną okazją skłaniającą do zadbania o groby bliskich. W ciągu roku jest ich znacznie więcej. Poza tym o mogiły należy regularnie dbać. Rzecz jasna chodzi tu o mycie pomników i sprzątanie wokół nich. Jest to jeden ze sposobów upamiętnienia bliskich. Kolejny to różnego rodzaju ozdoby trafiające na grób. Do najchętniej wybieranych należą stroiki i wieńce. Z powodzeniem można wykonać je samodzielnie.

Sztuczne i naturalne ozdoby na cmentarz

Stroiki i wieńce to dekoracje cieszące się dużą popularnością. Pierwsza z wymienionych jest ozdobą powstająca z gałązek drzew oraz kwiatów. Ten zestaw uzupełnia się kilkoma innymi elementami. Każdy z surowców może być naturalny lub też syntetyczny. Natomiast wieńce przybierają przeważenie formę klasycznego, plecionego koła. Do jego stworzenia potrzebne są kwiaty, kłosy zboża, gałązki itp. Stroiki sprawdzają się, jako dekoracja na cmentarz, choć mają też inne zastosowania. Tymczasem wieńce przede wszystkim przyozdabiają groby. Są wyrazem tego, że bliscy czy przyjaciele pamiętają o zmarłych.

Zanim przejdziemy dalej, musimy nieco rozwinąć wątek poruszony w poprzednim akapicie. Wspomnieliśmy, że stroiki mają też inne zastosowania. Często trafiają do domu a konkretnie na świąteczny stół. Zastawiany z okazji Bożego Narodzenia, ale też Wielkanocy. Rzecz jasna nic nie stoi na przeszkodzie by stroik znalazł się pod dachem bez okazji. Jeśli jest porządnie wykonany, stanowi znakomitą dekorację. Wnoszącą do pomieszczeń akcenty roślinne będące powiewem świeżości. Po definicjach i zastosowaniach czas na kolejną ważną kwestię. Odpowiedź na pytanie, jakie wersje stroików i wieńców są do wyboru?

Jak już wspominaliśmy, owe ozdoby mogą być sztuczne lub naturalne. W pierwszym przypadku są odporne na uszkodzenia i niekorzystne warunki atmosferyczne. Po zakupie będą upiększać pomnik przez dość długi czas. Warto też wiedzieć, że sztuczne wiązanki lub stroiki są stosunkowo tanie. Ceny rozpoczynają się w okolicach 35 zł a zatrzymują na około 150 zł. Naturalne ozdoby również mają swoje zalety. Najważniejszą z nich jest oczywiście przepiękny wygląd. Nie bez znaczenia jest również to, że nie są zagrożeniem dla środowiska. Ile kosztują wiązanki z kwiatów i gałęzi drzew? Na to i inne pytania odpowiadamy na naszej stronie.

Jak samemu zrobić stroiki i wieńce?

Stroik i wieniec z żywych roślin można kupić w sklepie. Jednak jest jeszcze jedno rozwiązanie. Wykonanie dekoracji samodzielnie. Nie jest to tak trudne jak może się wydawać. Do tego, własnoręcznie stworzona ozdoba jest najlepszym wyrazem pamięci. Od czego trzeba zacząć? Pierwszy krok to przyniesienie do domu wszystkich, niezbędnych elementów. Ich zdobycie nie sprawia problemów. Rośliny pochodzą z przydomowego ogrodu lub łąki. Pozostałe akcesoria znajdują się na sklepowych pułkach a do tego są tanie. Proces twórczy opiszemy na podstawie klasycznego stroika na grób.

Jak zrobić piękną ozdobę pomnika? Wszystko zaczyna się od przygotowania materiałów. Potrzebna będzie gąbka florystyczna i kilka wstążek. Równie ważne są gałązki z drzewka iglastego, będą bazą projektu. Na nich znajdą się kwiaty, na przykład chryzantemy. Warto też zaopatrzyć się w inne gatunki, ładne liście, wiklinę czy korę. Listę najpotrzebniejszych rzeczy zamykają ostre nożyczki oraz nóż. Nożyczki przydadzą się do przycinania wstążek. Nóż lub sekator potrzebny jest do skracania i formowania igliwia oraz pozostałych roślin. Po ułożeniu elementów stroika na stole czas zabierać się do pracy.

Wykonanie rozpoczyna się od ułożenia gałązek. Wbija się je w gąbkę florystyczną od jej dolnej części kierując się w górę. Igliwie musi całkowicie przykryć gąbkę. Środek podstawy musi być pusty, bo to na nim znajdą się pozostałe rośliny. Najpierw gęsto wbija się okazalsze kwiaty. Wszelkie luki trzeba uzupełnić mniejszymi gatunkami oraz pozostałymi elementami dekoracyjnymi. Gdy gąbka nie będzie widoczna pracę można uznać za zakończoną. Przedstawiliśmy podstawową instrukcję tworzenia stroika. Cały proces dokładniej opisujemy na naszej stronie i sprawdzamy ile kosztują akcesoria.