Nowoczesne stroiki na cmentarz

Czy warto robić samemu stroiki na cmentarz

Wiązanki i wieńce na cmentarz na Święto Zmarłych są ogólnodostępne w sprzedaży już z dużym wyprzedzeniem. Przed świętem Wszystkich Świętych galeria popularnych sklepów internetowych obejmuje zarówno kompozycje kwiatowe z kwiatów sztucznych jak i z żywych kwiatów. Dla osób, które regularnie dbają o groby najbliższych, nowoczesne stroiki na cmentarz ze sztucznych kwiatów dostępne są w handlu praktycznie cały rok. Możemy znaleźć nie tylko wiązanki na Wszystkich Świętych, lecz także stroiki bożonarodzeniowe na cmentarz czy też bukiety z okazji innych świąt czy rocznic.

Wybór bukietów i stroików jest ogromny. Nowoczesne wiązanki na cmentarz ze sztucznych kwiatów nie są drogie. Ceny zaczynają się już od 35 zł, zaś droższe wiązanki na cmentarz kosztują około 150 zł.

Ale nie zawsze chcemy korzystać z gotowych wzorów. Prawdziwy dar serca dla osób zmarłych stanowią własnoręcznie zrobione stroiki na cmentarz. Wystarczy tylko odrobina inwencji, aby udekorować grób według własnego pomysłu. Nawet jeśli nie masz pomysłu, każda galeria stroików w internecie przyniesie ci wiele inspiracji i pomysłów.

Wiązanki na cmentarz z żywych kwiatów czy sztucznych

Bukiety na Święto Zmarłych możemy zrobić z żywych kwiatów lub ze sztucznych. Oba te rozwiązania mają wady i zalety. Osoby bardziej świadome ochrony środowiska wybiorą wiązanki na cmentarz z żywych kwiatów, które nie zaśmiecają środowiska plastikiem. Bukiety z żywych kwiatów są jednak nietrwałe i warto się na nie zdecydować, jeśli często odwiedzamy cmentarz i porządkujemy grób.

Umiejętność samodzielnego wykonania ikebany z żywych kwiatów na grób przyda się szczególnie osobom, które często odwiedzają groby najbliższych i dekorują grób z okazji świąt i rocznic. Jeśli w sklepach nie znajdziemy tego co nam się podoba, możemy przygotować samodzielnie wiązanki na Wielkanoc, stroiki bożonarodzeniowe na cmentarz czy też bukiety z okazji rodzinnych.

Jeśli nie mamy możliwości częstego sprzątania grobu, dobrym rozwiązaniem są wieńce na cmentarz ze sztucznych kwiatów, które będą zdobiły grób dłużej. Warto jednak wiedzieć, że żywotność wiązanki z kwiatów sztucznych nie jest wieczna. Kompozycje kwiatowe, wykonane z tworzyw sztucznych, pokrywają się kurzem i błotem, zaś pod wpływem światła tracą kolory. Dobrej jakości bukiety sztuczne powinny przetrwać do Wszystkich Świętych w następnym roku. W praktyce jednak sztuczne wieńce na cmentarz tracą estetyczny wygląd dużo wcześniej i warto je wymienić na nowe. Przed położeniem wiązanki warto zadbać o czystość grobu. Sprawdź także ten artykuł z poradami na temat mycia grobów.

Stroiki na cmentarz - przygotuj potrzebne materiały i narzędzia

Z czego robi się stroiki na cmentarz

Kompozycje kwiatowe robimy na zasadzie ikebany, czyli kwiaty i dekoracje wbijamy w podstawę. Podstawą wiązanki kwiatowej jest specjalna gąbka florystyczna, którą można nabyć w sklepach ze sztucznymi kwiatami. Ceny gąbek mokrych i suchych zaczynają się od 2.50 zł. Warto wiedzieć, że gąbka “mokra” nadaje się do wiązanek z kwiatów żywych, zaś “sucha” do kwiatów sztucznych. Gąbka florystyczna dostępna jest w postaci kostki, którą można przyciąć do odpowiednich kształtów oraz w obudowie z plastiku z rączką lub bez.

Gąbka florystyczna w plastikowej obudowie z rączką, tak zwany floret, szczególnie dobrze nadaje się na kwiatowe ikebany na pogrzeb, gdyż wiązankę wygodnie trzyma się w ręku w czasie uroczystości, zaś złożone na grobie dobrze komponują się z innymi wiązankami. Natomiast gąbka zwykła musi być umieszczona w jakiejś podstawce, wazonie, miseczce. Wybór gąbki zależy od tego w jakim kształcie chcemy zrobić stroik.

Tworzymy samodzielnie kompozycje kwiatowe na cmentarz - co będzie potrzebne

Przede wszystkim potrzebne będą kwiaty oraz dekoracje florystyczne. Jeśli zdecydujesz się na kwiaty żywe, wybierz te najbardziej trwałe jak: róże, goździki, lilie czy też tradycyjne chryzantemy. Jako dekorację możemy zastosować gałązki iglaków, zielone liście, gałązki bluszczu, wstążki oraz dekoracje naturalne jak szyszki, kawałki kory, drobne kwiatki czy też suszki.

Kwiaty sztuczne dostępne są w kwiaciarniach przy cmentarzu, sklepach ogrodniczych czy hurtowniach internetowych. Galeria internetowa pozwoli nam na łatwy dobór kwiatów, które będą do siebie pasowały. Warto zwrócić uwagę na tworzywo, z którego wykonane są kwiaty. Musi to być materiał nadający się do warunków zewnętrznych, nie zaś do dekoracji salonu.

Stroiki na cmentarz, a także wiązanki i wieńce na cmentarz, bukiety, w tym nowoczesne stroiki na cmentarz
Stroiki na cmentarz krok po kroku - instrukcja, wzory, porady

Narzędzia, które będą potrzebne:

  • nożyczki,
  • sekator,
  • szczypce do cięcia drutu i łodyg sztucznych kwiatów,
  • druciki, wstążki.

Może się przydać również pistolet na klej oraz gips.

Zasady kompozycji ikebany na grób

Wiązanka na Wszystkich Świętych, czy też generalnie na cmentarz, nie powinna być bajecznie kolorowa. Stonowane kolory i ograniczona paleta barw podkreśli piękno, a jednocześnie licuje z powagą miejsca. Dlatego też doświadczeni floryści zalecają bukiety na cmentarz w dwóch kolorów kwiatów. Szczególnie popularne są odcienie bieli i ecru oraz odcienie fioletu i różu, które pasują do powagi cmentarza.

Na bukiety nagrobne najbardziej sprawdza się podłużny kształt łezki. Możemy go uzyskać odpowiednio układając podstawę bukietu, którą stanowią zielone liście lub gałązki igliwia. Na brzegach wiązanki umieszczamy zielone elementy jak liście czy igliwie. Duże i okazałe kwiaty umieszczamy na środku kompozycji, zaś mniejsze wstawimy po bokach i pomiędzy dużymi kwiatami. Bez względu na to czy będą to wiązanki na Wszystkich Świętych czy też stroiki bożonarodzeniowe na cmentarz, po środku powinny znajdować się najbardziej okazałe kwiaty, w największym zagęszczeniu, zaś po bokach wbijamy kwiaty rzadziej.

Wstążki i inne dodatki umieszczamy na drucikach wbitych w gąbkę. Jako dekorację możemy zastosować drobne kwiatki. W hurtowniach florystycznych możemy znaleźć takie dekoracje jak: ozdoby z kory, ozdobne gałązki, susz egzotyczny, rattan i wiklina.

Stroiki na cmentarz - jak zrobić krok po kroku

Jeśli wybraliśmy floret, mamy ułatwione zadanie. Natomiast gąbkę w kostce musimy dociąć do odpowiedniej wielkości oraz umieścić w miseczce czy doniczce. Najlepiej nadaje się do tego miseczka lub doniczka plastikowa, w której umieszczamy gąbkę. Gąbkę można po prostu upchać w naczyniu lub przykleić klejem lub taśmą, a nawet zalać gipsem. Gąbkę do żywych kwiatów należy przed użyciem moczyć około 1 godziny w wodzie.

Kolejny etap to otoczenie stroika zielonymi gałązkami i liśćmi, które będą stanowiły tło dla kwiatów i utworzą kształt kompozycji. Najczęściej używamy gałązek igliwia, na przykład jodły lub gałązek sztucznych. Po bokach umieszczamy dłuższe gałązki, a w środku krótsze, tak aby gałązki pokryły całą gąbkę. Jeśli pomiędzy zielonymi gałązkami widać gąbkę, zakrywamy ją na przykład mchem lub korą na drucikach.

Drugi etap to umieszczenie kwiatów żywych lub sztucznych. Tworząc nowoczesne stroiki na cmentarz pamiętaj, aby nie przeładować ich kolorami. Kwiaty żywe przed użyciem powinny być odpowiednio przycięte, a ich łodygi oczyszczone z liści.

Ostatni etap tworzenia stroika na Święto Zmarłych to dekoracja. Możemy użyć do dekoracji wszelkiego rodzaju suszek, drobnych kwiatków, wstążki, źdźbła suchej trawy itd. Tu wszystko zależy od naszej inwencji. Pamiętajmy jednak, aby wiązanki na cmentarz nie przeładować kolorami i dekoracjami.

Własnoręcznie robione stroiki i bukiety na cmentarz nie są trudne ani drogie. Stanowią one dekorację wykonaną z serca, indywidualna i niepowtarzalną. Wykonanie nie stanowi problemu, zaś części składowe są dość tanie. Dlatego też warto pokusić się o własnoręcznie zrobioną ozdobę, która będzie darem serca dla osób, które odeszły.

ikona podziel się Przekaż dalej