Wiązanki wielkanocne

W ciągu roku mamy co najmniej kilka świąt, których kolorystykę i akcesoria potrafią rozpoznać wszyscy. Wielkanoc niewątpliwie należy do tego typu świąt. Tu największą rolę odgrywa symbolika religijna i akcenty wiosenne. Jasne, soczyste zielenie, żółć, błękity i biel – to ulubione kolory ozdób na Wielkanoc. Z roślin sprawdzają się młode gałązki wierzby, najlepiej z tzw. kotkami. Mogą być też witki wierzby płaczącej lub iwy z drobnymi listkami. Do tego kwiaty – żonkile, narcyzy, irysy czy szafirki. Kompozycje wielkanocne na stół najczęściej zawierają elementy symboliczne. Kurczaki z waty, malowane wydmuszki czy zające mają symbolizować zwierzęcą część przyrody budzącej się do życia. Poza tym są to święta religijne, więc umieszcza się w stroikach nawiązania do postaci Jezusa (baranek, krzyż, świeca).

Wiązanki wielkanocne zwykle umieszcza się na twardym podłożu, w którym utyka się poszczególne elementy. Zamiast wydmuszek można użyć ozdabianych jajek ze styropianu lub jajek ze sznurka.

Jeżeli chcemy, żeby wiązanka była trwała, to dobrze jest skomponować ją z suchych elementów. Sztuką będzie dobranie elementów w ten sposób, że kompozycja będzie się wydawała świeża i żywa.

Kompozycje wielkanocne na stół

Ozdoby wielkanocne można stawiać w różnych miejscach. Niektórzy umieszczają je w oknach, zwłaszcza jeśli są widoczne z ulicy. Tradycją są również stroiki wielkanocne na cmentarz. Jednak najlepiej widoczne i najładniejsze zwykle lądują na naszym stole.

W kompozycjach wielkanocnych na stół wykorzystuje się elementy opisane powyżej. Tutaj powiemy bardziej szczegółowo o pomysłach dotyczących wiązanek wielkanocnych i innych ozdób świątecznych na stół.

1. Stroiki wielkanocne z brzozy

Brzoza jest bardzo dekoracyjna. Można wykorzystać jej korę, drewno i cienkie witki. Każdy z tych elementów nadaje się do wiązanek wielkanocnych. W przypadku stroików wielkanocnych z brzozy najlepiej jest wykorzystać materiał z własnego ogródka. Jednak pieńki i krążki można też kupić. Jednym z ciekawych pomysłów jest brzozowy pieniek opleciony zieloną gałązką. Ten efekt można uzyskać przywiązując do pieńka dłuższe gałązki borowiny lub bukszpanu. Najlepiej użyć do tego dekoracyjnego sznurka z juty np. zielonego.

Bardzo wiele można zrobić wykorzystując krążek z pnia tego drzewa. W takich stroikach wielkanocnych z brzozy można elementy dekoracyjne przykleić do powierzchni. Klej z pistoletu będzie w tym przypadku najlepszy.

2. Stroiki wielkanocne z elementów suchych

Jajka w koszyczku na mchu, a także jak zrobić stroiki wielkanocne na stół, najlepsze pomysły i porady
Stroiki wielkanocne na stół krok po kroku, czyli najlepsze pomysły i porady jak zrobić stroiki wielkanocne DIY

W nowoczesnych stroikach wielkanocnych można postawić na minimalizm. Chodzi tylko o to na ile stylowo połączymy ze sobą poszczególne elementy. I tutaj suche gałązki, suszone kwiaty, sznurki i elementy z papieru są nieocenione. Warto jako podłoża użyć siana lub sztucznego siana barwionego na jasno-zielono. Elementy ozdobne np. pisanki, sylwetki zajączków czy kurczaki z waty najlepiej zatykać na patyczkach. Dodatkowo patyki można ozdobić sznurkiem lub wstążką. Z suchych materiałów można też zrobić podstawowy koszyczek ozdobny na Wielkanoc. Tu też najlepiej użyć barwionego siana, w środku można po prostu ułożyć pisanki.

3. Żywe wiązanki wielkanocne na stół

Innego podejścia potrzeba w przypadku żywych kompozycji wielkanocnych na stół. Tutaj pomysłów nie brakuje. Można po prostu ozdobić elementami świątecznymi doniczkę z szafirkiem czy żonkilem. Można też stworzyć ozdobny bukiet z wiosennych kwiatów i gałązek. W przypadku żywych dekoracji unikajmy zbyt wielu elementów sztucznych. Subtelne wstążki w wiosennych kolorach, delikatnie koloryzowane pisanki, piórka na patykach. To odpowiednie dodatki. Częścią kompozycji wielkanocnych na stół mogą być eleganckie doniczki. Polecamy szczególnie zdobienie doniczek mozaiką z grubego żwiru lub potłuczonej porcelany. Można też owinąć doniczkę sznurkiem z juty.

4. Nowoczesne stroiki wielkanocne na stół

Jeżeli nie masz czasu wykonywać rękodzieła, to dobrą alternatywą są elementy dekoracji i całe stroiki ze sklepu. Zaletą nowoczesnych stroików wielkanocnych jest to, że robi się je ze szkła, żywicy lub innych trwałych elementów. Trzeba wydać trochę pieniędzy, ale potem masz ozdobę na Wielkanoc przez wiele lat. Ustawienie kompozycji wielkanocnych na stół, obok rzeżuchy czy trawy owsianej daje świeży, estetyczny efekt. Polecamy szklane i srebrne pisanki, a także autorskie wyroby ceramiczne z motywem świątecznym.

Stroiki wielkanocne na cmentarz

Jeżeli wykonaliśmy już stroiki wielkanocne na stół, to dobrze jest pomyśleć o naszych bliskich zmarłych. W okresie Wielkanocy dobrze jest odwiedzić groby. Nie tylko je uprzątnąć, ale położyć na nich ładną ozdobę. Wielkanoc jest świętem zwycięstwa życia nad śmiercią. Dlatego zwłaszcza chrześcijanie, wierzący w zmartwychwstanie chętnie przychodzą ze stroikami wielkanocnymi na cmentarz.

Takie stroiki mogą być podobne do kompozycji wielkanocnych na stół, które opisaliśmy powyżej. Dobrze, żeby miały formę wieńca. Wtedy będziemy mogli w środku umieścić płonący znicz.

Jeżeli nie masz czasu na przygotowanie stroików wielkanocnych na cmentarz, to zawsze możesz je kupić przed wejściem. Warto jednak zwrócić uwagę na ich wygląd i trwałość. Sprawdź także ten artykuł o polecanych stroikach wielkanocnych na cmentarz.

Stroiki wielkanocne na stół pozwolą lepiej poczuć atmosferę wiosennych świąt. Zwłaszcza ich własnoręczne wykonanie na pewno da wam dodatkową satysfakcję.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92.1% czytelników artykuł okazał się być pomocny