Co można zrobić z szyszek modrzewia

Wieniec świąteczny

Dlaczego warto robić wieniec z szyszek modrzewia? Mają one bardziej smukły kształt od szyszek sosnowych, są bardziej miękkie i elastyczne. Dzięki temu lepiej jest używać ich do tworzenia dekoracji, które wymagają pewnej plastyczności materiału. Poza tym niektórzy po prostu uważają, że szyszki modrzewia są bardziej dekoracyjne.

Jak zrobić wieniec z szyszek modrzewia?

Będziecie potrzebować podstawy wieńca świątecznego. Najprościej kupić gruby krążek ze styropianu. Możecie też upleść podstawę z gałązek bluszczu lub wikliny albo skręcić ją z drutu ogrodniczego, który owiniecie materiałem nasączonym gipsem. Kupienie krążka styropianowego zaoszczędzi jednak dużo czasu.

Przygotujcie klej i pistolet oraz oczywiście szyszki. Najlepiej trochę je podsuszyć.

Do ozdoby można przygotować farbę w sprayu (najczęściej używa się białej, srebrnej lub marmurkowej). Jeżeli nie zdecydowaliście się na kolor, to obejrzyjcie zdjęcia w internecie i sprawdźcie, który wam odpowiada. A może wolicie zostawić kolor naturalny? Warto też mieć pod ręką dodatkowe ozdoby np. czerwone jabłuszka z gipsu, gwiazdki, serduszka. Te drobne ozdoby zdecydują o świątecznym charakterze wieńca.

Kiedy materiały są już gotowe, resztę robi się bardzo łatwo. Jeżeli chcecie zawiesić wieniec na drzwiach czy ścianie, to zacznijcie od przewiązania wstążki z pętelką lub sznurka przed nałożeniem szyszek. Teraz przyklejamy szyszki po jednej do podstawy, zaczynając od środka i przechodząc do góry i na zewnątrz. Dolną część zostawiamy wolną, można ją ozdobić farbą. Następnie barwimy na wybrany kolor. Na koniec przyklejamy tu i ówdzie ozdoby. I wieniec gotowy.

Inne stroiki z szyszek modrzewia

Z szyszek modrzewia można zrobić wszystkie rodzaje stroików jakie przyjdą nam do głowy. Można je też łączyć z szyszkami sosny lub smukłymi szyszkami świerku. Tutaj proponujemy stroik w kształcie choinki. Robi się go na zasadach podobnych do wieńca świątecznego. Podstawą jest stożek z tektury. Na nim przyklejamy szyszki. Następnie barwimy i dodajemy ozdoby.

Na odpowiednio dużym stożku można zbudować choinkę, która godnie zastąpi żywe drzewko. To ekologiczny sposób na świąteczne udekorowanie mieszkania. Nieduże choinki z szyszek mogą doskonale zastąpić tradycyjne stroiki bożonarodzeniowe na stół.

Oprócz choinek i wieńców szyszki modrzewia dobrze sprawdzą się jako element ozdoby w szkle. Można z nich zrobić podłoże do takiego stroika lub poutykać kilka szyszek razem z bombkami wokół świątecznej świecy, ustawionej np. na mchu czy żwirze.

Ozdoby z szyszek sosnowych i innych

Stroiki bożonarodzeniowe na cmentarz

Szyszki sosnowe są mocniejsze i lepiej nadają się do wyrobu ozdób odpornych na warunki atmosferyczne. Dlatego jeżeli chcemy zrobić stroiki z szyszek na cmentarz lub do ogrodu warto użyć właśnie sosny. Istnieje wiele odmian tego drzewa. Wielkie egzotyczne pinie gubią szyszki wielkości melona. Jeżeli uda wam się przywieźć takie trofea np. z wycieczki do Włoch czy Hiszpanii, to mogą być ciekawą ozdobą na grobie zmarłej osoby. Większość z nas musi się zadowolić niewielkimi szyszkami polskich sosen. Za to można z nich zrobić najrozmaitsze stroiki bożonarodzeniowe na cmentarz. Dobrym rozwiązaniem są przede wszystkim płaskie ozdoby np. wieniec. Jeżeli ma poleżeć jako ozdoba na grobie, to najlepiej dodatkowo zaimpregnować szyszki po przyklejeniu ich do podłoża.

Jeżeli wiemy już jak zrobić świąteczne wieńce, możemy wykonać mniejsze, w których zmieści się znicz. To najprostsza i zarazem najlepsza ozdoba na cmentarz z okazji świąt Bożego Narodzenia. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak zrobić stroik bożonarodzeniowy w szkle.

Świąteczny stroik z kolorowych szyszek

Jeżeli mamy dostęp do szyszek różnej wielkości i kształtów, to można je wszystkie wykorzystać np. do kolorowych stroików bożonarodzeniowych na stół. W tym celu malujemy (najlepiej sprayem, ale akryl w tubce też da radę) szyszki na różne kolory. W zależności od efektu świątecznego jaki chcemy uzyskać mogą to być barwy metaliczne, klasyczne kolory np. zielony, czerwony lub różne odcienie bieli i szarości. Tu znów radzimy odwołać się do zdjęć w internecie, żeby zdecydować jaki zestaw kolorów wam odpowiada.

Kolorowe szyszki pomalowane złotą albo srebrną farbą, a także stroik z szyszek na Boże Narodzenie, pomysły, rodzaje, inspiracje
Stroik z szyszek na Boże Narodzenie, czyli pomysły, wykonanie, rodzaje, inspiracje

Pomalowane szyszki zbieramy w jednym naczyniu – może to być słoik ozdobiony sznurkiem lub wstążką. Dodatkowo przetykamy je ozdobami np. z suszonych plasterków mandarynki, jagód jarzębiny itp. Całość wystarczy wyeksponować w widocznym miejscu.

Do łatwych ozdób z szyszek należą też te przyklejane na deseczce. Można je wykonać z kolorowych szyszek, które przygotowaliśmy wcześniej. Do wykończenia będziemy potrzebować jeszcze podstawki (najlepiej ze ściętego pieńka sosny lub innego drzewa) oraz kleju do mocowania szyszek.

Stroiki bożonarodzeniowe na stół

Jak widać na powyższych przykładach stroiki z szyszek mogą mieć najróżniejsze formy. Wiecie już jak zrobić wieniec, choinkę i stroik na desce. Do stroików bożonarodzeniowych na stół można dodać jeszcze świeczniki. Z pewnością nie raz widzieliście je na zdjęciach lub jako dekoracje do kupienia w sklepie. Jeżeli macie trochę czasu lepiej wykonać je samodzielnie. Dzięki temu nadacie im niepowtarzalny charakter.

Świecznik należy do łatwiejszych ozdób z szyszek. Najlepiej wykonać go wykorzystując prostokątne pudełko drewniane lub podłużną tacę. Musicie zaopatrzyć się w trzy świeczki w słoikach (można je kupić lub zrobić samodzielnie). Dzięki temu szyszki nie będą się bezpośrednio stykać z ogniem. Ustawiamy świeczki w równej odległości od siebie na tacy lub w pudełku. Całość wypełniamy szyszkami, które mocujemy klejem do podłoża. Następnie przetykamy całość małymi gałązkami iglaka. Żeby stroik wyglądał bardziej efektownie można poprzetykać szyszki elementami kolorowymi. Mogą to być małe bombki, czerwone jabłuszka czy suszone cytrusy. Ten sam świecznik można wykonać w wersji posrebrzanej lub pozłacanej.

Stroiki z szyszek są prostym rodzajem ozdób świątecznych. Jeżeli odpowiednio je udekorujemy możemy uzyskać wspaniały efekt przy niewielkim nakładzie pracy i pieniędzy.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny