Suszarka do ubrań – jaką wybrać?

Automatyczne, elektryczne suszarki do ubrań dzieli się na dwa rodzaje. Są to: to suszarka kondensacyjna i wywiewowa. Suszarka wywiewowa i kondensacyjna, swoim wyglądem nie odbiegają od wyglądu tradycyjnej pralki automatycznej, ładowanej klasycznie od przodu i od góry. Zasada działania suszarki wywiewowej opiera się na dostarczeniu do wnętrza powietrza z zewnątrz i podgrzaniu go.  Dzięki temu odbierze wilgoć z ubrań i usunie wraz z powstałą parą na zewnątrz suszarki.

Suszarka kondensacyjna całą wilgoć magazynuje w sobie, gdyż jej zasada działania opiera się na kondensowaniu pary wodnej w wodę po uprzednim podniesieniu temperatury w bębnie. Bęben do suszenia jest ogrzewany grzałką. Gdy woda zgromadzona w ubraniach zaczyna parować, zbierana jest w zbiorniku i poprzez węże podłączone do kanalizacji, wydalana na zewnątrz. Suszarka kondensacyjna nie musi posiadać podłączenia do kanalizacji, gdyż może posiadać zbiornik na wodę, który następnie się opróżnia.

Suszarka kondensacyjna do ubrań i do bielizny jest optymalnym rozwiązaniem. Pozwala na szybkie suszenie ubrań, jest łatwa w użytkowaniu, a programowanie jej jest niemal identyczne, jak programowanie pralki. W zależności od wielkości posiadanego miejsca na suszarkę można wybrać ładowaną w odpowiedni sposób. Przeczytaj także nasz artykuł o suszarce elektrycznej do prania.

Suszarka kondensacyjna – zalety istotne dla użytkownika

Rodzaje suszarek kondensacyjnych

Kondensacyjne suszarki różnią się między sobą sposobem suszenia ubrań. W procesie suszenie nie musi być używana grzałka elektryczna, która może być zastąpioną tak zwaną pompą ciepła. Jak działa pompa ciepła? Otóż wykorzystuje ona ciepło, jakie panuje na zewnątrz suszarki. Poprzez zawory elektryczne i zbiorniki z płynami o różnej temperaturze eksploatacji, podnosi lub obniża temperaturę. W praktyce oznacza to, że suszenie odbywa się przez ogrzanie wilgotnej odzieży, a następnie schłodzenie i odebranie skroplonej wody. Ubrania pozostają delikatne i pachnące, a ich prasowanie zostaje ułatwione. Ponadto zużycie energii w procesie suszenia jest o około 50% niższe w porównaniu do zużycia energii z grzałki.

Suszarka kondensacyjna może oczywiście występować jako pralko - suszarka. Ma to sens wtedy, kiedy łazienka jest zbyt mała dla ulokowania w niej dwóch urządzeń. Wówczas zestaw agd będzie składał się z jednego urządzenia, które posiada cechy pralki bębnowej i suszarki.

Kondensacyjna suszarka do ubrań, którą jest zwykle suszarka bębnowa, może posiadać także inne funkcje, które znacznie ułatwiają późniejsze czynności związane z przygotowaniem wypranych rzeczy do użytku. Suszarka bębnowa z funkcją pary i prasowania nie tylko suszy ubrania, ale też pozostawia je niemalże wyprasowane. To właśnie za pomocą pary powstałej w procesie suszenia. Proces ten nadaje się szczególnie do bielizny, którą po krótkim czasie można użytkować, a czas suszenia jest krótki.

Nieważne, czy ma się do czynienia z urządzeniem takim jak suszarka z funkcją prasowania, ładowana od góry mała suszarka, czy suszarka z pompą ciepła, zalety tych urządzeń agd są nie do przecenienia.

Suszarka kondensacyjna do ubrań ma bardzo wiele zalet. Jedną z nich jest to, że jest przyjazna dla środowiska i zbiera świetne opinie użytkowników.
Suszarka kondensacyjna do ubrań - rodzaje, opinie, polecane modele

Popularne marki suszarek kondensacyjnych i zużycie energii

Na rynku można zauważyć mnogość suszarek do ubrań oraz do bielizny. Spotyka się przeróżne rodzaje suszarek, które charakteryzują się odmiennymi własnościami, sposobem suszenia, wydajnością, a ich zużycie energii bywa też różne.  Suszarka do ubrań powinna się charakteryzować posiadaniem wszelkich wymienionych wyżej zalet i być ekonomiczną w użytkowaniu. Nie da się jednak do końca pogodzić jej zalet i możliwości z ekonomicznym użytkowaniem, ale kilka marek sobie z tym doskonale radzi.

Dla porównania należy się skupić na dwóch producentach sprzętu agd, takich jak Electrolux i Bosch. Suszarka kondensacyjna marki Bosch – tu producenci prześcigają się w projektowaniu i produkcji suszarek konwekcyjnych i na tej podstawie można wyciągnąć wnioski co do bezawaryjności i energooszczędności. Rozważmy dwie solidne marki i ich odmienne produkty. Identyczne urządzenia posiadają zbliżone ceny, pobór energii i warunki gwarancji.

Modele z grzałką przeciwstawiamy modelom z pompą ciepła. Suszarka do ubrań oparta na grzałce jest dość energochłonna, mimo że dzisiejsza technologia ogranicza pobór mocy. Dlatego można się odwrócić w kierunku modelu marki Bosch. Jest to model z pompą ciepła, ale mimo tego udogodnienia, pompa jest dosyć delikatna. Mimo że suszarka taka ma ogromny wręcz bęben, pobiera bardzo niewiele energii, to z uwagi na drogie części zamienne, jest to opcja dla bardziej zamożnych. Oczywistym jest fakt, że prawidłowo użytkowana suszarka, nie psuje się, ale awaria po okresie gwarancji może być kosztowna. Electrolux przedstawia tańszą suszarkę z grzaniem wody przez grzałkę. Jest tańsza, a w razie awarii niedroga w naprawie. Niestety, jej zużycie energii jest dużo wyższe niż dla modelu marki Bosch, przy tym czas suszenia jest nieco krótszy.

Klasy energetyczne są także różne, zależnie od tego, czy to będzie duża, czy mała suszarka. Suszarki osuszające ubrania klasycznie za pomocą grzałki są mniej ekonomiczne niż te z pompą ciepła, która jej zużywa najmniej.

Suszarka do ubrań i do bielizny - opinie

Kondensacyjna suszarka do ubrań i do bielizny poprzez np. jej klasy energetyczne, ma tylu zwolenników, co przeciwników. Jedni cenią suszarki do bielizny z funkcją pary za niskie zużycie energii w wersji z pompą ciepła, mimo że niekoniecznie zdają sobie sprawę jak działa. Inne rodzaje suszarek także są bardzo poszukiwane przez klientów wybierających modele niekoniecznie energooszczędne, ale proste w konstrukcji, jak choćby zwykła suszarka bębnowa, a nawet wywiewowa.

Czas suszenia oraz dodatkowe funkcje mają też wpływ na wybierany model, dlatego na przykład suszarka do ubrań z funkcją prasowania cieszy się większą popularnością. Dodatkowo mała suszarka do bielizny z funkcją pary, zmiękcza tkaniny i nadaje im świeży zapach. Dlatego warto się zastanowić nad nabyciem suszarki konwekcyjnej i wcześniej zobaczyć, jak działa.

Reasumując, suszarki konwekcyjne każdego z wymienionych typów, charakteryzują się podobnymi właściwościami użytkowymi. Od rodzaju metody suszenia zależy zużycie energii i czas suszenia. Dlatego właśnie tutaj są oszczędności wynikające ze zużycia energii.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 82,6% czytelników artykuł okazał się być pomocny