Jak wybrać suszarkę na pranie? Praktyczne poradniki dla każdego

Kiedy w naszym mieszkaniu czy domu niezbędna okazuje się suszarka na pranie, pora na odpowiedzenie sobie na kilka pytań dotyczących naszych potrzeb, ale także możliwości ulokowania sprzętu. W łazience z prysznicem nie sprawdzi się oczywiście suszarka ścienna czy sufitowa, którą montuje się nad wanną. Do niewielkiej sypialni nie będzie pasował także wieszak na pranie o kolosalnych wymiarach. Warto zatem przed zakupem określić miejsce, w którym zmieści się suszarka stojąca i dla pewności dokonać pomiarów.

Ważny aspekt to także określenie, czy rozkładana, stojąca suszarka do prania ma znaleźć zastosowanie tylko wewnątrz czy także na świeżym powietrzu jako suszarka balkonowa. Wówczas należy zwrócić szczególną uwagę na materiał wykonania, który powinien być odporny na działanie czynników zewnętrznych, w tym przede wszystkim słońca.

Suszarka do prania i jej rodzaje

Jeśli już wiemy, jakie są nasze możliwości i potrzeby, czas poznać rodzaje suszarek na pranie, które są dostępne na rynku.

Wolnostojąca suszarka do ubrań i do bielizny – jej wymiary łatwo dostosować do własnych potrzeb, gdyż występuje w wielu wariantach, a ponieważ jest nie tylko stojąca, ale i rozkładana, łatwo ją schować po użyciu. Ta wolnostojąca suszarka do prania najczęściej jest wykonana z aluminium lub powlekanej stali. Nadaje się do codziennego użytku zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.

Suszarka do prania sufitowa – ta suszarka do ubrań i do bielizny, jak sama nazwa wskazuje, nie jest stojąca, lecz montowana do sufitu, zatem reprezentuje suszarki łazienkowe. Jej wymiary również zależą od indywidualnych potrzeb. Podobnie, jak poprzednicza jest wykonana ze stali lub aluminium oraz regulowanych sznurków.

Suszarka ścienna jako suszarka do ubrań – przypomina wyżej omówiony wieszak na pranie montowany do sufitu, z tą jednak różnicą, że w tym wypadku montuje się ją do ściany. Taka suszarka ścienna może występować także w wersji z mechanizmem zwijania i rozwijania.

Suszarki łazienkowe czy może suszarka balkonowa?

Nie ulega wątpliwości, że najlepszą metodą suszenia prania jest suszenie na świeżym powietrzu. Jeśli zatem dysponujemy mieszkaniem w bloku, rozwiązaniem wartym rozważenia jest suszarka balkonowa. Co ciekawe, w tej roli sprawdzi się nie tylko suszarka stojąca, ale także sufitowa czy ścienna. Wszystko zależy od wielkości balkonu i tym samym możliwości montażowych. Jeśli takowe są ograniczone, warto sprawić sobie choćby niewielkich rozmiarów suszarkę rozkładaną i na czas suszenia prania wystawiać ją na balkon, co przy okazji na co dzień nie zaburzy estetyki balkonu, udekorowanego kwiatami czy meblami ogrodowymi.

Suszarki łazienkowe mają ten minus, że podczas suszenia w zamkniętej, a w dodatku słabo wentylowanej przestrzeni może dojść do rozwoju pleśni. Niestety, nie tylko na ścianach w pomieszczeniu, ale także w ubraniach czy praniu i ręcznikach. Może to z kolei powodować rozwój alergii i kataru siennego. Jeśli w łazience jest okno, suszarka ścienna czy też sufitowa spełnią swoje zadanie. Jeżeli jednak nie ma możliwości zadbania o prawidłową wentylację, mimo wszystko wówczas lepiej sprawdzi się rozkładana suszarka balkonowa czy też pokojowa.