Suszona lawenda

Kiedy zrywać lawendę?

Lawenda to roślina, jaką uprawia się w ogródkach nie tylko na bukiety z lawendy. Jest ona wykorzystywana również w kosmetyce, a susz lawendowy można „zamknąć” w zapachowych saszetkach domowych, jakie pozwolą otoczyć dom przepiękną wonią. Ścinać można lawendę wówczas, gdy rozkwitną się pierwsze pączki kwiatowe i będzie w nich widać kolor pierwszych kwiatostanów. Warto ścinać lawendę sekatorem.

Kiedy ścinać lawendę, a kiedy należy ją tylko… przycinać? No cóż, przycinanie powinno odbywać się każdego roku – dzięki temu, lawenda będzie mogła kwitnąć obficie – przy czym zachowa swój odpowiedni kształt. Ścinanie lawendy jest obowiązkowym procesem, kiedy ją się uprawia. Warto przycinać ją dwa razy do roku. Oto terminy, które są najbardziej wskazane:

  • wczesna wiosna: przyciąć lawendę możesz wówczas od połowy marca aż do początku kwietnia, najlepiej w słoneczny i ciepły dzień. Dzięki temu lawenda będzie miała zachowany dobry pokrój. Warto pozbyć się pędów uszkodzonych przez okres zimowy.
  • lato:od lipca do września, podczas okresu kwitnienia lawendy. Wystarczy przyciąć przekwitające kwiatostany, co będzie w stanie pobudzić lawendę do kolejnego kwitnienia.
  • początek jesieni: wykonaj ścinanie lawendy w pochmurny, jednak ciepły dzień. Najlepiej, żeby nie padało. Nie przeciągaj przycinania, aby przymrozki nie zdążyły uszkodzić młodych przyrostów lawendy.

Kiedy zrywać lawendę?

Zanim zaczniesz zbierać ususzoną roślinę na bukieciki z lawendy musisz wiedzieć po czym poznać, że jest faktycznie… wysuszona! Otóż, zauważyć możesz to głównie po kwiatkach, jakie łatwo dają się wtedy odrywać od łodygi. Jeżeli lawenda będzie miała świetne warunki, to proces suszenia będzie trwał około jednego tygodnia. Pamiętaj, aby tego pilnować! Jeżeli lawenda nie będzie bowiem dobrze dosuszona, pojawi się na niej pleśń i bukiet nie nada się… zupełnie do niczego!

O przebiegu suszenia nie decyduje jednak sama jakość lawendy i terenu wokół, ale i pora zbierania. Kiedy ścinać lawendę do suszenia? Otóż, najlepiej krótko przed całkowitym rozwinięciem się kwiatów. To bowiem moment, kiedy roślina produkuje najwięcej olejków eterycznych podczas… całego roku! Niektóre małe kwiatki są rozwinięte, natomiast reszta jeszcze jest zamknięta. Idealną porą dnia będzie z kolei południe, ponieważ wtedy zawartość olejków jest najwyższa i poranna rosa już wyschnie.

Bukieciki suszonej lawendy na powietrzu
Suszona lawenda krok po kroku – cięcie, zbieranie, suszenie krok po kroku

Pamiętaj, żeby kwiaty nie były wilgotne po zbieraniu. Nie zwlekaj też ze zbieraniem lawendy – inaczej roślina utraci swoje wartościowe składniki! W dodatku, kwiaty mogą wtedy szybciej opaść i… całkiem stracić barwę! Do czego możesz wykorzystać suszoną lawendę? Na przykład do odstraszania muszek owocówek.

Suszona lawenda – co jeszcze powinieneś wiedzieć?

Jak rozpoznać, że kwiat lawendy już dojrzał?

Jeżeli chcesz „wstrzelić się” w moment zbioru lawendy, warto wiedzieć coś o samej… anatomii rośliny! Każdy kwiat lawendy składa się z kielicha. To właśnie kielich pojawia się jako pierwszy, a następnie dopiero… korona z płatkami! Jak wygląda otwieranie się i dojrzewanie lawendy?

  1. Pojawiają się kielichy, jakie są najpierw w kolorze łodyżki. Później stają się fioletowe.
  2. Otwierają się następnie 1 lub 2 korony. Gdy pierwsza zacznie się zwijać, to rozpocznie się rozwój kolejnych koron.
  3. W momencie, gdy pierwsza korona opadnie, opadną następne. Na łodyżce pozostaną wówczas znów lawendowo-szare kielichy. Zaczną rozwijać się wtedy nasiona.

Jeżeli chcesz zebrać lawendę na suchy bukiet, możesz zacząć ją zbierać w momencie, gdy kielichy będą całkiem fioletowe i nabrzmiałe. Z kolei na saszetki zapachowe czy świeże bukiety warto będzie zebrać lawendę wtedy, kiedy pierwsza korona się otworzy i aż do momentu, gdy zacznie więdnąć.

W jaki sposób suszyć zbiór lawendy?

Najlepiej zaraz po ścięciu ułożyć ją w niezbyt grube pęczki. Ściągnij lawendę gumką recepturką i takie bukiety wieszaj kwiatami w dół – nie mogą się stykać z kolejnymi bukiecikami, żeby każdy z bukietów zapewniony miał dopływ powietrza. Możesz je przytwierdzić spinaczem do papieru, do rozciągniętego sznura. Pamiętaj, że schnące łodyżki będą się kurczyć i mogą się wysunąć – zatem, należy je dobrze przymocować!  Rozłóż pod spodem papier, aby opadłe kwiaty od razu zebrać.

Lawendę warto suszyć naturalnie, w zacienionym i suchym miejscu (np. w stodole). Jeżeli będziesz suszyć ją na słońcu, straci zapach oraz kolor. Nie posiadasz stodoły czy strychu? Zatem, pędy z kwiatami warto będzie rozłożyć luźno na stole – jednak w miejscu przewiewnym i zacienionym. Pamiętaj, żeby podczas zbierania ususzonych kwiatków przypadkowo ich… nie rozkruszyć!

ikona podziel się Przekaż dalej