Avangarde

Ostatnie lata doprowadziły do znacznego usamodzielnienia się oświetlenia. Powoli wyrasta ono na jeden z najważniejszych elementów wyposażenia. Pełni przy tym rozmaite role w domowych pomieszczeniach.

Głównym zadaniem lamp w naszych domach jest oczywiście doświetlanie przestrzeni użytkowej. Obecnie liczy się jednak nie tylko sama funkcja czysto praktyczna. Co jeszcze jest istotne?

Oświetlenie potrafi również wpisywać się w nasz aktualny nastrój. Przy dobrze rozplanowanej instalacji i rozmieszczeniu różnych punktów świetlnych, możemy modyfikować natężenie i ilość światła, które różnorodnie rozświetla daną przestrzeń, w zależności od potrzeb chwili.

Oświetlenie pełni też ważną rolę dekoracyjną, dopełniając domową stylizację, a nawet niekiedy stanowiąc jej główny element ozdobny.

Na rynku można znaleźć wiele produktów, wpisujących się w aktualne nurty wnętrzarskie. Jakie są najważniejsze tendencje, które będą nam towarzyszyć przez następnych kilka lub kilkanaście miesięcy? Poniżej opowiemy więcej o najmodniejszych lampach tego sezonu.

Mix stylu retro i industrialnego, czyli fantazja na temat technicznej lampy wiktoriańskiej

Wydawać by się mogło, że styl wiktoriański raczej nie ma nic wspólnego z poetyką wnętrz postfabrycznych, o mocno industrialnym charakterze. Współczesne trendy pokazują, że może być jednak inaczej.

Surowe wykończenie lamp industrialnych coraz chętniej bywa wykorzystywane w zestawieniu z bardziej łagodnymi formami. Stylistyka ta została nazwana nowoczesnym retro, które paradoksalnie świetnie sprawdza się jako główny akcent nie tylko we wnętrzach industrialnych, ale też w innych odmianach minimalizmu.

Często lampy tego typu składają się z prostej i oszczędnej w formie konstrukcji metalowej, zwieńczonej kilkoma nieosłoniętymi żarówkami, na przykład w typie edisonowskim. Pozwala to na wprowadzenie do surowych przestrzeni nieco ciepła, z nutą ożywczego vintage.

Nowoczesny styl retro pozwala na wielką kreatywność. Bardzo ciekawe projekty tego typu proponuje sklep z lampami Lampy.it, w którym każdy może znaleźć wysokiej klasy design, odpowiadający indywidualnym gustom.

Złoto na salonach – inne oblicze klasyki

W poprzednim sezonie królowały intensywne odcienie metali kolorowych – brązu i mosiądzu. Występowały one w formie wypolerowanej na wysoki połysk lub surowej, z matowym wykończeniem.

W 2019 roku nadal pozostajemy wśród metali kolorowych, jednak odchodzimy od wyrazistych odcieni w stronę nieco bardziej stonowanych barw. Podstawowym i powszechnie stosowanym kolorem staje się bowiem delikatne złoto.

Nie ma ono nic wspólnego z klasycznym złotym odcieniem. Jest zdecydowanie bardziej subtelne i chłodne w wyrazie, ma w sobie wręcz nieco srebrzystości.

Nowe złoto zdominowało aktualnie wszystkie gałęzie rynku oświetleniowego. W tym odcieniu znajdujemy lampy minimalistyczne, klasyczne a nawet najbardziej radykalne i awangardowe produkty designerskie.

Minimalizm z luksusem art déco pod jednym dachem

Obecny sezon to czas nieoczywistych połączeń. Omówiliśmy już wcześniej lampy w stylu nowoczesnego retro, teraz przyszła pora na kolejny zestaw dość nietypowy – połączenie art déco z stylem geometrycznym z lat 60 i 70. XX wieku.

Art déco samo w sobie należy oczywiście do nurtów mocno geometrycznych, jednak przy tym pozostaje niezmiernie dekoracyjne, dzięki kontrastom wyrazistych barw, zastosowaniu luksusowych materiałów (marmuru, drewna egzotycznego itp.) oraz dekoracyjnym, stylizowanym ornamentom.

Z kolei geometria z drugiej połowy XX wieku ceni przede wszystkim skrajną prostotę i funkcjonalność przedmiotów.

Coraz częściej zestawia się przedmioty w obu stylach w jednym wnętrzu, tworząc nieco bardziej codzienną odsłonę luksusu. Wnętrza pozostają skrajnie funkcjonalne, ale zyskują nieco elegancji.

Takie też są lampy w tym nurcie – eleganckie, łączące marmur, metal i szkło ze skrajnie prostą i mocno użytkową formą.

Nowoczesność – czerpanie z przeszłości i zapatrzenie w przyszłość

Współczesność w przypadku produktów oświetleniowych jest mocno dwoista. Przede wszystkim szukamy idealnej formy, która odpowiada aktualnemu trybowi życia w nieustannym biegu. Najmniejszy nawet element wyposażenia ma być funkcjonalny i odznaczać się geometryczną elegancją najprostszych brył.

Z drugiej strony wciąż kierujemy wzrok w stronę przeszłości, szukając w niej inspiracji oraz ciekawych pomysłów. Mariaż tych dwóch tendencji pozwala stworzyć nowe jakości, które sprawiają, że wnętrza stają się zdecydowanie ciekawsze i bardziej indywidualne.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny