Oznaczenia na metkach – wyjaśnienie podstawowych symboli

Znaczki na metkach nie są zamieszczane bez przyczyny. W ten sposób producenci pouczają nas, jak należy postępować z daną tkaniną, praną m.in. w pralkach automatycznych. Dzięki zastosowaniu tych wskazówek możemy mieć pewność, że nasze ubranie nie ulegnie zniszczeniu.

Najpopularniejszy znak to miska z wodą, która oznacza możliwość prania w pralce. Zanurzona w wodzie ręka wskazuje na pranie ręczne. Natomiast liczba kropek na misce mówi nam, w temperaturze ilu stopni powinno odbywać się pranie.

Z kolei znak w formie kwadratu, w który wpisane jest koło, zezwala na suszenie mechaniczne. Pusty kwadrat oznacza tradycyjne suszenie. Poziome lub pionowe kreski w środku wskazują nam, w jakiej pozycji należy rozwiesić tkaninę po praniu. Delikatne mokre rzeczy powinno się rozwiesić po praniu pionowo. Sprawdź także artykuł z poradami, gdzie wlać płyn do prania.

Jakie znaczenie w praniu ma symbol „NIE WIROWAĆ”?

Tryb wirowania stanowi zwykle dodatkową opcję w cyklu prania, która pomaga w szybszym wyschnięciu prania. Oznaczone jest na metkach kwadratem, w który wpisane jest koło. Czasami można zauważyć przekreślony symbol wirowania. Postaramy się więc odpowiedzieć na pytanie, czy wirowanie jest bezpieczne?

Otóż zarówno wirowanie, jak i suszenie mechaniczne jest bezpieczne dla ubrania, gdy zaleca je na metce producent. Natomiast jeśli na metce naszego ubrania będzie widniał znak „nie wirować”, wówczas powinniśmy zrezygnować z tej opcji.

Symbol nie wirować na ubraniach nie powinien być zignorowany, w przeciwnym wypadku może okazać się, że ubrania się zniszczą i rozciągną.
Symbol NIE WIROWAĆ - jak skutecznie prać takie rzeczy?

Powinniśmy być świadomi tego, że zignorowanie zakazu producenta może okazać się nieprzyjemne w skutkach. Dlatego nie warto ryzykować utraty ulubionej bluzki czy spodni. Jak od każdej reguły, i tutaj są pewne wyjątki. W przypadku niektórych tkanin dopuszczalne jest bardzo delikatne wirowanie na niewielkich obrotach.

Co może spowodować zlekceważenie zakazu wirowania?

Niezastosowanie się do zaleceń producenta może spowodować zniszczenie tkaniny. Ponadto odzież może ulec zdeformowaniu, przez co nie będzie nadawała się do użytku. Wirowanie delikatnych rzeczy może także spowodować rozerwanie tkaniny. Dlatego zawsze przed rozpoczęciem prania, należy zwrócić uwagę na oznaczenia na metce. Z instrukcji dowiemy się m.in., w temperaturze ilu stopni należy wyprać daną tkaninę, czy można ją prać w pralce oraz, czy może ona być poddana wirowaniu.

Pranie w pralkach automatycznych stanowi ogromną wygodę oraz dużą oszczędność czasu. Jednak okazuje się, że nie zawsze jest bezpieczne dla odzieży. Dlatego zawsze należy zachowywać ostrożność oraz uważnie czytać oznaczenia na metkach.

ikona podziel się Przekaż dalej