Znaczki na ubraniach – jak je rozumieć?

Nie bez kozery producenci zamieszczają znaczki na ubraniach. Każdy materiał jest inny, dlatego też potrzebuje zupełnie innej konserwacji. Stosowanie się do oznaczeń na metkach pozwoli nam uzyskać niezbędne informacje o wymaganiach każdej tkaniny.

Dzięki znaczkom dowiemy się, w jakiej temperaturze należy przeprowadzić pranie, czy w ogóle dozwolone jest pranie w pralce automatycznej oraz czy można suszyć tkaninę w suszarce bębnowej. To jednak nie wszystko. Znaczki na ubraniach dotyczą także prasowania, czyszczenia chemicznego oraz wybielania.

W celu rozwiania wszelkich niejasności związanych z oznaczeniami na metkach warto sięgnąć do instrukcji obsługi pralki automatycznej. Tam znajduje się wyjaśnienie podstawowych symboli, znajdujących się na odzieży. Często zdarza się jednak, że metki są długie i drażnią ciało. Z tego względu wiele osób decyduje się na ich obcięcie. Nie powinno się ich wyrzucać, ponieważ zamieszczone tam oznaczenia prania są często bardzo pomocne.

Oznaczenia na metkach

Znaczki pralnicze

Oznaczenia prania na metkach dotyczą przede wszystkim sposobu prania tkanin. Są to symbole prania występujące w postaci miski. Dzięki nim można dowiedzieć się, w temperaturze ilu stopni należy uprać odzież oraz jaka metoda prania zalecana jest w danym przypadku. Temperatura prania oznaczana jest symbolem miski z wodą, na której widnieją kropki lub temperatura w formie cyfry.

Miska z jedną kropką oznacza, że pranie dozwolone jest w maksymalnej temperaturze 30 stopni. Dwie kropki to maksymalna temperatura prania 40 stopni, trzy – 60 stopni, natomiast cztery kropki oznaczają pranie w 90 stopniach. Można spotkać także symbol przedstawiający przekreśloną miskę z wodą. W tym przypadku tkaniny nie wolno prać w żaden sposób.

Pranie

Pranie

Pranie

Pranie

Oznaczenia prania z miską, w której zanurzona jest ręka, dopuszczają jedynie pranie ręczne odzieży. Znaczki pralnicze występują także w postaci miski z wodą, która podkreślona jest poziomymi kreskami (jedną lub dwiema). Jeśli jest to jedna kreska, symbol oznacza zachowanie ostrożności podczas prania. Innymi słowy, znaczek wskazuje na wybór programu delikatnego prania. Z kolei dwie poziome kreski pod miską mówią o delikatnym praniu. Tego typu znaczki na metkach spotykane są najczęściej na syntetycznych tkaninach. Oto wyjaśnienie symboli prania.

Pranie

Pranie

Pranie

Pranie

Inne znaczki na metkach

Jednak na odzieży spotykane są nie tylko symbole prania. Są to również informacje, mówiące o czynności prasowania, o suszeniu oraz odplamianiu i wybielaniu. Prasowanie określone jest poprzez znaczki w kształcie żelazka. Przekreślone żelazko oznacza zakaz prasowania, natomiast pozostałe posiadają informację odnoszącą się do temperatury prasowania.

Prasowanie

Znaczki na ubraniach w kształcie kwadratu określają suszenie. Na przykład przekreślone koło wpisane w kwadrat oznacza zakaz suszenia w suszarce. Jedna kropka w kole informuje o suszeniu w temperaturze niskiej, natomiast dwie kropki dozwalają wysoką temperaturę. Kwadrat z kreskami w środku mówi o sposobie suszenia odzieży. Linie pionowe oznaczają suszenie w pionie. Poziome linie analogicznie należy odczytywać jako suszenie w poziomie.

Suszenie

Suszenie

Suszenie

Suszenie

Suszenie

Znaczki na metkach dotyczą także czyszczenia chemicznego. Występują w postaci koła oraz trójkąta. Zwykłe koło oznacza konieczność czyszczenia chemicznego, przekreślone – zakaz czyszczenia. Poszczególne litery umieszczone w środku koła mówią o możliwości stosowania określonych rozpuszczalników. Trójkąt oznacza natomiast możliwość wybielania.

Czyszczenie

Czyszczenie

Wybielanie

Znaczki na ubraniach – dlaczego należy ich przestrzegać?

Przestrzeganie oznaczeń na metkach odzieży jest niezwykle ważne. Niezastosowanie się do zaleceń producenta, powoduje często uszkodzenie odzieży podczas prania. Nieumiejętnie prana odzież może ulec odbarwieniu, skurczeniu lub innym uszkodzeniom. Ulubione rzeczy stają się nieatrakcyjne, przez co zostają rzucone w kąt.

Znaczki na ubraniach odnoszące się do suszenia, prasowania oraz czyszczenia chemicznego, także odgrywają bardzo ważną rolę w odpowiedniej konserwacji odzieży. Na przykład, jeśli na metce widnieje symbol suszenia w pozycji poziomej, a my powiesimy pranie w pionie, wówczas materiał może się rozciągnąć. Deformacja spowoduje zniszczenie odzieży.

Zanim przystąpimy więc do prania, warto zwrócić uwagę na symbole prania znajdujące się na metkach. Dzięki prawidłowej interpretacji oraz wcieleniu w życie wskazówek producenta mamy pewność, że nasze ulubione rzeczy nie ulegną zniszczeniu podczas prania w pralce. Starajmy się wyrobić w sobie nawyk instynktownego zerkania na oznaczenia prania. Postępując w ten sposób, z pewnością zapobiegniemy niejednej awarii.

ikona podziel się Przekaż dalej