Sytuacja na rynku pracy

Zatem dobrze jest zapoznać się z aktualnym zapotrzebowaniem na rynku pracy, aby uniknąć rozczarowania na przykład przy podejmowaniu kierunku studiów.

Najbardziej poszukiwane zawody

Łatwo zauważyć, że są pewne sektory na rynku pracy gdzie pracownicy są stale potrzebni oraz poszukiwani. Dlatego warto pomyśleć o przekwalifikowaniu i zdobyciu nowych umiejętności, jeśli nie jest to dziedzina nam bliska. Na stronie jobsora.com znajdują się aktualne oferty pracy, przedstawione w bardzo przejrzysty sposób, z którymi można się zapoznać.

W Polsce niezmiennie bardzo poszukiwani są pracownicy fizyczni i tutaj zarówno ci z doświadczeniem w danej branży oraz bez kwalifikacji. Wyróżnić można takie zawody jak: hydraulik, stolarz, spawacz, operator wózka widłowego, tokarz czy kierowca. Przyczyną takiego stanu jest emigracja wielu pracowników za granicę pomimo, że miejsc pracy nie brakuje. Dlatego prognozy mówią, że w tym przypadku nie zmniejszy się liczba miejsc pracy w najbliższych latach.

Bardzo prężnie w Polsce rozwija się branża IT, w której poszukiwani są niemal wszyscy specjaliści, którzy posiadają wiedzę oraz umiejętności w tym zakresie. Dlatego co roku zwiększa się liczba miejsc pracy w tym sektorze. Natomiast programiści nie dość, że są poszukiwaną grupą zawodową to dodatkowo jednym z najlepiej opłacanych stanowisk. Niektóre firmy oferują również szkolenia w tym zakresie dla początkujących pracowników.

Inna branża, która potrzebuje coraz większej liczby pracowników to e-commerce, czyli sprzedaż, marketing oraz dystrybucja produktów czy usług w internecie. Obecnie praktycznie każda firma posiada swój sklep internetowy, dlatego potrzebni są specjaliści żeby dobrze się nim zająć.

Jakie trendy mają wpływ na rynek pracy?

Można zauważyć, że rynek pracy zmienia się bardzo dynamicznie. Nie tylko pod względem rodzai wykonywanych zawodów, ale również biorąc pod uwagę jak wyglądają obowiązki. Pokolenie, które obecnie wchodzą na rynek pracy nie boi się zmian. Młodzi ludzie chętnie zmieniają miejsce zatrudnienia oraz są otwarci na zdobywanie nowych kwalifikacji. Zatem nie boją się zdobywania wiedzy, poznawania nowej technologii i poszerzania kompetencji. Jednocześnie oczekują od pracodawców elastyczności, aby swobodnie mogli pogodzić pracę z życiem osobistym.

Pracodawcy często jako główny kanał komunikacyjny wybierają e-mail. Jednak obecnie znacznie więcej korzysta się z innych komunikatorów takich jak Messenger lub WhatsApp. Platformy internetowe są łatwo dostępne i powszechne, dlatego warto je wziąć pod uwagę również w kontekście komunikacji zawodowej.

Istotnym elementem w prowadzeniu firmy stała się analityka. Dlatego wiele z nich skupia uwagę na gromadzeniu informacji oraz zaawansowanym analizowaniu ich w różnych kontekstach. W efekcie pozwala to na lepsze zrozumienie biznesu oraz pozyskiwanie wykwalifikowanych pracowników, co bywa wyzwaniem dla firmy.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny