Szafki metalowe nieodłączną częścią serwerowni
Szafki metalowe od lat znajdują zastosowanie w budowaniu infrastruktury IT – przede wszystkim w serwerowniach. Oczywiście nie dzieje się tak bez powodu, bo ich konstrukcja i specyfika użytych do ich produkcji sprawiają, że świetnie nadają się do przechowywania pracujących serwerów i innych urządzeń.
Cechuje je prosty montaż, co szczególnie duże znaczenie ma w większych serwerowniach – dzięki temu możliwe jest znaczne skrócenie procesu instalacji urządzeń. Nie bez znaczenia jest też odporność na uszkodzenia, o które przy intensywnej eksploatacji przecież nietrudno. Kolejna zaleta szafek metalowych to łatwość konserwacji. Do ich mycia wystarczy woda oraz podstawowe środki i akcesoria lub po prostu sucha szmatka.
Warto również mieć na uwadze, że dedykowane szafy serwerowe są dosyć kosztowne, dobrym rozwiązaniem może być przystosowanie szafy metalowej do własnych potrzeb w zależności od wymagań. Do tego metalowa szafa dedykowana na dokumenty posiadająca zabezpieczenia posłużyć może jednocześnie do przechowywania podzespołów w oddzielnej części osobno zabezpieczonej bądź wręcz wyposażonej w sejf, przykłądowe szafy metalowe można zobaczyć na stronie panmajster.pl.
Szafka serwerowa – szerokość
Przy tworzeniu serwerowni największą uwagę należy zwrócić na szerokość szafek – ta powinna być wystarczająca do umieszczenia w nich serwerów. W wyniku porozumienia między najważniejszymi producentami tych urządzeń, ich szerokość wynosi zwykle 19 cali (48,6 centymetra). Warto jednak wybrać model o nieco większym rozmiarze – ułatwi to poprowadzenie przewodów oraz ewentualny montaż urządzeń chłodzących.
Ten standard nie zawsze jednak jest stosowany. Przykład takiego wyjątku to serwery produkowane przez IBM, których szerokość wynosi 24 cale (niecałe 61 centymetrów. Na rynku można spotkać też urządzenia o szerokości 10 cali (25,4 centymetra).
Szafka serwerowa – organizacja kabli
W serwerowni największym wyzwaniem okazuje się zazwyczaj odpowiednie poprowadzenie przewodów. Projektując to pomieszczenie należy zapobiec ich plątaniu, a także zadbać o to, by każdy z kabli był właściwie oznaczony – tak, by ich identyfikacja była szybka i bezproblemowa. W tym celu najlepiej stosować dedykowane organizery. Na rynku znajdziemy ich różne rodzaje – mocowane poziomo lub specjalne kolumny.
Ich uzupełnieniem mogą być specjalne pokrywy maskujące, pozwalające na ukrycie przewodów i co najważniejsze, uszkodzenia kabli podczas otwierania i zamykania drzwi. Przydatne będą też oznaczniki, które ułatwiają identyfikację poszczególnych przewodów.
Szafka serwerowa – zabezpieczenia
Jeszcze ważniejsza kwestia to zabezpieczenie serwerów przed niepowołanym dostępem – szczególnie jeśli sama serwerownia nie jest dostatecznie chroniona. W takim wypadku należy zadbać o to, by ewentualny intruz nie zdołał otworzyć drzwiczek i dostać się do pracujących urządzeń. Najlepiej sprawdzają się dedykowane zabezpieczenia antysabotażowe – tak zwane tampery.
Równie ważna jest też ochrona przed przegrzaniem serwerów. Jeśli szafka nie posiada własnego systemu wentylacyjnego (co często zdarza się w mniejszych serwerowniach), konieczny jest dobór odpowiednich drzwiczek. By zapewnić optymalny przepływ, muszą one posiadać perforacje, przez które ciepłe powietrze wydostanie się na zewnątrz, a jego miejsce zajmie nowe, ochłodzone.