Szamba

Szamba betonowe – bezpieczeństwo i ochrona środowiska zawsze na pierwszym miejscu

Spośród wielu stosowanych metod bezpiecznego usuwania ścieków z gospodarstwa domowego szamba betonowe wyróżniają się szczególnie korzystnie, zapewniając swoim użytkownikom najwyższy poziom bezpieczeństwa, wymagany również obowiązującym prawem. Tego typu zbiornik, zamontowany na posesji i prawidłowo podłączony do instalacji wodno-kanalizacyjnej budynku daje praktycznie stuprocentową gwarancję braku ryzyka wycieku i związanego z tym skażenia środowiska. Decyduje o tym wiele równie istotnych czynników, a najważniejsze to nowoczesna, odporna na uszkodzenie konstrukcja szamba oraz materiały użyte do jego produkcji. Każdy renomowany producent nie zdaje się w tej kwestii na półśrodki i stosuje wyłącznie najlepsze gatunki mieszanek betonowych, a z efektami jego pracy można się zapoznać na stronie https://fabrykaszamb.pl. Znajdziemy tam modele szamb dopasowane do wszystkich potrzeb i wymagań przyszłych użytkowników, które będą im służyć bezawaryjnie przez długie lata intensywnej eksploatacji. Ich wysoką jakość potwierdzają również uzyskane certyfikaty, dzięki którym są dopuszczone do sprzedaży nie tylko na terenie Polski, takie jak ISO, aprobata techniczna ITB oraz najważniejszy dla nas atest PZH.

Szamba betonowe – wytrzymałość niemal na wszystkie rodzaje uszkodzeń

Każde betonowe szambo, jakie znajdziemy w ofercie godnych zaufania wytwórców, to grubościenny, jednobryłowy odlew, o dnie i ścianach, które oprą się praktycznie wszystkiemu, co z czasem mogłoby doprowadzić do ich uszkodzenia. Ich wytrzymałość zapewnia zarówno najlepsza mieszanka betonów klasy B-20 lub B-40 połączona z licznymi substancjami uszlachetniającymi, dzięki czemu beton zyskuje jeszcze większą odporność, jak i dodatkowe wzmocnienie całej konstrukcji. Można śmiało powiedzieć, że typowe szambo przypomina solidny, żelbetowy bunkier, mając zatopione w ścianach i dnie metalowe zbrojenie, kratownicę spawaną ze stalowych prętów fi8 lub fi10. Nadaje mu to wytrzymałość znacznie przewyższającą analogiczne konstrukcje robione z różnych gatunków tworzyw sztucznych, a taki zbiornik będzie w pełni odporny między innymi na:

1.Uszkodzenia mechaniczne

Są one zdecydowanie najczęściej spotykane, powodowane przede wszystkim przez nacisk samego gruntu oraz wszystkich innych ciężarów, jakie mogą znajdować tuż nad miejscem gdzie umieszczono szambo. Z racji, że taki zbiornik zajmuje dosyć dużo miejsca na posesji, mogą to być np. parkujące samochody, w sytuacji, gdy umieścimy go pod przydomowym parkingiem lub podjazdem do budynku. Przed takim obciążeniem szambo chroni jego monolityczna, wzmacniana konstrukcja, minimalizująca możliwość odkształcania i pękania betonu.

2.Czynniki biologiczne

Każde szambo betonowe po wkopaniu je w ziemię jest również narażone na działanie wielu niekorzystnych czynników biologicznych, pleśni lub grzybów, naturalnego efektu procesów zachodzących w gruncie pod wpływem wilgoci i zmian temperatury. Ich negatywnego wpływu także nie wolno lekceważyć, bo jest to kolejna częsta przyczyna korozji samego betonu, jak i  innych, zwłaszcza metalowych elementów zbiornika. Ochronę przed tym stanowią specjalne dodatki, wspomniane substancje uszlachetniające wchodzące w skład mieszanki betonowej, szybko i skutecznie niwelujące destrukcyjny wpływ wszystkich szkodliwych mikroorganizmów.

3.Substancje chemiczne

Kolejny niekorzystny czynnik, mogący z czasem spowodować uszkodzenie i rozszczelnienie szamba, to sama przechowywana w nim niebezpieczna zawartość pełna szkodliwych substancji chemicznych. W żadnym wypadku nie mogą się one wydostać na zewnątrz zbiornika, dlatego tak istotne jest zapewnienie mu właściwego poziomu szczelności. Zamykany jest betonową, wzmacnianą pokrywą, idealnie dopasowaną do jego górnej części, montowaną z użyciem kleju odpornego na wilgoć, mróz oraz wszystkie gwałtowne wahania temperatury. Dla większej pewności szambo pokrywa się jeszcze powłoką izolbetową, grubą warstwą bitumicznej masy, a jej skład jest stuprocentowo odporny na agresywne działanie związków chemicznych oraz opisane powyżej czynniki biologiczne.

4.Wody gruntowe

Zakupione i zamontowane szambo betonowe jest eksploatowane w różnych warunkach, w każdym, nawet najtrudniejszym terenie. W wielu miejscach musi znieść także działanie wód gruntowych, o różnym stopniu nasilenia, szczególnie intensywne na terenach górzystych, będące często przyczyną przesuwania się lekkich zbiorników zrobionych z plastiku. Ich niewielka waga, nawet przy całkowitym napełnieniu, nie pozwala im utrzymać się na miejscu bez specjalnego mocowania do podłoża, co nie jest z kolei potrzebne w przypadku masywnego, ważącego co najmniej kilka ton szamba wykonanego z betonu.

Szamba betonowe – dopasowane do potrzeb przyszłych użytkowników, z transportem i montażem wliczonym w cenę

Zapoznając się z ofertą kolejnego producenta szamb, taką jak na stronie https://nowoczesneszamba.eu, z łatwością zauważymy, że sprzedaje on różne modele, różniące się od siebie przede wszystkim pojemnością oraz ilością komór. Dzięki temu mamy możliwość łatwego ich dopasowania do swoich faktycznych potrzeb, zwłaszcza liczby osób, które będą korzystały z danego zbiornika, a każda z nich dziennie jest w stanie wytworzyć aż 100 – 150 litrów nieczystości. Warto także wcześniej sprawdzić, jaką ilością miejsca dysponujemy na montaż wybranego szamba, a dwie najpopularniejsze i najchętniej wybierane odmiany to:

  • szamba jednokomorowe, przeznaczone głównie do obsługi niewielkich budynków jednorodzinnych, których pojemność waha się od 1 do 10 – 12 m3. Wpływa to jednocześnie na częstotliwość opróżniania zbiornika, średnio co 12 – 15 dni, co pozwala uniknąć ewentualnych kłopotów wynikających z jego przepełnienia;
  • szamba dwukomorowe, o powiększonej pojemności, a system dwóch komór, przedzielonych mocną betonową przegrodą, umożliwia z kolei odrębne przechowywanie ścieków stałych i płynnych. Te drugie możemy w pewnym stopniu samodzielnie oczyścić dzięki dodaniu do nich preparatów biologicznych z żywymi kulturami bakterii rozkładającymi najgroźniejsze zanieczyszczenia. Stopień oczyszczenia, w zależności od użytego środka, jest niekiedy tak wysoki, że w rezultacie otrzymujemy wodę doskonale nadającą się do podlewania trawnika w ogrodzie.

Kupując dowolny model szamba betonowego, powinniśmy także skorzystać z atrakcyjnego pakietu usług, jaki ma w ofercie każdy producent lub dostawca, obejmujący jego transport i fachową pomoc w montażu. Waga szamba, przekraczająca kilka ton, wymaga dowiezienia go samochodem ciężarowym, a do umieszczenia zbiornika w wykopie będzie z kolei potrzebny dźwig lub podnośnik HDS. Producent, z którego usług korzystamy, z pewnością posiada tego typu pojazdy, a jego wykwalifikowani pracownicy zajmą się wykonaniem wszystkich niezbędnych prac montażowych. Są one objęte pełną gwarancją, tak jak samo zakupione szambo, a w razie potrzeby możemy skorzystać z pomocy całodobowego serwisu, także pogwarancyjnego, szybko dokonującego ewentualnych napraw.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny