Jak oduczyć szczeniaka gryzienia? Te metody są bardzo skuteczne!

Zignoruj pupila i nie pozwalaj na to, aby cię podgryzał

Zanim zdecydujesz się na konkretną metodę, powinieneś dokładnie poznać powód, przez który twój mały pies gryzie po rękach ciebie i pozostałych domowników. Po pierwsze, zwykle jest to spowodowane ząbkowaniem. Gdy pies wymienia zęby, odruch gryzienia jest u niego czymś w pełni naturalnym i normalnym. Etap ząbkowania w przypadku szczeniąt jest taki sam jak u ludzi – każdy musi przez niego przejść. Nie jest to jednak zbyt komfortowy proces, dlatego szczeniaki poprzez gryzienie starają się zminimalizować ból związany z ząbkowaniem. Czworonóg nie zawsze jednak podgryza ręce z nudów. Czasem przyczyna upartego gryzienia leży głębiej, bo w psychice małego zwierzaka. Jeśli nie jesteś pewien źródła problemu, zawsze warto omówić swoje spostrzeżenia z doświadczonym behawiorystą, a dopiero później zastosować poniżej przedstawione metody.

Nie możesz być pobłażliwy i zezwalać szczeniakowi na podgryzanie. Jeśli mu na to pozwolisz, pies potraktuje to jako coś zupełnie normalnego. Niestety, w dorosłym życiu w taki właśnie sposób może zaatakować człowieka, uważając gryzienie dłoni za zupełnie normalną rzecz. Nie można dawać zwierzęciu przyzwolenia na takie zachowanie. Szczeniakowi od najwcześniejszych tygodni powinno się wpajać, że skóra ludzka to miejsce wrażliwe i nie można łapać za nią zębami. Podczas zabawy wyraźnie komunikuj psu swój ból, gdy tylko cię podgryzie (głośno i dosadnie komentując, np. „To boli, nie wolno!”). Następnie przestań zwracać na niego uwagę. Szczeniak musi odczuć, że się na niego gniewasz, bo zachował się źle. Gdy to zrozumie, na przyszłość będzie wiedział, że gryzienie jest niedobre. Możesz też opuścić pokój na kilka minut. Musisz wyraźnie zakomunikować pupilowi, że jego zachowane jest nieodpowiednie. Jednocześnie na psa nie wolno krzyczeć ani go bić.

Szukaj zamienników i… wymęcz szczeniaka!

Nie zapominaj, że nie możesz liczyć na całkowite wyeliminowanie gryzienia u zwierzaka. Byłoby to wręcz błędem. Gryzienie jest bowiem naturalnym instynktem psów. One muszą gryźć, bo taka jest ich natura. Jednak gryzienie i chwytanie zębami ludzkich rąk nie powinno być czymś normalnym. Szczeniaki nie mogą również gryźć mebli. Nie można na to zezwalać, bo takie zachowanie w momencie stresowym może wejść psu w krew. Możesz jednak ułatwić pupilowi proces ząbkowania, podsuwając mu pod pyszczek różne zabawki do gryzienia. Mogą to być smakołyki ukryte w zabawce, wielofunkcyjne gryzaczki albo pluszaki. Doskonale sprawdzają się także szarpaki, które możesz przeciągać ze zwierzakiem i w ten sposób zmuszać do go ruchu. Zaspokajając potrzebę psa na gryzienie, nie będzie on wyskakiwał do ludzi z zębami.

Warto pamiętać, że psy mają potrzebę spędzania czasu na różnego rodzaju aktywności fizycznej. Nic tak nie działa na czworonogi, jak porządny spacer i jednoczesna stymulacja intelektualna. Wychodzisz do pracy? Powinieneś więc wcześniej obowiązkowo wybrać się z pupilem na długą i możliwie wyczerpującą przechadzkę, żeby po twoim wyjściu nie zaczął podgryzać mebli. Po pracy możesz z kolei zapewnić maluchowi innego rodzaju aktywności, dzięki którym wybiega się i chętnie pójdzie odpocząć do swojego legowiska, przez co z pewnością zmniejszy mu się ochota na podgryzanie.

Szczeniak gryzie ręce – zobacz, jak go tego oduczyć!

Metalowe elementy w smyczy i skracanie jej

Jak jeszcze spróbować można oduczyć szczeniaka gryzienia rąk? Bardzo dobrym sposobem może okazać się przyczepienie metalowego elementu do zaczepu. Musi on znaleźć się w miejscu łączącym smyczkę z obrożą. Twarda blaszka lub inny metalowy element na pewno nie spodoba się pupilowi pod zębami, a więc uzna to za niewarte podgryzania. Szczeniak uwielbia ciągle mieć coś w pyszczku lub przenosić w nim różne przedmioty? Wypróbuj więc podtykanie mu pod nosek rozmaitych zabawek, które będą pobudzać bodźce. Może piłka na sznurku, którą będziesz z nim przeciągać? A może gumowa kość do gryzienia? Jeśli pozwolisz psu nosić taki przedmiot, na pewno nie zainteresuje się czymś innym – tym bardziej ludzką dłonią.

Wszystko pięknie brzmi, jednak nie zawsze okazuje się w stu procentach skuteczne. Co bowiem, gdy pies zacznie podgryzać smycz, mimo że zamocujesz na niej metalowy element? Wówczas najlepiej skrócić ją tak, aby smyczka się napięła. Jeśli szczeniak przestanie gryźć smycz, dopiero wtedy możesz kontynuować z nim spacer. Zawsze zatrzymuj się i zaczekaj, aż pies puści smyczkę. Powinien się nauczyć, że podgryzanie jej oznacza przerwę w spacerze, czego raczej nie będzie chciał. Pamiętaj również o tym, że warto nagradzać pupila, gdy grzecznie idzie obok, nie gryząc smyczy. Możesz w nagrodę podsunąć mu ulubiony smakołyk albo czule pogłaskać po głowie. Sprawdź także ten artykuł na temat domowych sposobów na pchły u psa.

Klatka dla psa albo kaganiec – czy to konieczne?

Niektórym właścicielom, mimo wielokrotnych i mozolnych prób, ciężko jest wyeliminować gryzienie u psów. W takim przypadku trzeba będzie zawalczyć z problemem zupełnie innymi metodami. Niekiedy skuteczna może okazać się specjalna klatka dla szczeniaka, która jest oczywiście w pełni dla niego bezpieczna. Jeśli nie możesz w danej chwili upilnować szczeniaka, bo wychodzisz na chwilę do sklepu, możesz zostawić czworonoga w klatce pod swoją nieobecność. Kennelową klatkę zawsze należy dopasować do wzrostu pieska. Musi się w niej swobodnie położyć, obrócić i wstać. Dla szczeniaków taka klatka może stać się bezpiecznym miejscem i prawdziwą oazą, która należeć będzie tylko do nich. Dlatego też nie błędem jest myślenie, że kennelowa klatka to dla zwierząt najgorsze zło.

Szczeniak nadal gryzie ręce twoje i wszystkich domowników? Zawsze możesz wypróbować ostatnią metodę, jaką jest kaganiec fizjologiczny. Szczeniak będzie czuł się w nim dość swobodnie, jednak nie będzie miał możliwości chwytania kogokolwiek zębami. Zanim jednak samodzielnie podejmiesz decyzję o założeniu pupilowi kagańca, skonsultuj się wcześniej z psim behawiorystą. Może wcale nie będzie takiej konieczności, a specjalista znajdzie lepszy sposób na wybrnięcie z kłopotliwej sytuacji? Z fachowcem w dziedzinie wychowywania psów będzie można ustalić, dlaczego szczenię nie chce przestać podgryzać domowników. Wspólnie z behawiorystą na pewno uda się znaleźć skuteczny sposób na oduczenie psa gryzienia po rękach.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny