Szczepionka przeciw kleszczom - cena, opinie, rodzaje, porady
Na terenie Polski najliczniej występują dwa gatunki kleszczy – kleszcz pospolity Ixodes ricinus, bytujący w środowisku lasów liściastych i mieszanych oraz kleszcz łąkowy Dermacentor reticulatus, spotykany nieco rzadziej, głównie na nieużytkach, na łąkach, a nawet w pasach miejskiej zieleni. Kleszcze pospolite uaktywniają się w temperaturze 5-7 stopni Celsjusza. Kleszcz łąkowy wytrzymuje temperatury około zera stopni Celsjusza, więc przy cieplejszych zimach jest szczególnie groźny dla psów, które spacerują z właścicielami na otwartych przestrzeniach. Kleszcze są nosicielami wielu chorób. W naszym kraju największym zagrożeniem jest borelioza oraz wirusowe kleszczowe zapalenie mózgu. Czy istnieje szczepionka przeciw kleszczom? Jak zapobiec chorobom odkleszczowym? O tym przeczytasz w poniższym artykule.
Jeśli szukasz więcej informacji i porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kleszczach.

Borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu – choroby groźne dla ludzi i zwierząt
Borelioza – niebezpieczna choroba zakaźna
Chorobę wywołują bakterie, należące do krętków rodzaju Borrelia. Przenoszone są przez gatunki kleszczy, które występują na danym terenie. Pasożyty mogą zakazić organizm żywiciela poprzez ślinę lub zwrócone treści pokarmowe. Jeśli pajęczak wczepi się w skórę na długo, na co wskazuje jego wielkość, wzrasta zagrożenie zakażenia. W ślinie kleszczy obecne są znieczulające substancje, dzięki czemu ukąszenie jest bezbolesne.
Boreliozę u ludzi rozpoznaje się po charakterystycznych objawach klinicznych. Najwcześniej pojawia się wędrujący rumień. Osoba zakażona skarży się na bóle głowy i mięśni, często gorączkuje, ma powiększone węzły chłonne, jest zmęczona i apatyczna. Po kilku miesiącach objawy choroby ustępują, a borelioza daje o sobie znać nawet po kilku latach. Powikłania, związane z boreliozą, to:
- zapalenie stawów,
- porażenie nerwów,
- zapalenie opon mózgowych,
- zapalenie mięśnia sercowego.
Leczenie polega głównie na antybiotykoterapii oraz stałej kontroli stanu zdrowia.
U zwierząt nie występuje rumień. Psy zakażone boreliozą stają się osowiałe, nie chcą jeść i gorączkują. Po kilku miesiącach zaczynają cierpieć na ostrą kulawiznę. Czasami dochodzi do kłębuszkowego zapalenia nerek – pies traci na wadze i zwraca pokarm. Do powikłań zalicza się również zapalenie mięśnia sercowego i choroby stawów. O tym, czy pies choruje na boreliozę, dowiemy się po badaniu krwi w gabinecie weterynaryjnym. Leczenie polega na podawaniu antybiotyków przez około miesiąc. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o insektach.
KZM – kleszczowe zapalenie mózgu
KZM jest chorobą zakaźną, atakującą ośrodkowy układ nerwowy. Leczenie ludzi jest długie i trudne, bowiem do dzisiaj nie opracowano skutecznego leku. Choroba rozwija się w ciągu 4-28 dni. Początkowo daje o sobie znać w postaci złego samopoczucia, bólu głowy, gorączki i wymiotów. Po około 5 dniach objawy zwykle ustępują.
Jeśli KZM rozwija się dalej, atakuje układ nerwowy. Osoby zakażone cierpią na silne bóle głowy, wysoką gorączkę, nudności i bóle stawów i mięśni oraz zapalenie opon mózgowych. Choroba jest groźna także dla dzieci, chociaż ma nieco łagodniejszy przebieg. W większości przypadków nie występuje druga faza choroby. Do objawów niespecyficznych należą:
- ból głowy,
- podwyższona temperatura ciała,
- uczucie zmęczenia.
Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych lub mózgu częściej występuje u dzieci poniżej 7 roku życia.
Kleszczowe zapalenie mózgu jest bardzo groźną chorobą dla psów. Przypomina wściekliznę, bowiem zwierzę cierpi na światłowstręt, traci apetyt, ma gorączkę i jest niespokojne. Objawami KZM są również silne bóle głowy, zaburzenia równowagi oraz drgawki. Choroba może ustąpić po około 3 tygodniach. Jeśli dojdzie do porażenia mózgowo- rdzeniowego, pies najczęściej umiera. Szybkie wykrycie choroby uzyskamy poprzez specjalistyczne badania w gabinecie weterynaryjnym. Nie opracowano szczepionki przeciwko KZM dla psów. A może zainteresuje cię także ten artykuł z opisem wyglądu pluskwy domowej?
Szczepionka na kleszcze – czy możliwe jest szczepienie przeciwko boreliozie?
Niestety, nie jest możliwe szczepienie przeciwko boreliozie, bowiem nie została opracowana skuteczna i bezpieczna szczepionka dla ludzi i zwierząt. Możemy uniknąć zachorowania, stroniąc od miejsc, w których pojawiły się kleszcze i zabezpieczając przed pasożytami siebie, dzieci i zwierzęta. Szczególnie istotna jest taka ochrona dla dzieci, które spędzają czas w ogrodzie lub bawią się na trawnikach. Zastosowanie środków odstraszających kleszcze oraz inne insekty, zakrywanie części ciała, które są narażone na kontakt z pajęczakami i dokładne przeglądanie ciała dziecka są podstawowymi czynnościami profilaktycznymi.
Zwierzęta przed ukąszeniem kleszczy chronią specjalne obroże, krople, spraye, pianki i tym podobne środki, dzięki którym możemy skutecznie zapobiec chorobom odkleszczowym. Cena repelentów jest zróżnicowana, więc każdy właściciel psa może dobrać odpowiedni specyfik. Używamy preparatów zgodnie z zaleceniami producentów. Opinie użytkowników wskazują na ich wysoką skuteczność.
Jeśli po spacerze wykryjemy obecność pasożyta, musimy jak najszybciej się go pozbyć. Im dłużej będzie wczepiony w ciało, tym większe jest zagrożenie zakażeniem. Nie wolno smarować kleszczy żadnymi maściami, olejami i kremami. Pajęczak dusząc się, zwróci treść pokarmową, doprowadzając do zakażenia. Powyższa uwaga dotyczy również zwierząt, którym należy regularnie przeglądać sierść. Możemy samodzielnie wyciągnąć kleszcza, przy pomocy kleszczyków lub udać się do gabinetu lekarskiego (lub weterynaryjnego).

Szczepionka na kleszczowe zapalenie mózgu
Szczepienia przeciwko KZM są najlepszą metodą zapobiegawczą. Szczepionka przeciw kleszczom, jedyna dostępna szczepionka na odkleszczową chorobę, polecana jest osobom, które przebywają na terenach bytowania kleszczy, np. leśnikom, rolnikom oraz turystom. Zaszczepienie się nie jest obowiązkowe, a wysoka cena odstręcza wiele osób.
Szczepionka przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu - dlaczego warto się zaszczepić?
- Szczepionka przeciw kleszczom najskuteczniej chroni osoby dorosłe i dzieci przed zakażeniem wirusem KZM.
- Opinie naukowców wskazują na 99 % zabezpieczenia przed chorobą, jeśli poddamy się regularnym szczepieniom.
- Szczepionka na kleszcze jest bezpieczna. Czasem mogą pojawić się zaczerwienienia, złe samopoczucie i gorączka – objawy, które szybko ustępują.
- Szczepieniu mogą poddać się osoby dorosłe oraz dzieci po ukończeniu 1. roku życia.
- O przyjęciu szczepionki decyduje lekarz, który, po przeprowadzeniu wywiadu na temat naszego stanu zdrowia, wypisze receptę.
Szczepionka przeciw kleszczom podawana jest domięśniowo i składa się z 3 dawek. Pierwszą dawkę przyjmujemy w dowolnym terminie, natomiast następne co kilka miesięcy: 1-3 miesięcy po pierwszym podaniu szczepionki oraz 5-12 miesięcy po drugiej dawce. Kolejny raz zaszczepimy się po trzech latach. Jeśli istnieje potrzeba szybszego zaaplikowania kolejnych dawek, skorzystamy ze schematu przyspieszonego szczepienia. Osoby zgłaszające się na szczepienie powinny być zdrowe.
Szczepionki dostępne są na receptę, w szpitalu lub ośrodku zdrowia, w który chcemy się zaszczepić. Możemy nabyć szczepionkę w aptece. Przenosimy ją w opakowaniu izotermicznym i przechowujemy w temperaturze od +2 stopni Celsjusza do + 8 stopni Celsjusza. Szczepionka przeciw kleszczom wraz z kwalifikacją lekarską kosztuje około 140 zł. Za szczepionkę kupioną w aptece zapłacimy około 110 zł za jedną dawkę.
Pamiętaj, że…
W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!