Szczotka do czyszczenia komina

Czym jest i dlaczego te akcesoria kominiarskie są tak ważne?

Sporo osób nadal nie zdaje sobie sprawy z tego, że zapchany komin jest poważnym zagrożeniem dla mieszkańców całego budynku. Nie czyszczony od kilku lat może sprawić, że odkładająca się sadza cofnie dym do mieszkania, zatruwając całą rodzinę! Sadza może się także zapalić, a to oznacza… katastrofę. Właśnie dlatego istotne jest czyszczenie komina od dołu oraz od góry, najlepiej co 3 miesiące. Co ważne, możesz zrobić to… samodzielnie. Do tego przydadzą się odpowiednie przyrządy kominiarskie, jak wycior do komina.

Budowa takiego sprzętu wcale nie jest skomplikowana – to zazwyczaj długi pręt lub rączka zakończona szczotką. Takie urządzenie do czyszczenia dróg przelotowych komina może być elastyczne, przez co możliwe będzie manewrowanie w długim kominie. Wycior może być również sztywny, co ułatwi pozbycie się dużej ilości nagromadzonej w kominie sadzy. A może zainteresuje cię także ten artykuł o czyszczeniu kominka z sadzy?

Przyrządy kominiarskie – jak wybrać idealny wycior?

Na rynku znaleźć można sporo modeli owego narzędzia kominiarskiego. Jednak musisz pamiętać o tym, że najtańsze produkty nie zawsze będą najkorzystniejszym rozwiązaniem – niedokładne i nieprawidłowe wyczyszczenie komina będzie bowiem tak samo niebezpieczne w skutkach, jak niezrobienie tego wcale! Tania szczotka do czyszczenia komina wytrzyma zaledwie kilka użyć – później będziesz musiał i tak ją… wymienić. Warto zatem decydować się na wysokiej jakości produkty, które są na co dzień wykorzystywane są przez kominiarzy. Chcesz zainwestować w swój obrotowy zestaw? Zwróć zatem szczególną uwagę na:

a) materiał szczotki – dopasowany do rodzaju komina w domu. Jeżeli jest murowany, wybierz wycior kominkowy z drutu stalowego (np. Nordflam 150 mm, Castorama, cena ok. 17 zł / szt.). Jeżeli jednak jest ceramiczny, lepiej sprawdzi się szczotka z tworzywa sztucznego (również Nordflam z Castoramy, cena ok. 15 zł / szt.).

Szczotka do czyszczenia komina i inne narzędzia do czyszczenia, czyli wycior do komina i porady, jak je stosować
Szczotka do czyszczenia komina – rodzaje wyciorów, opinie, ceny, porady

b) kształt szczotki – dopasowany do kształtu przewodu kominowego. Jeżeli jest kwadratowy czy prostokątny, szczotka do czyszczenia komina musi być taka sama! Zawsze możesz ją także… dociąć. To umożliwi bezproblemową pracę, bez obaw o zablokowanie się szczotki. Sprawdź także ten artykuł z poradami na temat czyszczenia szyby kominka.

c) obciążnik – dzięki niemu urządzenie dotrze do każdego miejsca. Najlepiej wybrać kształt kulisty, który nigdzie się nie zaklinuje. Obciążnik może być stalowy (komin murowany) bądź gumowy (komin ceramiczny).

d) linka – możliwie jak najgrubsza (minimum 3 mm). Musi być zrobiona z trwałego materiału, a już najlepiej ze stali. Dzięki temu nie dojdzie do urwania się szczotki w trakcie czyszczenia.

e) średnica wyciora – dopasowana do komina oraz intensywności zabrudzeń. Najczęstsze wymiary to 25, 50, 100, 150, 200 i 350 mm.

Jeżeli chodzi o ceny wyciorów, zaczynają się one od kilku złotych do nawet kilkudziesięciu.

Niezbędne akcesoria kominiarskie - zestaw kominiarski do mechanicznego czyszczenia komina

Możesz również zdecydować się na cały obrotowy zestaw kominiarski. Znajduje się w nim wycior oraz kije służące do przedłużania zasięgu przepychającej szczotki. Za pomocą tego typu zestawu wyczyścisz komin z zalegającej sadzy, która może powodować zagrożenie dla domu. Wycior wykonany jest zazwyczaj ze stali, będąc wysoce wytrzymałym oraz sprężystym – dzięki temu szczotka nie odkształca się nawet przy długotrwałym użytkowaniu! Kije natomiast produkuje się z drewna i tworzywa sztucznego, aby miały jak najmniejszą wagę, jednocześnie będąc wytrzymałymi i stabilnymi.

Świetnym przykładem może być zestaw kominiarski Nordflam z Castoramy, który kosztuje 108 zł. Dzięki niemu praca na dachu nie będzie wymagała zbyt dużego wysiłku, a wykonana będzie skutecznie i solidnie!

ikona podziel się Przekaż dalej