Szubak Smirnowa – charakterystyka szkodnika

Brązowe i czarne robaki w domu

Attagenus Smirnovi, choć jego nazwa kojarzy się z rosyjską wódką, przybył do nas z Afryki. Należy do rodziny owadów zwanej skórnikowate. Oprócz szubaka Smirnowa znajdziemy w niej takie gatunki jak szubak dwukropek czy skórnik słoniniec. Ich charakterystyczną cechą są wydłużone pancerze, często owłosione, buławkowate czułki i krótkie nóżki. W Polsce występuje około 40 gatunków z tej rodziny.

Czarne żuki w domu to najprawdopodobniej dorosła postać szubaka dwukropka. Jego kuzyn z Afryki ma jaśniejszy pancerz, żółtawo-brązowy. Poza tym niewiele się różnią. A ich larwy są właściwie nie do odróżnienia. Są cienkie, brązowe, owłosione i kryją się w zakurzonych zakamarkach np. szczelinach podłogi czy ściany.

Te chrząszcze w domu, muzeum czy archiwum najczęściej żywią się suszonymi roślinami, mąką, nasionami, futrami, skórą i piórami. Mogą też żerować na suchej karmie dla zwierząt. Szkodnikami są tylko larwy, ale ich cykl rozwojowy trwa nawet do 18 miesięcy. Mogą w tym czasie nieźle nabruździć w szafie, spiżarni czy muzealnym magazynie.

Niezależnie od tego czy znajdziemy w domu czarne robaki czy brązowe, możemy się spodziewać również ich larw. Będzie jednak dużo trudniej jest je namierzyć i zlikwidować. W dalszej części artykułu powiemy, jak to zrobić skutecznie i bezpiecznie.

Czy Attagenus Smirnovi gryzie?

Wiele osób zastanawia się czy Attagenus Smirnovi gryzie. Odpowiedź jest bardzo prosta – nie. W każdym razie nie gryzie ludzi. Ze strony larw możemy spodziewać się wyłącznie wgryzania w tkaniny lub zostawiania odchodów w mące. Dorosłe osobniki w ogóle nie jedzą. Wykorzystują zapasy nagromadzone w okresie larwalnym. Całą energię zużywają na poszukiwanie nowych miejsc i partnera.

Jeżeli podejrzewasz, że jakiś owad zostawia na twoim ciele bąble lub krostki, to z pewnością nie jest to wina czarnych robaków. One nie posiadają nawet aparatu umożliwiającego ugryzienie człowieka. Jeżeli coś cię gryzie, to warto rozejrzeć się za pluskwami, pchłami, a nawet mrówkami.

Skoro to już mamy wyjaśnione, w takim razie jaki cel ma zwalczanie Attagenus Smirnovi? W domu ten owad nie wyrządza wielkich szkód. Zresztą większość chrząszczy w domu to dość mało szkodliwe stworzenia. Szubak Smirnowa może jednak całkiem nieźle nabruździć w archiwach, magazynach i muzeach. Tu jego larwy niszczą cenne zbiory.

Jeżeli chodzi o zwalczanie czarnych robaków i innych podobnych szkodników w domu, to głównie chodzi o odchody, które zostawiają w jedzeniu. Jeżeli Szubak Smirnowa zalągł się w kuchni i grasuje w mące, to może zostawić nieprzyjemne ślady. A moża zainteresuje cię także ten artykuł na temat zwalczania mszyc w domu?

Pięć sposobów na zwalczanie szkodnika

Domowe sposoby na zwalczanie szubaka smirnowa

Pierwszym najprostszym domowym sposobem zwalczania jest pozbycie się kurzu z zakamarków domu. To pierwszy krok w walce z tym szkodnikiem. Jest on jednak mało skuteczny. Larwy szubaka Smirnowa i szubaka dwukropka potrafią przetrwać takie powierzchowne czyszczenie. Warto przeprowadzić takie czyszczenie zanim zabierzemy się do poważnej dezynsekcji. Jednak mało prawdopodobne, że samo to wystarczy.

Druga metoda to użycie środków owadobójczych we własnym zakresie. Na rynku istnieje wiele środków i technologii, które pomagają pozbyć się chrząszczy w domu i innych szkodników. Zanim kupisz środek owadobójczy sprawdź, czy nadaje się do zwalczania skórnikowatych. Ze względu na specjalny cykl życiowy i duże zdolności ukrywania szubaka dwukropka oraz szubaka Smirnowa nie każdy środek okaże się skuteczny.

Skuteczny środek do domowego użytku to zwykle substancja w postaci sprayu. Dobrze jest wybrać mikrokapsułkowaną emulsję, która będzie miała przedłużone działanie. Tego typu środki służą do zwalczania czarnych żuków w domu, zwłaszcza latających i biegających.

Skórnikowatych można próbować się pozbyć również środkami w proszku. Substancje takie jak duracid polvere docierają do najbardziej ukrytych zakamarków. Zwykle stosuje się je miejscowo.

Przy domowej aplikacji środków owadobójczych pamiętajmy o wietrzeniu pomieszczeń i noszeniu rękawic ochronnych.

Attagenus Smirnovi – profesjonalna dezynsekcja

Bardziej pewną i bezpieczniejszą metodą jest zatrudnienie ekipy dezynsekcyjnej. Pomoże ona pozbyć się nie tylko czarnych żuków w domu, ale wielu innych szkodników. Warto zamawiać od razu metodę, która zadziała na kilka różnych gatunków. Oto trzy polecane przez nas:

  • Metoda gorącej mgły – w pomieszczeniu lub na dezynsekowanym obszarze przeprowadza się parowanie gorącą mgłą. Ta metoda jest dokładna i ekonomiczna. Środek w postaci mikro-kropelek mgły dociera do najbardziej ukrytych zakamarków. Doskonale nadaje się do zwalczania larw.
  • Wymrażanie – wiele pasożytów w domu nie lubi niskich temperatur. Szubak Smirnowa należy do tej grupy. Najchętniej rozwija się w temperaturze 24 stopni lub wyższej. Dlatego warto potraktować go zimnym, suchym lodem (cryonite). Wadą metody jest to, że działa miejscowo, a temperatura -80 stopni może uszkadzać niektóre materiały.
  • Ozonowanie – przez swoje właściwości utleniające ozon działa bezpośrednio na organizmy żywe. Oprócz pozbycia się Attagenus Smirnovi zapewnimy sobie mieszkanie wolne od wirusów, bakterii i pleśni. Niestety metoda jest dość kosztowna. Warto stosować ją, jeżeli mamy więcej niż jednego szkodnika lub patogen w domu.

Jeżeli masz wątpliwości jaką metodę zastosować w twoim przypadku, to skonsultuj się firmą dezynsekcyjną.

Jak dbać o mieszkanie, żeby nie zalęgły się czarne robaki?

Szubak Smirnowa potrafi przenosić się z budynku do budynku. Dorosłe osobniki potrafią latać, są też dobrymi wspinaczami. To, że raz zlikwidowałeś nieproszonych gości nie znaczy, że nigdy nie wrócą. Jak dbać o dom, żeby je do tego zniechęcić?

Ponieważ larwy tych chrząszczy żerują na różnych elementach wyposażenia, to trzeba dbać o dom na kilku poziomach. Skóry, futra i wszelkie przedmioty zawierające pióra powinno się regularnie wietrzyć. Można też je mrozić w zimowe dni. Taka metoda przy okazji zniechęci mole. Produkty spożywcze, takie jak mąki, susz ziołowy czy suchą karmę należy trzymać w szczelnych pojemnikach. Dodatkowo warto regularnie odkurzać zakamarki za meblami i szczeliny w podłodze oraz myć tam, gdzie to możliwe.

Dbanie o czystość w domu i zastosowanie wybranej metody dezynsekcyjnej w razie pojawienia szkodników powinny skutecznie zniechęcić czarne robaki. Okazjonalnie można też przeprowadzać ozonowanie, które dodatkowo oczyści mieszkanie z różnych zarazków.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny