Szybki i tani dojazd do pracy? Zobacz, jak nie stać godzinami w korkach!
Wielu ludzi pracuje w zatłoczonych centrach miast. Niektórzy swoje stanowiska pracy mają niedaleko poza ich obrębem, mimo to w jakiś sposób muszą przecież każdego dnia wracać do domu. Okazuje się, że w jednym i drugim przypadku sporo czasu poświęcamy na stanie w korkach, a dojazdy do pracy trwają wieczność. Jak uniknąć codziennego przeciskania się przez miasto i tracenia czasu na długie powroty do mieszkania? Sprawdź bardzo ciekawy sposób!
Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z polecanymi produktami.

Jak nie stać w korkach i szybciej wrócić do domu? Oto rozwiązanie!
Szybszy powrót z pracy do domu – jak to możliwe?
Dojazdy do pracy, a później powroty do domu bywają męczące, zwłaszcza w największych miastach Polski. Niektórzy pracują w centrach, więc codzienne przemierzanie trasy z mieszkania do stanowiska pracy (i z powrotem) jest dla nich mocno uciążliwe. Wcale nie łatwiej mają jednak osoby dojeżdżające do pracy niedaleko od miasta. One również w jakiś sposób muszą przecież się tam dostać, a później wrócić i przecisnąć przez miasto. Nie jest to komfortowa sytuacja. Sporo czasu spędza się bowiem na stanie w korkach, zamiast szybko przedostać się do domu i odpoczywać. Aby ułatwić życie osobom dojeżdżającym, wymyślono jednak urządzenie takie jak rower elektryczny. Każdego roku przybywa ludzi zainteresowanych tym nowoczesnym sprzętem. Dojeżdżający do pracy szukają bowiem prostych i skutecznych rozwiązań na zminimalizowanie kosztów za dojazdy i jednocześnie szybkie przemieszczanie się na trasie praca-dom. Rower elektryczny umożliwia zarówno jedno, jak i drugie.
Rowery elektryczne w dalszym ciągu traktowane są w naszym kraju głównie jako narzędzia do rekreacji i sportu. Powoli przestawiamy się jednak na to, iż urządzenia te służą również do błyskawicznego przemieszczania się po mieście, a więc np. dojeżdżania nimi do pracy, sklepu czy na uczelnię. W większych miastach powstaje coraz więcej ścieżek rowerowych służących do szybkiego przemieszczania się po nich rowerami. Wśród nich można zauważyć jeżdżące e-rowery, które powoli wypierają tradycyjne sprzęty. Czołowi producenci wypuszczają ich coraz więcej, zwłaszcza będące elektrycznymi odpowiednikami klasycznych rowerów górskich, crossowych lub miejskich. Jak działa takie urządzenie? Dzięki wbudowanemu silnikowi, który zasilany jest za pomocą baterii – zwykle włożona jest do ramy, ewentualnie na niej przymocowana. W niektórych modelach rowerów baterię można znaleźć również w bagażniku. Nowoczesne e-rowery konstruowane są dziś w taki sposób, że bateria jest niewidoczna, wobec czego ciężko odróżnić klasyczny rower od elektrycznej wersji.
Czy wszyscy mogą jeździć na rowerach elektrycznych?
Jeżdżenie na rowerze elektrycznym, niezależnie od jego marki, niestety nie jest odpowiednie dla każdego. Jeśli lubisz jazdę wyczynową, pojazd może okazać się niewystarczający. Jest jednak spora grupa ludzi, którzy doskonale odnajdują się na tych pojazdach. Są to choćby wszyscy preferujący turystykę rowerową, którzy lubią spakować rower do samochodu i odwiedzać nim nowe miejsca. Składany model elektroniczny właśnie dla takich ludzi może okazać się fantastyczną opcją. Nie dość, że po złożeniu zajmie o wiele mniej miejsca niż klasyczny, to w dodatku można przejechać nim bardzo długi dystans na jednym tylko ładowaniu akumulatora – zależy on oczywiście od parametrów urządzenia, które przed zakupem jakiegokolwiek roweru trzeba dokładnie przeczytać. Na e-rowerach powinny jeździć także osoby, które chcą błyskawicznie dostać się do miejsca pracy. Dzięki nim niestraszne są korki w mieście, przez które powroty do domu bywają niezwykle uciążliwe.
Rowery elektroniczne mogą być także świetnią opcją dla seniorów. Jak wiadomo, jazda na klasycznym modelu wymaga nieco więcej kondycji, siły i zdrowia. Nie wszyscy seniorzy będą mogli wobec tego poradzić sobie na tradycyjnym rowerze. Właśnie dlatego, aby nie zmuszać się jednocześnie do całkowitej rezygnacji z aktywności, seniorzy spróbować powinni jazdy na e-rowerze. Dzięki niemu pokonać można bowiem bardzo długie dystanse, nie wkładając w to zbyt wiele wysiłku. Każdy senior bez problemu dopasuje tempo jazdy do swoich potrzeb, niezależnie od wybranego modelu. Trzeba mieć jedynie świadomość, że na elektrycznym urządzeniu pokonać można ściśle określoną przez producenta liczbę kilometrów na jednym ładowaniu, w zależności od parametrów roweru. Przed wyjechaniem z domu trzeba więc koniecznie naładować do pełna akumulator.
Kto jeszcze może jeździć na rowerach elektrycznych? Otóż osoby z problemami kręgosłupa i stawów. Jeśli stan zdrowia nie pozwala na pedałowanie na klasycznym modelu, warto wsiąść na rower elektryczny ze wspomaganiem, dzięki któremu można utrzymywać stałą prędkość, jednocześnie nie obciążając kręgosłupa. Na tradycyjnym rowerze stawy, a już zwłaszcza kolana, zawsze są mocno przeciążone. W elektronicznym modelu zachować można pełną mobilność ciała, nie narażając się na urazy spowodowane pedałowaniem i związanym z tym wysiłkiem oraz naciskiem. To naprawdę fantastyczna opcja dla osób codziennie dojeżdżających do pracy i zmagających się przy tym z problemami stawów lub kręgosłupa, co zmusza je do rezygnacji z klasycznego roweru. Sprawdź także ten artykuł na temat ekologicznych środków transportu.
Szybkie dojazdy z mieszkania do pracy – czy znałeś ten sposób?
Dojeżdżanie do pracy nigdy nie było prostsze!
Jazda na rowerze elektrycznym jest bardzo łatwa i przyjemna. Dzięki urządzeniu przejechać można całe miasto, jednocześnie zbytnio się przy tym nie wysilając. W dodatku wcale nie trzeba martwić się korkami w centrum miasta i miejscami parkingowymi przed biurem – z rowerem wszystkie te problemy znikają. Nie dość, że dojazdy do pracy stają się znacznie przyjemniejsze i szybsze, to w dodatku przed rozpoczęciem dniówki można spędzić chwilę na świeżym powietrzu. Na pewno wpłynie to pozytywnie na lepsze myślenie i doda energii do pracy. O czym pamiętać, dojeżdżając do pracy na rowerze elektrycznym? Przede wszystkim należy zacząć od wolniejszej jazdy, aby na spokojnie zapoznać się z urządzeniem. W celu oswojenia się z rowerem należy pojeździć przez kilka dni np. po ulicy wyłączonej z ruchu albo dużym i pustym parkingu. Nie można zapomnieć również o tym, aby zawsze hamować wcześniej. Jako że e-rowery mają znacznie większą moc i prędkość niż klasyczne, należy wyhamowywać je szybciej. Jednocześnie trzeba to robić stopniowo, równomiernie i bardzo delikatnie, dociskając równomiernie oba hamulce.
Rowery elektryczne dziś konstruowane są w taki sposób, iż mocno przypominają tradycyjne sprzęty do pedałowania. Niektórzy mogą być wiec bardzo zaskoczeni „demoniczną” prędkością, z jaką jedzie się na tym urządzeniu. Podczas jazdy należy zachować szczególną ostrożność i mieć oczy dokoła głowy, aby nie doprowadzić do kolizji. Trzeba też pilnie przestrzegać kodeksu drogowego, ponieważ jazda na elektrycznym urządzeniu wcale nie zwalnia z obowiązku dostosowania się do niego. Aby i szybko można było dostać się urządzeniem do pracy, należy wcześniej dobrze zaplanować swoją trasę. Można na próbę przejechać się nią np. w weekend albo w każdy inny wolny dzień. Przy okazji warto w tym miejscu zaznaczyć, że zawsze należy mieć na sobie kask – niezależnie od tego, jak daleko jedzie się na rowerze.
Bezpieczny dojazd do miejsca pracy – ważne zasady
Przed rozpoczęciem jazdy na rowerze elektrycznym należy bezwzględnie zoptymalizować zasięg jego działania na jednym ładowaniu. Całkowity zasięg zależy oczywiście od wielu czynników, takich jak ładowanie akumulatora, poziom wspomagania i rodzaj silnika. Duże znaczenie ma także temperatura, pogoda i teren, jednak na te rzeczy już nie ma się wpływu. W jaki sposób zwiększyć zasięg urządzenia? Można wypróbować różne przełożenia po to, aby nie przeciążać silnika i znaleźć idealną równowagę między pedałowaniem a wykorzystywaniem jego mocy. Można również zmniejszyć obciążenie (np. nie dokładając dodatkowego bagażu), ponieważ większa masa oznacza jednocześnie większe obciążenie dla silnika rowerowego. Można również skorzystać z niższego poziomu wspomagania (np. jadąc po płaskiej powierzchni).
Jadąc do pracy na e-rowerze, zawsze powinno się być widocznym na drodze. Zawsze włączać trzeba światła, korzystając za dnia z lampek do jazdy dziennej, a także trybu migotania – to pozwoli każdemu zauważyć, że jedziemy po szosie. Wracając z pracy wieczorem, zawsze należy włączać specjalne oświetlenie przednie, a także migające lampki zarówno z przodu, jak i z tyłu urządzenia. Warto założyć ubranie w jaskrawych kolorach, ponieważ jest ono lepiej widoczne na rowerze niż np. całe czarne. Dodatkowo powinno się nosić odblaski i zainwestować w dzwonek, o ile nie ma go już wbudowanego w rower. Przed zostawieniem urządzenia przed miejscem pracy warto też dobrze zabezpieczyć urządzenie, np. wysokiej jakości zapięciem lub blokadą, którą potencjalnym rabusiom będzie ciężko przeciąć. Rower elektryczny warto parkować w strzeżonych i dobrze oświetlonych miejscach albo takich, gdzie ryzyko wandalizmu jest niewielkie.