Prawidłowe ciśnienie krwi u dorosłych

Dlaczego ważne jest regularnie mierzenie ciśnienia krwi u dorosłego człowieka

Wysokie ciśnienie krwi to problem cywilizacyjny, który dotyka coraz więcej ludzi. Dlatego też pomiar ciśnienia krwi jest niezwykle ważny dla kontroli naszego stanu zdrowia. Zarówno zbyt wysokie ciśnienie serca jak i zbyt niskie ciśnienie mogą przyczyniać się do problemów zdrowotnych, nawet stanowiących zagrożenie życia. Aby właściwie ocenić swoje ciśnienie serca, należy poznać normy ciśnienia tętniczego u dorosłego człowieka.

Dla zdrowia człowieka szczególnie niebezpieczne jest wysokie ciśnienie krwi. Tylko dzięki codziennym, regularnym pomiarom ciśnienia krwi możemy poznać swoje ciśnienie i wprowadzić w życie zmiany prowadzące do jego obniżenia. Jak obniżyć ciśnienie krwi? Konieczna będzie zmiana trybu życia: zdrowe odżywianie, aktywność fizyczna, zrzucenie nadwagi, rzucenie palenia. W skrajnych przypadkach lekarz wprowadza leczenie farmakologiczne.

Szczególnie ważne jest, aby regularnie wykonywać pomiar ciśnienia krwi w domu. Tylko regularne mierzenie ciśnienia przez dłuższy okres czasu, da miarodajną informację o stanie naszego układu krążenia. Ponadto ciśnienie mierzone w gabinecie lekarskim może nie dać prawidłowego wyniku w wyniku stresu. Każdy denerwuje się u lekarza, a stres wpływa na zwiększenie ciśnienia krwi. Sprawdź także ten artykuł na temat obniżania ciśnienia krwi.

Co to jest ciśnienie człowieka i jak się je bada

Ciśnienie krwi to nacisk jaki krew wywiera na ścianki naczyń krwionośnych. W czasie skurczu serca, porcja krwi jest wypychana do naczyń krwionośnych, dzięki czemu może dotrzeć wszystkich tkanek i narządów ciała.

Aby poznać działanie swojego układu krążenia, mierzymy:

  • ciśnienie skurczowe w momencie wyrzucenia krwi do tętnic,
  • ciśnienie rozkurczowe w momencie pomiędzy skurczami.

Tabela ciśnienia krwi u dorosłego człowieka

Jakie jest prawidłowe ciśnienie krwi u dorosłych

Jakie jest prawidłowe ciśnienie tętnicze? O prawidłowym ciśnieniu człowieka mówimy wtedy, gdy nie przekracza ono 120-129/80-84 mmHg. Natomiast za nadciśnienie uznaje się wartości od 140/90 mmHg. Na prawidłowe ciśnienie człowieka ma wpływ także wiek oraz choroby nerek czy cukrzyca.

Jednorazowy pomiar ciśnienia krwi o niczym jeszcze nie świadczy. Pomiaru należy dokonywać regularnie, gdyż dopiero wtedy możemy prawidłowo kontrolować stan naszego układu krążenia. Jeśli ciśnienie skurczowe regularnie waha się między 120 a 140, oznacza to, że jesteśmy zagrożeni wysokim ciśnieniem. Jeśli ciśnienie regularnie przekracza 140, może to oznaczać nadciśnienie. Sprawdź także ten artykuł z domowymi sposobami na ból trzustki.

Ciśnienie rozkurczowe nie powinno przekraczać 80. Jeśli regularnie przekracza 90, możemy podejrzewać nadciśnienie.

Pomiar ciśnienia oraz prawidłowe ciśnienie krwi u dorosłych, a także tabela i normy ciśnienia tętniczego
Tabela prawidłowego ciśnienia krwi u dorosłych - sprawdź wartości

Normy ciśnienia tętniczego

Ciśnienie skurczowe

Ciśnienie rozkurczowe

Optymalne

poniżej 120

poniżej 80

Prawidłowe

120 - 129

80 - 84

Wysokie prawidłowe

130 - 139

85 - 89

Łagodne nadciśnienie

140 - 159

90 - 99

Umiarkowane nadciśnienie

160 - 179

100 - 109

Ostre nadciśnienie

180 i powyżej

110 i powyżej

Jeśli ciśnienie skurczowe wskazuje na łagodne nadciśnienie, zaś ciśnienie rozkurczowe jest jeszcze w granicach normy, interpretujemy wynik względem wyższej wartości.

Normy ciśnienia tętniczego a wiek

Jakie jest prawidłowe ciśnienie tętnicze w zależności od wieku? Ciśnienie serca zależy również od wieku. Z wiekiem ciśnienie naturalnie się zwiększa. Dlatego też normy ciśnienia tętniczego u osób powyżej 60 roku życia są wyższe.

Tabela prawidłowego ciśnienia u osób starszych

Wiek

ciśnienie minimalne

ciśnienie normalne

ciśnienie maksymalne

60 - 64

121/83

134/87

147/91

powyżej 65

123/85

135/88

148/94

Prawidłowy pomiar ciśnienia krwi

Lekarze zalecają, aby codziennie dokonywać pomiaru ciśnienia krwi. Należy w tym celu zaopatrzyć się w odpowiedni ciśnieniomierz. Urządzenie do mierzenia ciśnienia możemy nabyć w aptece lub sklepie z produktami rehabilitacyjnymi lub sprzętem AGD. Mamy do wyboru ciśnieniomierze tradycyjne, ciśnieniomierze cyfrowe z mankietem do zakładania na rękę. Cena ciśnieniomierza nie jest wysoka, gdyż ciśnieniomierz można zakupić już od około 100 zł. W sprzedaży dostępne są również ciśnieniomierze nadgarstkowe. Zdania co do ich dokładności są podzielone.

Jednak, aby pomiar ciśnienia krwi wykazał prawidłowe wyniki, należy przestrzegać pewnych zasad:

  • najlepiej wykonywać pomiar ciśnienia krwi o stałych porach, gdyż ciśnienie człowieka zmienia się wraz z cyklem dobowym,
  • pomiar ciśnienia krwi należy wykonywać po 5 minutowym odpoczynku i w spoczynku,
  • przed mierzeniem ciśnienia należy się uspokoić i wyciszyć,
  • co najmniej 30 minut przed pomiarem ciśnienia nie należy palić papierosów, pić kawy ani jeść,
  • łokieć powinien być zgięty, zaś ręka powinna znajdować się na wysokości serca,
  • mankiet ciśnieniomierza powinien znajdować się około 3 centymetry od zgięcia łokcia.

W czasie pomiaru ciśnienia ważne jest ułożenie ręki. Ręka umieszczona zbyt nisko wpłynie na zawyżenie wyniku, zaś ułożona zbyt wysoko na zaniżenie. Na wynik będzie wpływał także mankiet ciśnieniomierza. Jeśli jest zbyt ciasny, pomiar może być zawyżony, zaś przy zbyt luźnym mankiecie wynik może być zaniżony.

Należy wykonać 2 pomiary ciśnienia krwi w odstępie około 1 minuty, a następnie wyliczyć średnią. Na prawidłowy wynik pomiaru ciśnienia krwi wpływ mają również stres, ból oraz podwyższona temperatura ciała.

Warto znać prawidłowe ciśnienie krwi u dorosłych, aby w razie potrzeby tak wprowadzić zmiany w życiu, aby ciśnienie się unormowało.

W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!

ikona podziel się Przekaż dalej