Tabletka „dzień po" a owulacja – sprawdź, co warto wiedzieć
Tabletka „dzień po” a owulacja to zagadnienie, które interesuje wiele par po inicjacji seksualnej. Pigułki „dzień po” są stosunkowo łatwo dostępne, jednak należy z nich korzystać jedynie w awaryjnych przypadkach. Dlaczego? Jakie skutki uboczne powodują tabletki „dzień po”? Jak działają na owulację oraz cykl miesiączkowy? Podpowiadamy.
Z tego artykułu dowiesz się:
Tabletki „dzień po” — jak działają? Co to takiego?
W sytuacji, gdy zastosowana forma antykoncepcji zawiodła, np. pękła prezerwatywa lub zapomniano przyjąć tabletkę antykoncepcyjną, można skorzystać z rozwiązania, jakim są tabletki „dzień po”. Jak działają tego typu preparaty? To pigułki, które zawierają hormon lewonorgestrel lub substancję czynną octan uliprystalu — oba związki wpływają na owulację oraz warunki panujące w macicy i zażyte w odpowiednim czasie po stosunku bez zabezpieczenia zapobiegają zapłodnieniu. Preparaty z lewonorgestrelem są skuteczne w 84% do 72 godzin po współżyciu, natomiast pigułki z octanem uliprystalu zapobiegają ciąży w 98%, pod warunkiem że przyjęto je w ciągu 120 godzin.
Tabletka „dzień po” — jak dostać? Czy potrzebna jest recepta?
Tabletka „dzień po" jest dostępna w Polsce za okazaniem recepty, wystawionej przez lekarza dowolnej specjalności, niekoniecznie ginekologa. Przypis mogą uzyskać osoby w wieku powyżej 18. roku życia. Bez recepty pigułki „po stosunku” można kupić w innych krajach, np. w: Austrii, Czechach, Francji lub Hiszpanii — tam rząd jest bardziej przychylny tabletkom „dzień po”. Jak dostać preparat, gdy nie ma możliwości udania się na wizytę stacjonarną do lekarza? Na szczęście wiele podmiotów medycznych oferuje konsultacje z lekarzami przez Internet, w związku z czym można szybko uzyskać receptę na tabletkę dzień po na tabletkadzienpo.pl bez wychodzenia z domu.
Tabletka „dzień po” a owulacja, tabletka „dzień po” a krwawienia — jakie są skutki uboczne?
Antykoncepcja awaryjna może dawać skutki uboczne, tak samo jak każdy inny lek. Typowe niepożądane objawy, zgłaszane często przez pacjentki przyjmujące tabletki 1 „dzień po”, opisane w ulotce to:
- ból głowy, brzucha, miednicy, podbrzusza, mięśni lub pleców,
- nadmierne zmęczenie,
- nudności i wymioty,
- tkliwość piersi,
- wahania nastroju,
- zawroty głowy.
Tabletka „dzień po” a krwawienia:
W ulotce wielu pigułek „dzień po” odnajdziemy zapis o zgłaszanych działaniach niepożądanych takich jak np. bolesne miesiączkowanie, nieregularne krwawienia pomiędzy cyklami miesiączkowymi czy dyskomfort w brzuchu. Na wszelki wypadek po przyjęciu pigułki „po stosunku” lepiej mieć w zanadrzu środki przeciwbólowe dostępne bez recepty oraz opakowanie tamponów lub podpasek. W szczególności po zastosowaniu tabletki Escapelle (zawierającej 1,5 mg lewonorgestrelu — Levonorgestrelum) u więcej niż 1 na 10 pacjentek występują nieregularne krwawienia śródcykliczne.
Tabletka „dzień po” a owulacja:
Jeśli antykoncepcja awaryjna jest stosowana w sposób zgodny z zaleceniami lekarza, nie powinna wpływać negatywnie na cykl miesiączkowy oraz płodność. Kobieta, która chce skorzystać z tej formy ochrony, nie powinna jej nadużywać — w jednym cyklu miesiączkowym można przyjąć tabletkę tylko raz, w przeciwnym razie może dojść do rozregulowania cyklu miesiączkowego. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy wystąpiły wymioty, wtedy można sięgnąć po drugą pigułkę.
Czy tabletka 1 „dzień po” jest bezpieczna? Jakie są przeciwwskazania do jej stosowania?
Najważniejszym przeciwwskazaniem do stosowania tabletek 1 „dzień po” jest uczulenie na lewonorgestrel / octan uliprystalu lub inny składnik. Z antykoncepcji awaryjnej nie powinny korzystać również kobiety:
- po przebytej ciąży pozamacicznej,
- w ciąży lub karmiące piersią,
- ze zdiagnozowaną astmą o ciężkim przebiegu, zaburzeniami czynności wątroby, zapaleniem jajowodów lub schorzeniami jelita cienkiego, które wpływają na zdolność wchłaniania leków.
Artykuł sponsorowany, redakcja nie bierze odpowiedzialności za zamieszczone w nim porady. Przed użyciem wszelkich środków medycznych zalecamy konsultację z lekarzem lub farmaceutą.