Trzeba jednak pamiętać, że tego rodzaju kłopoty mogą dotyczyć wszystkiego – ludzie mają skłonność do nadużyć i często przekraczają granice zdrowego rozsądku. Nie powinno to jednak szkodzić tym osobom, które faktycznie mogą tego czasami potrzebować. Musimy spojrzeć na tabletkę “dzień po” także w ten sposób - czasami to nasza jedyna opcja i żadna z nas nie chciałaby znaleźć się w sytuacji, gdy zachodzimy w ciążę i już teraz wiemy, że nie damy sobie z tym rady (tabletka dzień po w Receptomat.pl).

Kiedy jest ona potrzebna?

Bywa przecież tak, że wpadka podczas seksu naprawdę nie wynika z naszej winy. Czasami dochodzi do przerwania prezerwatywy, która do tej pory nigdy wcześniej nas jeszcze nie zawiodła. Można tutaj oczywiście debatować, iż para mogła wybrać inną i bardziej skuteczną metodą antykoncepcji. Pamiętajmy jednak, że antykoncepcja hormonalna jest czasami przeciwwskazana lub kobieta po prostu nie chce jej stosować - ma do tego prawo.

Jeszcze innym przypadkiem jest gwałt - tutaj wina leży tylko po stronie osoby, która dopuściła się tego przerażającego czynu. Nie możemy skazywać ofiary na wychowywanie dziecka gwałciciela, bo jesteśmy przeciwni tabletkom “dzień po”. Jest to zwyczajne okrucieństwo i przedłużanie traumy kobiety, która i tak do końca życia może sobie nie poradzić z tym, co ją spotkało. To właśnie w szczególności na takie sytuacje przewidziana jest tabletka „dzień po” i nie możemy o tym zapominać.

Wykażmy się zdrowym rozsądkiem

Jeżeli nie chcemy korzystać z tabletki “dzień po” to po prostu tego nie róbmy. Nie zakazujmy jednak jednocześnie robić tego innym kobietom, których życie może się znacznie różnić od naszego. Spróbujmy postawić się w ich sytuacji i nie osądzajmy nikogo tylko na podstawie własnych doświadczeń życiowych. Zaufajmy też lekarzom, którzy przepisują takie tabletki – ich ocena sytuacji na pewno zapobiega nadużywaniu tej metody.

Sprawdź bazę leków Receptomat: https://receptomat.pl/mapa-lekow

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej