Odkurzacze domowe – jakie wybrać?

Odkurzacze domowe można podzielić na kilka kategorii. Wyróżnia się workowe i bezworkowe, a także sieciowe i akumulatorowe. Najtańsze odkurzacze to te najbardziej typowe, czyli workowe i podłączane do sieci. Za akumulatorowe z reguły trzeba zapłacić więcej, chociaż znajdą się także dobre, tańsze modele. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na odkurzacz workowy czy też odkurzacz bezworkowy, ważnym parametrem jest klasa skuteczności, która przesądza o efektywności sprzątania.

Wybierając odkurzacz najpierw musisz stwierdzić wśród których modeli będziesz szukać. Odkurzacze sieciowe są nieco silniejsze, ale emitują większy hałas. Bezworkowe charakteryzują się większą siłą ssania, więc są o wiele skuteczniejsze. Odkurzacze akumulatorowe są natomiast o wiele mniejsze. Dzięki temu łatwiej je przechować i dobrze ukrywają się za szafą czy drzwiami. Mają także ogromny zasięg pracy – nie ogranicza cię kabel. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o odkurzaczach.

Tanie odkurzacze – na co zwrócić uwagę?

Jeśli już zdecydowałeś się na rodzaj interesującego cię odkurzacza, czas na wybór konkretnego modelu. Szukając odkurzacza nie należy kierować się wyłącznie ceną. Za niewielką kwotę można znaleźć naprawdę dobrej jakości model, trzeba tylko trochę poszperać i analizować etykiety energetyczne przy odkurzaczach. Jest na nich bardzo wiele informacji. Które są naprawdę istotne?

Przede wszystkim zwróć uwagę na moc silnika. Im wyższa, tym bardziej wydajny i drogi jest odkurzacz. W standardowym mieszkaniu nie potrzebujesz bardzo wysokiej mocy silnika, w zasadzie dobrze sprawdzają się odkurzacze domowe o mocy około 1000 W, więc naprawdę nie musisz przepłacać. Dodatkowo warto sprawdzić, jaka jest klasa reemisji kurzu. To wskaźnik, który pokazuje, jaka część wciągniętych zanieczyszczeń przedostaje się znów do powietrza, a jaka pozostaje w odkurzaczu. Klasa reemisji kurzu jest wyrażana w literach od A do G. Różnice między poszczególnymi klasami są minimalne, dlatego nie warto dopłacać za klasę A. B czy C z pewnością wystarczy, jeśli nie masz w domu alergika.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze roboty sprzątające

Chcesz kupić robota sprzątającego i zastanawiasz się jaki model wybrać? Sprawdź najczęściej wybierane roboty sprzątające przez internautów.

Kolejnym istotnym wskaźnikiem jest klasa energetyczna. Obecnie wszyscy producenci bardziej dbają o środowisko, dlatego wysoka klasa energetyczna jest już raczej standardem i możesz znaleźć ją we wszystkich sprzętach. Nawet te najtańsze odkurzacze często mają klasę A. Na rynku pojawiły się sprzęty AGD z klasą energetyczną A+, a nawet A++, jednak ich ceny są nieco wyższe. Podczas odkurzania jednak pobór prądu jest niewielki, na tyle mały, że dopłacenie za klasę energetyczną nie zwróci się na rachunkach za prąd.

Tanie odkurzacze można kupić tak naprawdę w każdym sklepie AGD i markecie. Często są równie skuteczne, jak te droższe
Tanie odkurzacze - przegląd najtańszych odkurzaczy dostępnych na rynku

Tanie odkurzacze – przegląd modeli i opinie

Jedną z najciekawszych propozycji w naprawdę niskiej cenie jest odkurzacz Amica Bagio Eco VM 3043. Ceny za ten model nie są wygórowane – możesz kupić go za około 250 zł, a naprawdę jest to dobry model. Klasa energetyczna B jest w zupełności wystarczająca. To dość mały odkurzacz, więc można bez problemu go przechowywać. To odkurzacz bezworkowy, którego pojemnik na śmieci to aż 1,5 l.

W niższej cenie można zakupić odkurzacze marki Rowenta. Nie jest to czołowy producent, jednak powoli zdobywa rynek AGD, zyskując zaufanie klientów dobrej jakości produktami. Odkurzacz Rowenta RO3923 COMPACT POWER ma kompaktowe wymiary. Zasięg pracy to aż 8,8 m. Klasa energetyczna i klasa reemisji kurzu zostały ocenione na A. Niektóre sklepy oferują go za mniej niż 200 zł.

W cenie około 200 zł możesz także znaleźć odkurzacz marki Sencor SVC45BL. To mały odkurzacz, idealny do małych mieszkań. Waży tylko 4 kg i ma zaledwie 20 cm szerokości, więc można go wszędzie schować. Jak na tak mały sprzęt, moc silnika jest naprawdę zaskakująca – wynosi 1200 W. To gwarantuje wydajne sprzątanie.

Bardzo dobre opinie zbiera odkurzacz ZVC307XT 890W marki Zelmer, który został wyposażony w turboszczotkę. Dzięki temu ma bardzo wysoką klasę skuteczności czyszczenia i podłóg twardych, i dywanów. Zelmer to odkurzacz workowy, o dość dużej mocy. Jej regulator pozwala ci na dopasowanie szybkości i siły odkurzania do potrzeb. Ceny odkurzaczy Zelmer są trochę wyższe. Sklepy stacjonarne oferują je za mniej więcej 400 zł, w sklepach internetowych znajdziesz modele za 300-350 zł.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97.8% czytelników artykuł okazał się być pomocny