Jakie są rodzaje taryf dla gospodarstw domowych?

Pod pojęciem taryfy prądu kryje się plan cenowy, na podstawie którego płacisz za zużycie energii elektrycznej, liczonej w kilowatogodzinach (kWh). W Polsce dostępne są taryfy zaszyfrowane w kodzie rozpoczynającym się od liter A, B, C oraz G, oferowane przez sprzedawców prądu, na przykład przez E.ON Polska. Dla gospodarstw domowych zawsze jest to właśnie taryfa G, a dokładniej G11, G12 i G12w.

Co oznaczają poszczególne cyfry w taryfach dla domu? Pierwsza 1 to maksymalna moc umowna, nieprzekraczająca 40 kilowatów miesięcznie (co w zupełności wystarczy domownikom), natomiast druga to oznaczenie strefy. Pod kodem G11 kryje się taryfa jednostrefowa, natomiast pod G12 i G12w – dwustrefowa.

Decydując się na taryfę jednostrefową, masz jedną stawkę w ciągu całej doby. Jeśli wybierzesz taryfę dwustrefową, wtedy stawki różnią się w zależności od pory dnia. Różnice te wyjaśniamy szczegółowo poniżej.

Tu jeszcze uwaga, a właściwie odpowiedź na pytanie, co w sytuacji, gdy masz w domu zarejestrowaną jednoosobową działalność gospodarczą? Czy to wyklucza korzystanie z taryfy G11 lub G12? Nie, ale pod jednym warunkiem – nie możesz przyjmować w swoich progach klientów. Poza tym warto jeszcze dodać, że zgodnie z taryfą G mogą rozliczać się również akademiki, plebanie, domy dziecka, hospicja i domy opieki społecznej oraz hotele robotnicze i domki letniskowe.

Taryfa G11 – na czym polega i dla kogo jest?

Taryfa prądu G11 jest najpowszechniejsza wśród gospodarstw domowych. To taryfa jednostrefowa, co oznacza, że zapłacisz dokładnie tyle samo zarówno za energię elektryczną zużytą w ciągu dnia, jak i tę zużytą w nocy. Pora i dzień tygodnia nie mają tutaj żadnego znaczenia. Możesz więc włączać pralkę, zmywarkę, odkurzacz czy piekarnik o dowolnej godzinie, nie ograniczając swojego stylu życia. Dodatkowo łatwo będzie Ci kontrolować rachunki i przewidywać ich wysokość w kolejnych miesiącach, chyba że w najbliższym czasie masz zamiar zamontować urządzenie pobierające dużo prądu.

Jedno- vs dwustrefowa taryfa energii
Taryfa jedno- czy dwustrefowa? Wybierz plan dla siebie!

Taryfa G12 – dwie strefy, dwie stawki. Kiedy się sprawdzi?

Taryfa G12 nazywana jest nie tylko dwustrefową, ale również nocną. Pojęcie to jest nieprzypadkowe, bo to właśnie nocą stawka na zużywaną energię jest niższa. Ma to miejsce od 22.00 do 6.00 oraz krótko w ciągu dnia – od 13.00 do 15.00. Wyższa stawka obowiązuje zaś w godzinach 6.00-13.00 oraz 15.00-22.00.

To dobre rozwiązanie, gdy masz dom lub mieszkanie ogrzewane elektrycznie. Możesz wówczas zaprogramować piec w taki sposób, by pobierał on energię w nocnych godzinach, a potem przez resztę doby oddawał ciepło do pomieszczeń. Z drugiej strony taryfa G12 sprawdzi się też, gdy możesz zaplanować większe zużycie prądu na wyżej wymienione przedziały czasowe. Szacuje się, że G12 pozwoli obniżyć rachunki za prąd – w porównaniu do G11 – jeśli jesteś w stanie co najmniej 25 procent aktywności związanych ze zużyciem prądu zaplanować właśnie na godziny pozaszczytowe. Mowa między innymi o praniu, zmywaniu naczyń czy prasowaniu.

Dodatkowo istnieje jeszcze jeden wariant, czyli taryfa G12w, tak zwana weekendowa. W jej ramach zapłacisz mniej nie tylko w nocy i przez dwie godziny w ciągu dnia, ale również przez cały weekend, czyli od godz. 22.00 w piątek do godz. 6.00 w poniedziałek. Zazwyczaj też wliczają się do tego święta oraz dni ustawowo wolne od pracy. Jest to rozwiązanie, które z powodzeniem możesz zastosować, jeśli w weekendy dużo czasu spędzasz w domu lub też na swojej działce czy w domku letniskowym.

Zmiana taryfy – jak często możesz to zrobić?

Jeśli w którymś momencie korzystania z danej taryfy okaże się, że nie spełnia ona Twoich oczekiwań, to możesz ją zmienić. Pamiętaj tylko, że zmiany taryfy prądu możesz dokonać raz na 12 miesięcy. Nie wiąże się to z dodatkowymi kosztami, wystarczy po prostu podpisać aneks do umowy.

Podsumowując, wybór taryfy jednostrefowej bądź taryfy dwustrefowej powinien być zawsze dobrze przemyślany. Wszystko zależy głównie od prowadzonego trybu życia. Jeśli chcesz mieć pełną swobodę korzystania z oświetlenia i urządzeń elektrycznych, polecamy taryfę G11, ale jeśli większość aktywności przypada na godziny wieczorne i nocne, wtedy świetnie się sprawdzi taryfa G12 bądź G12w. A zatem na którą z nich się zdecydujesz?

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej