Czym jest terrarium?

Jak sama nazwa wskazuje (łac. terra - ziemia) terrarium to zbiornik pozbawiony wody, w którym zazwyczaj zamieszkują osobniki takie jak węże, jaszczurki, skorpiony, żaby, patyczaki czy inne bezkręgowce. Zadaniem właściciela terrarium jest stworzenie dla nich jak najlepszych warunków do życia i rozwoju, zbliżonych do tych, w których żyją w naturalnym środowisku.

Jakie są rodzaje terrariów?

 

  • Terrarium suche

 

Tego typu terrarium tworzy się w celu hodowli gatunków pustynnych, półpustynnych czy stepowych, w których podłożem zazwyczaj jest drobny piasek. Stosuje się w nim różnego rodzaju dekoracje takie jak kamienie, suche trawy czy imitacje skał. Ze względu na wymagania zwierząt żyjących w tego typu klimacie terrarium wymaga silnego ogrzewania, które najczęściej uzyskuje się za pomocą lamp, a także ogrzewania podłoża.

 

  • Terrarium półsuche

 

Ten rodzaj zbiornika znajduje się pośrodku terrarium suchego i wilgotnego. Jego podłoże jest zróżnicowane i dostosowane do potrzeb gatunku, lecz w tego typu terrarium zazwyczaj dno stanowi torf, piasek, drewienka bukowe. Elementy dekoracyjne to kamienie, korzenie, trawy, czyli wszystkie naturalne dodatki, które znajdziemy również w naturalnym środowisku mieszkańców z klimatu o umiarkowanej liczbie opadów.

 

  • Terrarium wilgotne (ogrzewanie i nieogrzewane)

 

Tu dodatkowy podział stanowią terraria ogrzewane i nieogrzewane. Te pozbawione ogrzewania to miejsce zamieszkania dla gatunków gadów i płazów ze strefy umiarkowanej. W jego wnętrzu zazwyczaj umieszcza się basen, a na dno sypie się torf, który pozwala utrzymać wysoką wilgotność. Nieogrzewane wilgotne terrarium wymaga stosowania oświetlenia za pomocą świetlówek, które nie wpływają na podwyższenie temperatury w terrarium.

 

Terrarium ogrzewane wilgotne to odzwierciedlenie życia w tropikalnym lesie — parnym i pełnym bujnej roślinności. Często używa się w nim zraszaczy z wodą, a także dodatkowych źródeł ciepła.

Jakie zwierzęta do terrarium?

Zanim rozpoczniesz hodowlę żywych organizmów w terrarium, koniecznie upewnij się, że wiesz, jakie mają wymagania, czy są bezpieczne i legalne w Polsce. Masz ogromny wybór, gdyż terraria dają mnóstwo możliwości obserwacji i opieki nad wieloma gatunkami płazów, gadów, owadów, bezkręgowców, a nawet ssaków.

 

  • Płazy

 

Do najpopularniejszych płazów, które zamieszkują domowe terraria, należą żaby, ropuchy i traszki. Ich hodowla jest stosunkowo prosta, szczególnie jeśli sięgniemy po popularne gatunki takie jak karlik szponiasty czy żaba platana.

 

  • Gady

 

Oczywiście wśród właścicieli terrariów największą popularnością cieszą się węże, jaszczurki i żółwie. Ważne, aby pamiętać, że w Polsce nie można hodować w domu węży jadowitych - są one zakazane w legalnej sprzedaży. Dla osób początkujących zaleca się hodowlę węża zbożowego, mahoniowego lub chińskiego.

 

  • Bezkręgowce

 

Do tego gatunku zaliczamy owady, niektóre ślimaki, raki, wije, skorpiony i pająki. Z bezkręgowców największą popularnością cieszą się pająki, które dla początkujących właścicieli terrarium mogą stanowić wyzwanie, szczególnie jeśli będą agresywne i jadowite.

 

  • Ssaki

 

Wbrew pozorom to dla wielu osób spore zaskoczenie - w terrarium można hodować ssaki. Są to oczywiście popularne świnki morskie, chomiki czy skoczki pustynne, czyli wszystkie miłe gryzonie, o których tak często marzą dzieci.

 

Gdzie kupić akcesoria do terrarystyki?

 

Sklep z terrariami Aquario to jedna z najczęściej odwiedzanych hurtowni online, w których można kupić wszystko, co związane jest z akwarystyką i terrarystyką. Znajdziecie tu niezbędne do przewożenia gadów i płazów faunarium czy różne rodzaje podłoży, które będzie niezbędne, aby stworzyć najlepsze warunki do życia i rozwoju dla fauny i flory w terrarium. Znalezienie sprawdzonego dostawcy to duży atut, szczególnie jeśli chcesz rozwijać swoją pasję, tworząc unikalne i bogate terrarium.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej