Tkaniny tapicerskie – najpopularniejsze rodzaje

Przegląd materiałów obiciowych

Na rynku istnieje duży wybór materiałów obiciowych. Zacznijmy więc od przeglądu najpopularniejszych rodzajów i ich właściwości. Od tego, jakie ma być zastosowanie materiału, będzie zależał wybór wzoru i struktury.

Większość materiałów obiciowych wykorzystuje się do reprezentacyjnych mebli, które znajdą się w salonie, gabinecie czy eleganckim biurze. Dlatego liczy się nie tylko ich wytrzymałość, ale też wygląd. Materiały dekoracyjne, wykorzystywane do obicia foteli, wersalek czy poduszek na krzesła powinny dobrze współgrać z kolorystyką i stylem pomieszczenia.

Oto najchętniej wybierane rodzaje materiałów obiciowych:

  • Altary i Alcantary – miękkie, wytrzymałe, przypominające strukturą nubuk. Doskonale nadają się również do tapicerki samochodowej.
  • Skaje – inaczej sztuczne skóry, to materiały, które mają bardzo szerokie zastosowanie. W tapicerstwie wykorzystuje się je przede wszystkim do obić foteli, również biurowych.
  • Plusze – tu zaliczamy welwety, welury i aksamity o nieco krótszym runie. Aksamitów można używać do obijania foteli, kanap i krzeseł. Mogą być używane w charakterze materiałów dekoracyjnych (poszewki ozdobne, narzuty).
  • Floki – podobne do pluszu, ale produkowane przez nanoszenie strzyży tekstylnej na materiał bazowy. Mają zastosowanie podobne jak plusze. Są bardzo wytrzymałe i odporne na ścieranie.
  • Mikrofazy – miękkie tkaniny z mikrowłókna. Wykazują się dużą odpornością na zanieczyszczenia i wilgoć. Doskonałe na pokrycie mebli i na poduszki do siedzenia.
  • Żakardy i plecionki – tkaniny o naturalnym wyglądzie. Chętnie stosowane do wyrobu mebli i zasłon o klasycznym wyglądzie. Plecionki są zwane tkaninami strukturalnymi, gdyż mają wyraźnie widoczny splot. Żakardy powstają przez tworzenie wzoru metodą maszynową z różnokolorowych lub jednokolorowych nici.

Prawie każdy sklep online, który ma w ofercie takie akcesoria stosuje ten podział. Można się też spotkać z bardziej szczegółowym np. welury i aksamity jako osobne kategorie.

Jak wybrać tkaniny tapicerskie online

Przeglądając ofertę sklepów online, można dostać zawrotu głowy. Warto mieć podstawową wiedzę o rodzajach i cenach materiałów. Wtedy unikniemy niepotrzebnego błądzenia w poszukiwaniu niewłaściwej tkaniny. Znając przewidywaną cenę tkanin tapicerskich, możemy łatwo stwierdzić, jaka jest wartość towaru i czy przypadkiem nie przepłacimy. Zwykle droższe tkaniny dekoracyjne kosztują ok. 50-60 zł za metr bieżący. W ramach jednej odmiany materiału np. pluszów czy plecionek ceny mogą być bardzo zróżnicowane. Najwyżej cenione materiały kosztują nawet ok. 100 zł za metr. Najlepszym sposobem na trafną ocenę wartości materiału jest sprawdzenie, ile kosztuje w kilku dużych sklepach.

Wybór tkanin tapicerskich to przede wszystkim decyzja o zakupie odpowiedniego materiału. Jeżeli istnieje taka możliwość, to warto wejść do sklepu stacjonarnego i osobiście przyjrzeć się materiałowi. Nawet jeżeli oferta nie będzie nam odpowiadać, to mamy jakieś pojęcie o tym, co kupujemy.

Kupując w sklepie online, zawsze można zasięgnąć rady pracownika. Większość sklepów ma opcję czatu lub przynajmniej kontaktu mailowego.

Tkaniny dekoracyjne na poszewki i zasłony

Materiał na zasłony i firany

Tkaniny zasłonowe częściowo pokrywają się z materiałami tapicerskimi. Zwykle wybiera się jednak bardziej miękkie i lejące. Najchętniej wybierane tkaniny na zasłony to materiały o średniej grubości. Powinny pełnić nie tylko funkcję ozdobną, ale też zasłaniać światło albo je przepuszczać. W pierwszym przypadku wybiera się gęste plusze, gęste plecionki, grube płótna typu dżins. Materiał na zasłony, które mają łagodzić, ale nie przesłaniać światło, to przede wszystkim jasny batyst i tkaniny o podobnej strukturze.

Dobór materiałów zasłonowych zależy nie tylko od wystroju wnętrza, ale też od tego, jak chcemy je mocować. Do cienkich karniszy z żabkami lepsze będą lżejsze tkaniny np. welwet, batyst, cienkie płótno. Jeżeli chcemy ustroić pokój tkaninami ozdobnymi typu ciężki plusz lub denim, to warto zawiesić je na mocniejszym, metalowym lub drewnianym. Najlepszą opcją są zasłony na tzw. przelotkach, gotowe do nawlekania bezpośrednio na karnisz.

Szycie poduszki z tkaniny dekoracyjnej, a także tkaniny dekoracyjne, ich ceny, opinie i zastosowanie
Tkaniny dekoracyjne do różnych zastosowań krok po kroku, czyli ceny, opinie, wykorzystanie oraz rodzaje, na przykład tkaniny tapicerskie

Wybór materiału na zasłony powinien zależeć od tego, jakie inne materiały są w pokoju. Można je dobierać pod kolor albo pod rodzaj tkaniny. Jeżeli nie chcemy zmieniać wystroju, to można z pozostałych materiałów zasłonowych zrobić poszewki ozdobne. Wtedy kolor i wzór na zasłonach będzie się tłumaczył wzorem na poduszkach. A może zainteresuje cię także ten artykuł o praniu zasłon krok po kroku?

Z czego najlepsze poszewki ozdobne i narzuty

Kupując trochę więcej tkanin na zasłony, można oprócz poszewek ozdobnych zrobić z nich narzuty na fotele czy pokrowce na krzesła w salonie. Warto tylko pamiętać, żeby nie przesadzić. Przewaga monotonnych materiałów ozdobnych będzie raczej razić. Alternatywą jest dobranie tkanin na poduszki, które będą kontrastowały w jakiś sposób z tkaninami na zasłony.

Na przykład z gładkim materiałem na zasłony kontrastuje welur o długim runie. Poduszki pokryte białym pluszem dają uczucie lekkości i świeżości. Można też zastosować kontrast kolorów. Na rynku mamy duży wybór materiałów ozdobnych w przeciwstawnych kolorach np. biały-czarny, zielony-czerwony itp.

Do poszewek ozdobnych można wykorzystać również cięższe materiały tapicerskie, które raczej nie nadają się na zasłony np. altary, a nawet eko skórę.

Jak wykorzystać resztki materiałów obiciowych

Jeżeli kupiliśmy „na oko” trochę więcej tkanin na zasłony czy na obicia, to czasem zostajemy z niewielkimi skrawkami. Zaletą materiałów dekoracyjnych jest to, że można je wykorzystać również do drobnych ozdób. Pokrowce na małe poduszki to tylko jedna z opcji.

Z żakardów i grubego płótna można zrobić serwetki na stół. Bardzo dobrze zagrają serwetki, które są w kolorze zasłon. Jeżeli zostało trochę więcej materiału, to można go wykorzystać do zrobienia dużej serwety na ławę czy komodę. Nada to wnętrzu rustykalny lub klasyczny wygląd.

Cięższe materiały można przeznaczyć na chodniki (dobrze podszyć je matą antypoślizgową), a nawet zrobić z nich kapcie DIY czy duży pokrowiec na kapcie dla gości.

Tkaniny dekoracyjne nadają wnętrzu charakter, pozwalają stworzyć indywidualny wystrój i wywołać różne wrażenia estetyczne. Jeżeli chcemy jakiejś odmiany w życiu albo chcemy nadać osobisty wygląd nowemu wnętrzu, to warto sięgnąć po materiały ozdobne.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 86.7% czytelników artykuł okazał się być pomocny