Ciekawe atrakcje w Wielkopolsce – co warto zobaczyć?

1. Zamek w Kórniku

Zamek ten należy do jednych z najważniejszych zabytków Wielkopolski. To dawna rezydencja historycznych grodów Działyńskich i Górków. Zamek uznany jest za Pomnik historii Polski, a dziś mieści się w nim muzeum z cennymi eksponatami – jak meble pochodzące z różnych epok, obrazy wybitnych malarzy, militaria czy artystyczne wyroby. Wewnątrz zamku znajduje się także Biblioteka Kórnicka PAN, która jest jedną z największych w całym kraju. Wnętrza zamkowe zaaranżowano tak, aby zwiedzający mieli poczucie, że właściciele rezydencji dopiero co ją opuścili.

Zamek w Kórniku to miejsce, którego w Wielkopolsce nie można przegapić. Do najpiękniejszych części obiektu zaliczana jest Zamkowa Sień, Pokój Generałowej, Sala Mauretańska, Zakątek Myśliwski, Salon i Sala Jadalna, a także Pokój Fundatorów.

2. Turkusowe Jeziorko w Koninie

Jeżeli nie możesz pozwolić sobie na egzotyczne wakacje, warto będzie wybrać się w okolice Jeziora Turkusowego w Koninie. Nie bez powodu miejsce to okrzyknięto „polskimi Malediwami”. Jeziorko jest w zasadzie sztucznym, poprzemysłowym jeziorem, którego kolor powstał w miejscu wyrobiska po dawnej kopalni węgla brunatnego. Fakt, widoki są tutaj iście rajskie i niecodzienne. Trzeba jednak zdać sobie sprawę, że wielkopolskie jezioro jest również bardzo niebezpieczne.

Turkusowe jeziorko o niezwykłym kolorze, a także TOP 10 miejsc, które warto zobaczyć w Wielkopolsce
TOP 10 miejsc i atrakcji turystycznych, które warto zobaczyć w Wielkopolsce

Niebieskozielony kolor wody to sprawka węglanu wapnia, który do zbiornika trafił wraz z żużlem oraz popiołami nieczynnej elektrowni. Biały piasek nie jest więc utworzoną dla turystów plażą, a popiołem. Woda ma z kolei silnie zasadowy odczyn, który może poważnie oparzyć skórę. W Turkusowym Jeziorku kąpać się nie wolno. Można jednak wybrać się na taras widokowy, skąd podziwiać można „polskie Malediwy”.

3. Zamek w Gołuchowie

Zamek ten trzeba odwiedzić ze względu na to, iż jest on uznawany za jeden z najciekawszych XVI-wiecznych zamków w Polsce. Budowla wzniesiona została dla starosty radziejowskiego Rafała Leszczyńskiego, jednak później przebudowana została przez Izabellę z Czartoryskich Działyńską. Od 1951 roku w zamku mieści się oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu, gdzie zobaczyć można np. galerię dzieł sztuki i zabytkowe wnętrza z cennymi meblami.

Zamek w Gołuchowie , idealnie zachowany, a także TOP 10 miejsc, które można zobaczyć w Wielkopolsce
TOP 10 miejsc, które można zobaczyć w Wielkopolsce, atrakcje dla turystów

Warto dodać, że na terenie zamku w Gołuchowie systematycznie odbywają się koncerty, a wnętrza obiektu wielokrotnie posłużyły jako scenografia do seriali czy filmów, m.in. „Królowa Bona” i „Akademia Pana Kleksa”. Będąc w województwie wielkopolskim, po prostu nie można przegapić zwiedzania tej cennej, historycznej budowli z niezwykłą przeszłością.

4. Muzeum Rolnictwa i Młynarstwa w Osiecznej

Będąc w Wielkopolsce, warto odwiedzić muzeum Rolnictwa i Młynarstwa, położone w Osiecznej. Muzeum mieści się w dwóch z trzech wiatraków, które datowane są na XVIII wiek. Wszystkie znajdują się na wzgórzu Szubienica, przy drodze prowadzącej do miasta Leszno. Miejsce to powstało stosunkowo niedawno, bo w 2012 roku.

Wiatrak, a także TOP 10 miejsc, które każdy powinien zobaczyć na wakacjach w Wielkopolsce
TOP 10 atrakcyjnych turystycznie miejsc, które warto zobaczyć w Wielkopolsce

Wiatrak „Franciszek” kryje w sobie mnóstwo pamiątek historycznych, a także etnograficznych. Można zobaczyć tam również dawne narzędzia i przedmioty, których używali ludzie, a także sztukę ludową i stroje. W drugim wiatraku, nazwanym „Józef-Adam”, znajduje się odtworzone zabytkowe wnętrze młyna z oryginalnymi sprzętami i urządzeniami. Obiekt można zwiedzać na własną rękę. Z pewnością jest to nietypowa i ciekawa atrakcja na świeżym powietrzu.

5. Rogalowe Muzeum Poznania

W stolicy Wielkopolski znajduje się Rogalowe Muzeum Poznania, które w całości poświęcono sztuce tradycyjnego wypiekania rogala. Tradycja ta sięga aż 150 lat! Interaktywne muzeum pozwala na poznanie sposobów produkcji rogali, a także zagłębienie się w historię i kulturę poznańską. Najbardziej charakterystyczne dla Poznania są bowiem nie tylko koziołki i poznańska gwara, ale też Świętomarcińskie rogale właśnie.

Smakowite rogale świętomarcińskie, symbol Poznania, a także TOP 10 miejsc, które warto zobaczyć w Wielkopolsce
TOP 10 miejsc, które każdy powinien zobaczyć w Wielkopolsce

Zwiedzając muzeum, można zdobyć recepturę wypiekania rogali Świętomarcińskich, a także uczestniczyć w ich degustacji. Legendom o wypiekaniu rogali nie będzie końca! Co ciekawe, z okien Rogalowego Muzeum Poznania dojrzeć można też słynne Koziołki Poznańskie – muzeum mieści się bowiem naprzeciwko ratusza. Jeśli marzy ci się wyjątkowa przygoda, sprawdź także ten artykuł o podróży kamperem po USA.

TOP 10 miejsc w Wielkopolsce – tutaj warto przyjechać!

6. Pałac w Rogalinie

Ten przepiękny zabytkowy pałac uzyskał w 2018 roku status pomnika historii. Miejsce to od lat zachwyca oraz inspiruje wybitnych ludzi. W pałacu bywał m.in. Henryk Sienkiewicz i Jacek Malczewski, a także Jan Matejko. Na terenie kompleksu pałacowego zwiedzać można nie tylko pałac, ale też galerię malarstwa, powozownię czy przepiękny park – idealny na weekendowe spacery. Na terenie parku znajduje się skupisko Dębów Rogalińskich, które mają nawet po 1000 lat.

Pałac w Rogalinie o niezwykłej architekturze, a także TOP 10 miejsc, które trzeba zobaczyć w Wielkopolsce
TOP 10 miejsc, które warto zobaczyć w czasie podróży po Wielkopolsce

Pałac w Rogalinie jest miejscem, które trzeba odwiedzić w Wielkopolsce. Kompleks pałacowy oraz tereny wokół są tak obszerne i różnorodne, że za każdym razem trafić można tu w miejsca, których wcześniej można było zupełnie nie zauważyć.

7. Palmiarnia Poznańska

Jeśli nie możesz pozwolić sobie na wyprawę do egzotycznej dżungli, warto wybrać się do Poznańskiej Palmiarni. Jest to największa w kraju palmiarnia, a także jeden z największych w Europie obiektów tego typu. Podziwiać tu można ok. 1000 gatunków roślin, a także wiele różnorodnych ryb. Fani botaniki na pewno zachwycą się tym miejscem! Można śmiało powiedzieć, że Palmiarnia Poznańska jest jednym z najatrakcyjniejszych miejsc w Wielkopolsce.

Palmiarnia w Poznaniu z wyjątkowymi okazami, a także TOP 10 miejsc, które warto zobaczyć w Wielkopolsce
TOP 10 miejsc, które można zobaczyć w Wielkopolsce, najpiękniejsze miejsca dla turystów

Dzięki wizycie w palmiarni przenieść się można do odległego, ciepłego miejsca, gdzie naprawdę czuć klimat deszczowych lasów monsunowych. Pawilony w palmiarni dzielą się na różne strefy klimatyczne, więc w każdym z nich znajduje się inna roślinność. Przechadzka wśród palm kokosowych, baobabów i suchych sawann afrykańskich? Wszystko znajdziesz właśnie tam, w Palmiarni Poznańskiej!

8. Parowozownia Wolsztyn

Ciężko uwierzyć, że to ostatnie miejsce tego typu w Europie, w którym parowozy rzeczywiście wykorzystywane są do przewozu pasażerów. Miejsce jest tak uwielbiane przez mieszkańców Wielkopolski, że w 2007 roku powstało nawet stowarzyszenie miłośników kolei, zwane Towarzystwem Przyjaciół Wolsztyńskiej Parowozowni. Członkowie stowarzyszenia chronią parowozownię, a także organizują przejazdy pociągów retro, które prowadzone są parowozami z Wolsztyna.

Parowozownia w Poznaniu, a także TOP 10 miejsc, które każdy powinien zobaczyć w Wielkopolsce
TOP 10 miejsc, które warto zobaczyć w Wielkopolsce, czyli ciekawe miejsca dla turystów

Co można tutaj zobaczyć? Majestatyczne lokomotywy oczywiście, które nie są wyłącznie muzealnymi eksponatami, a regularnie używanymi maszynami. Szczególnie warto wybrać się na Paradę Parowozów w Wolsztynie, podczas której zobaczyć można parowozy w ruchu.

9. Zamek Cesarski

Jest to najważniejsza budowla Dzielnicy Cesarskiej w Poznaniu, w której dziś mieści się Centrum Kultury Zamek. Umieszczono tam kino, a także teatr, galerie sztuki, restauracje i kluby muzyczne. Co ciekawe, na terenie dziedzińca wewnętrznego znajduje się skwerek, gdzie latem odbywają się projekty filmów albo koncerty mniej i bardziej znanych zespołów.

Zamek Cesarski o niezwykłej architekturze, a także TOP 10 miejsc, które warto zobaczyć w Wielkopolsce
TOP 10 miejsc, które każdy powienien zobaczyć w czasie wakacji wWielkopolsce

Warto odwiedzić to miejsce dlatego, że jest to ostatnia i jednocześnie najmłodsza rezydencja monarsza w całej Europie. Fani zamkowej architektury z pewnością zachwyceni będą nie tylko bryłą, ale też detalami obiektu, stylizowanego na wzór średniowiecznych zamków.

10. Jezioro Powidzkie

Jezioro Powidzkie to największe jezioro znajdujące się w Wielkopolsce. Jak powstało? Otóż w wyniku pracy cofającego się lądolodu, do czego doszło wiele tysięcy lat temu. Właśnie dzięki temu linia brzegowa jeziora jest niezwykle różnorodna, a także dzieląca się na romantyczne zatoki. Swój raj na ziemi odnajdą tam zwłaszcza wielbiciele kontaktu z naturą, a także miłośnicy sportów wodnych.

Jezioro Powidzkie pod Poznaniem, a także TOP 10 miejsc, które warto zobaczyć w Wielkopolsce
TOP 10 miejsc, które warto zobaczyć w Wielkopolsce, najpiękniejsze destynacje podróży

Bardzo ciekawym jest fakt, że w czasach zaborów przez jezioro to przebiegała granica między Prusami a Rosją, która zaznaczona była łańcuchami. Jedyną pamiątką po tamtych czasach zostały „słupy” – mielizny, gdzie dawniej wkopane były słupki, które trzymały łańcuch. Na terenie Jeziora Powidzkiego znajduje się popularne kąpielisko Giewartowo, na którego terenie można odpocząć i zregenerować siły.

Paulina Zambrzycka

Autorka bloga BYLE DO WYLOTU

ikona podziel się Przekaż dalej