Jak wybrać i kupić pralkę - test top pralek, rankingi, opinie

Czym się kierować i na co zwrócić uwagę, aby kupić dobrą pralkę - rodzaje najlepszych, nowoczesnych pralek automatycznych

Pralka stanowi znaczną oszczędność czasu, dlatego w naszych mieszkaniach stała się standardem. Zdecydowana większość produkowanych obecnie ubrań nadaje się do prania w pralce. Dlatego też konieczność ręcznego prania spada do minimum. Pierzemy nie tylko pościel, bieliznę i odzież, lecz także kurtki, palta, a nawet buty czy kapcie, jak również torby, plecaki, koce, pluszowe zabawki itp. Pralka pozwala szybko i bez wysiłku oczyścić większość miękkich przedmiotów z tkanin.

Jednak zakup pralki nie należy do decyzji trywialnych. Jest to sprzęt kosztowny, którego nie wybieramy dla mody czy estetyki, lecz musi być funkcjonalny, a co najważniejsze, dostosowany do naszych potrzeb, gospodarstwa domowego, miejsca w łazience i trybu życia. O decyzji zakupowej decyduje przede wszystkim rodzaj pralki.

Rodzaje pralek:

  • wirnikowe i automatyczne,
  • ładowane od frontu lub od góry,
  • wolnostojąca lub do zabudowy,
  • ładowność 5 do 7kg, a nawet 9kg,
  • wirowanie 800 do 1800 obrotów na minutę,
  • ilość programów prania,
  • przydatne dodatkowe funkcje prania, dezynfekcji i bezpieczeństwa użytkowania.

Wybór najlepszych pralek automatycznych do domu ze względu na ich rodzaj

Pralki wirnikowe zrewolucjonizowały gospodarstwa domowe i nadal są w użyciu. Jednak nadają się bardziej na działkę lub do domku letniskowego niż do mieszkania. Są to proste urządzenia, które nie wymagają podłączenia do sieci wodociągowej. W mieszkaniu warto na stałe zainstalować pralkę automatyczną, która ma różne przydatne funkcje.

O wielkości i rodzaju ładowania pralki musi zdecydować miejsce w łazience. W małych mieszkaniach zwykle decydujemy się na pralki ładowane od góry o wymiarach zazwyczaj: głębokość 60 cm, szerokość 40 cm i wysokość około 90 cm. Pralki te mają pojemność do 8kg. Natomiast pralki ładowane od przodu mogą mieć bardzo różne wymiary. Ich zaletą jest możliwość wykorzystania miejsca nad pralką. Trzeba się jednak schylać w celu włożenia prania. Jeśli mamy mało miejsca w łazience możemy wybrać model slim o głębokości do 40 cm. Pralka taka zmieści do 6kg prania.

Ładowność pralek wybieramy z uwagi na wielkość rodziny. Pralki o większej ładowności będziemy używać rzadziej, czyli oszczędzamy na wodzie i energii elektrycznej. Trzeba za to składować brudne pranie. Jeszcze do niedawna największe pralki miały ładowność do 6kg. Obecnie standardem staje się 7kg, zaś duże pralki mają ładowność nawet 9kg, a pojawiają się już modele o ładowności 10,5 kg. Ładowne modele, nawet do 9kg, znajdziemy tylko wśród pralek ładowanych od przodu, zaś największe modele pralek ładowanych od góry zmieszczą do 8kg. Wyższa ładowność przyda się, gdy chcemy wyprać kołdrę lub dużą narzutę na łóżko.

Warto zwrócić uwagę również na szybkość wirowania, która umożliwia szybsze schnięcie tkanin. Jednak z uwagi na zagniecenia po praniu, różne tkaniny wymagają różnych mocy wirowania. Tkaniny wełniane wirujemy na najniższych obrotach. Wyższe obroty przydadzą się do tkanin bawełnianych i ręczników.

Ważną sprawą jest także budżet i ekologia. Dlatego warto wybierać pralki o najbardziej optymalnym poborze mocy, klasa A. Zwracamy również uwagę na pobór wody, poziom hałasu i efektywność wirowania. Obecnie program ECO jest standardem w nowoczesnych pralkach.

Jakie funkcje mają dobre, polecane pralki

Obecnie producenci prześcigają się w dodawaniu różnych wyspecjalizowanych funkcji w nowoczesnych pralkach. Warto jednak zwrócić na to uwagę, gdyż większości tych funkcji nie będziemy nigdy używać.

Standardem od dawna są programy:

  • do prania poszczególnych rodzajów tkanin, jak bawełna, syntetyczne, mieszane, bielizna, jedwabne, wełna i delikatne,
  • funkcja odwirowania,
  • płukanie,
  • odpompowywanie wody,
  • program eco,
  • program łatwe prasowanie,
  • program do jeansu,
  • program do mocno zabrudzonych strojów sportowych,
  • możliwość ustawienie stopnia prania wg. stopnia zabrudzenia.

W nowych modelach pojawiają się nowe funkcje i programy, z którymi warto się zapoznać, aby zdecydować, czy na pewno będziemy z nich korzystać i czy warto za nie dodatkowo płacić.

Nowoczesne programy:

  • opóźniony start - przyda się, jeśli chcemy zaprogramować pralkę na działanie podczas naszej nieobecności lub w nocy,
  • automatyczny dobór ilości wody - przydatny, jeśli często musimy wyprać małe ilości,
  • pranie parowe - wygładza i zmiękcza tkaniny, przyda się, jeśli często pierzemy ubrania jeansowe i bawełniane, które po parowaniu będą miększe, odświeżone i nie będą wymagały prasowania,
  • automatyczny pobór środka piorącego - pojemnik z detergentem wkładamy na około 20 cykli, a pralka sama dobiera odpowiednią ilość,
  • aktywny tlen/ozon bez użycia wody i środków chemicznych - funkcja przyda się dla odświeżenia czystych ubrań, które przesiąkły zapachem, np. w czasie długiego przechowywania w szafie lub kontakcie z dymem papierosowym,
  • funkcja pupil,
  • blokada rodzicielska,
  • zabezpieczenie przed zalaniem,
  • możliwość dodawania ubrań podczas prania.

Ciekawą i przydatną funkcją jest aktywny tlen/ozon. Nadaje się do odświeżania delikatnych tkanin nie nadających się do prania w wodzie, jak buty, zabawki lub tkanin, które szybko się niszczą w wyniku częstego prania. Niektóre ubrania, szczególnie sportowe czy koronkowa bielizna, wymagają prania w niskich temperaturach, co nie niszczy bakterii. Program szczególnie przyda się do dezynfekcji świeżo zakupionej odzieży. Program ten załatwi sprawę rzeczy tkaninowych, które nie nadają się do prania w wodzie, a są zużyte i zakurzone.

Pralka w mieszkaniu, a także TOP 10 najlepszych pralek i modele pralek
TOP 10 najlepszych pralek, czyli polecane modele i producenci pralek

Dla opiekunów zwierząt zmorą jest osadzająca się sierść na ubraniach i kocach. Tradycyjna pralka nie daje sobie z tym rady, gdyż sierść mocno wbija się w materiał. Funkcja pupil zmiękcza tkaniny pozwalając na uwolnienie włosia. Dzieje się tak dzięki podgrzewaniu wody w czasie płukania. Niestety funkcję “pupil” znajdziemy tylko w pralkach ładowanych od przodu. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat wyposażenia łazienki.

Ranking pralek - TOP 10 najlepszych pralek na rynku

TOP10 najlepszych pralek automatycznych i niezawodnych - funkcje i opinie użytkowników

Czym się kierować przy wyborze pralki, jeśli już mamy wybrane modele, które spełniają nasze oczekiwania i mają potrzebne nam funkcje i cechy? Polecane modele pralek zwykle opisane są na blogach, gdzie użytkownicy podają ich wady i zalety. Zdarza się jednak, że są to artykuły sponsorowane. Przyda się ranking pralek prezentowany na serwisach z rankingami sprzętu AGD. Dobre modele możemy wybrać czytając opinie użytkowników w popularnych sklepach. Zwykle top pralki mają dużo opinii i są najczęściej kupowane. Aby zrobić dobry test przed zakupem warto czytać także opinie negatywne. Dzięki temu możemy znaleźć najwięcej modeli niezawodnych i poznać aspekty, o których wcześniej nie pomyśleliśmy.

Cena najlepszych pralek, najczęściej wybieranych przez klientów, waha się od około 1300 do 3000 zł. Najczęściej wybierane są pralki ładowane od przodu o pojemności od 7kg do 9kg. Często wybierane są pralki slim o głębokości od 40 do 46 cm. Zużycie wody podczas 1 cyklu to najczęściej od 36 do 50 litrów.

TOP10 najlepszych pralek:

  1. Beko WUE7626XBWS SteamCure - 7kg, wymiary (GxSxW): 46,5 x 60 x 84 cm, niskie zużycie prądu 44 kwh na 100 cykli i zużycie wody 36 litrów na cykl. Posiada funkcję prania parowego, dziecięcego. Warta przemyślenia jest funkcja "pupil" oraz blokada przedwczesnego otwarcia drzwi i ochrona przed skokami napięcia.
  2. ELECTROLUX MEW7F349PXP SteamCare 700 Universal Dose 9kg - jest to pralka duża o wymiarach (GxSxW): 63.6 x 59.7 x 84.7, wysoka prędkość wirowania do 1400, jest to pralka cicha, a użytkownicy cenią funkcje szybkiego prania,
  3. Samsung WW80T554DAE AddWash AI Control - 8kg, pralka cicha, a dodatkowe drzwiczki pozwalają na dodanie zapomnianej sztuki,
  4. WHIRLPOOL FFDSL 9458 WSBSV PL 9kg, 1400 obrotów - duża, ładowana od przodu, użytkownicy cenią odświeżanie parowe, cichą pracę. Pralka automatycznie wykrywa rodzaj pranych tkanin i wielkość załadunku, a następnie dopasowuje wszystkie niezbędne parametry prania,
  5. Samsung WW90T654DLH AddWash AI Control 9kg - pralka duża, pojemna, z wygodną funkcją add wash, ciężka ale stabilna,
  6. Pralka Whirlpool W6 W845WB PL Supreme Silence 8kg - pralka super cicha, z funkcja odświeżania parowego, antyalergicznego, szybkiego prania do 30 minut. Można prać w temperaturze nawet 20 stopni.
  7. LG F4WV508S2E 8kg - użytkownicy cenią cichą pracę, dobre dopieranie i możliwość sterowania smartfonem,
  8. Candy Smart Inverter Slim CS4 127TXME/1-S 7kg - jest to pralka mniejsza i tańsza z mniejszą ilością programów. Mimo, że jest mała użytkownicy oceniają ją jako pojemną. Pralka typu slim ma tylko 40 cm grubości. Małe zużycie wody bo tylko 41 litrów na cykl.
  9. Indesit MTWSC 510511 W PL 5kg - jest to oferta małej, stosunkowo niedrogiej pralki typu slim, niższa ilość obrotów wirowania i mniej programów, wystarczy dla singla lub małej rodziny. Umożliwia pranie nawet w 20 stopniach. Jest mniejsza i nieco bardziej głośna, lecz użytkownicy dobrze oceniają stosunek jakości do ceny.
  10. HAIER I-Pro 7 HW80-B14979-S 8kg, 1400 obrotów - pralka mniejsza, typu slim, z systemem antybakteryjnym, systemem higienicznym, możliwością dorzucania zapomnianych rzeczy. Użytkownicy cenią sobie funkcję odświeżania. Warto pamiętać, że jest to pralka mniej pojemna.
ikona podziel się Przekaż dalej