Owsiki u dzieci - leczenie i zwalczanie

Co to są owsiki i jak się ich pozbyć

Owsik ludzki jest nicieniem, który żyje wyłącznie w organizmie człowieka, a właściwie w jelicie grubym, końcowej części jelita cienkiego i w wyrostku robaczkowym. Samice nicieni mają długość około 1 cm, zaś samce około 3 mm. Samica żyje około 4 tygodni do 2 miesięcy, zaś samiec ginie zaraz po zapłodnieniu.

Inwazja owsika wywołuje chorobę zwaną owsicą, która występuje na całym świecie, lecz najliczniej w klimacie umiarkowanym. Zwykle występuje u dzieci, ale może pojawić się także u dorosłych. Samica owsika wędruje nocą do okolic odbytu, gdzie składa jaja. Jest to miejsce optymalne pod względem temperatury do wylęgu larw. U kobiet jaja składane są także w przedniej części pochwy. Takie działanie sprawia, że jaja owsika znajdują się także na bieliźnie, na pościeli oraz na rękach żywiciela. Powoduje to kolejne zakażenia. Najlepszym sposobem, aby pozbyć się owsików jest ścisła higiena osobista, która powoduje, że cykl życiowy nicienia się nie zamyka.

Typowym objawem owsicy jest świąd odbytu powodujący drapanie i większe roznoszenie jaj nicienia. Chory nie ma apetytu, odczuwa niepokój, rozdrażnienie. Typowym objawem jest zgrzytanie zębów. Wskutek działań owsików może dojść do infekcji bakteryjnej i martwicy śluzówki, a co za tym idzie do bólu. Owsicy towarzyszą także bóle brzucha, nudności oraz wysypka. Dziecko źle śpi, często się budzi i może się moczyć w nocy. Skutkiem tego jest także zmęczenie, brak koncentracji, nadpobudliwość, a co za tym idzie kłopoty w przedszkolu i szkole.

Owsica jest przede wszystkim problemem dzieci w wieku przedszkolnym. Dzieci nie umieją jeszcze zachować odpowiedniej higieny, oblizują palce, wkładają różne przedmioty do buzi. Tą metodą często dochodzi do przenoszenia jaj pasożytów. Niestety nierzadka jest także owsica u dorosłych. Warto również bacznie obserwować niemowlęta, gdyż u nich także pojawiają się owsiki. Owsikami można zarazić się na bardzo różne sposoby, także drogą kropelkową. Jaja tych pasożytów są praktycznie wszędzie. Dlatego też najlepszą metodą zapobiegania jest higiena i częste mycie rąk, szczególnie po wyjściu z toalety i przed jedzeniem.

Jak rozpoznać owsicę i co powinno nas zaniepokoić. Owsiki możemy zobaczyć w kale jako małe, białe robaki. Charakterystycznym objawem jest swędzenie okolic odbytu i nadpobudliwość. Dziecko w nocy źle śpi i zgrzyta zębami. Czasami  samice owsików można zobaczyć w śluzówce gołym okiem.

Zwalczanie owsików - sprawdzone metody medyczne i naturalne

Na czym polega leczenie owsicy? Lekarze zalecają podawanie leków odrobaczających, zawierających pyantel, albendazol oraz mebendazol. Stosuje się tabletki lub zawiesiny doustne. Dzieciom podaje się zwykle syropki ze środkiem odrobaczającym.

Przy dużej inwazji owsiki widoczne są gołym okiem. Jeśli ich nie widać lub nie mamy pewności, można zrobić wymaz z odbytu. W aptece można zakupić gotowy zestaw do wymazu. Najlepiej wymaz zrobić trzykrotnie w odstępie 3 dni.

Jeśli obecność owsików u dziecka została potwierdzona, należy jak najszybciej podjąć leczenie. Preparaty przeciw owsikom działają tylko na osobniki dorosłe, dlatego też leczenie należy powtórzyć po 2 tygodniach. Aby zwalczanie owsików okazało się skuteczne, konieczne jest, aby objęło wszystkich domowników. Ponadto konieczne jest wdrożenie ścisłej higieny. Niezbędne jest dokładnie sprzątanie domu. W trakcie leczenia konieczne jest pranie pościeli, bielizny, ręczników po każdym użyciu.

Naturalne, domowe metody na owsiki u dzieci

Co na owsiki - czy istnieją naturalne, domowe sposoby na owsiki u dzieci

Nasze babcie stosowały różne domowe metody, sprawdzone przez pokolenia przodków, takie jak soda na mrówki, domowe sposoby na ból głowy, domowe sposoby na skurcze nóg, czy też domowe sposoby na wzdęcia. Czy miały także w zanadrzu domowe sposoby na owsiki u dzieci? Otóż tak, w przeszłości stosowano przede wszystkim napary ziołowe i higienę.

Czy warto w dzisiejszych czasach stosować metody domowe? Czy takie sposoby, jak domowe sposoby na skurcze nóg, czy też domowe sposoby na wzdęcia lub soda na mrówki, albo domowe sposoby na ból głowy mają sens? Są to dawne, sprawdzone metody, które zostały zapomniane, gdyż zwykle są bardziej pracochłonne, niż współczesne metody medyczne. Ponadto ich działanie wymaga dłuższego czasu i nie zawsze są skuteczne. W przypadku metod domowych, warto pamiętać, aby wybierać sposoby sprawdzone, nieinwazyjne i bezpieczne, tak aby sobie nie zaszkodzić. Inwazja owsików jest dużym problemem, uciążliwym i trudnym do zwalczenia. Dlatego też wdrożenie domowych sposób jest jak najbardziej wskazane, jako środek wspomagający obok leczenia farmakologicznego. Domowe sposoby, leczenie oraz ścisła higiena łatwiej przyniosą pożądany skutek.

Domowe sposoby na owsiki

Najlepsze domowe sposoby na owsiki u dzieci i dorosłych to napary z ziół:

  • wrotycz pospolity,
  • czosnek niedźwiedzi,
  • bylica piołun,
  • czarny orzech,
  • ziele bylicy bożego drzewka,
  • liście orzecha włoskiego.

Stosując zioła w ciąży należy być bardzo ostrożnym i skonsultować to z lekarzem, gdyż wrotycz ma działanie poronne. Sprawdź także ten artykuł: Jakie są skuteczne babcine sposoby na pasożyty w organizmie?

Bardzo ważna jest dezynfekcja domu oraz prasowanie bielizny, pościeli i ręczników po wypraniu gorącym żelazkiem. Należy również umyć i zdezynfekować zabawki. Sprzątanie domu i dezynfekcja musi być bardzo dokładna, ze szczególnym uwzględnieniem sypialni zakażonego, łazienki i ubikacji. Nie należy zapominać także o dywanach i meblach tapicerowanych. Należy unikać wytrzepywania ubrań, pościeli i ręczników. Niegdyś było we zwyczaju suszenie na słońcu i prasowanie wszystkiego gorącym żelazkiem. Może warto do tego zwyczaju powrócić.

Należy uczyć dziecko higieny osobistej, przede wszystkim mycia rąk po korzystaniu z ubikacji, zabawie ze zwierzęciem, czy zabawie na dworze. Dziecko uczymy także nie korzystania z rzeczy osobistych innych dzieci. Ważne jest krótkie obcinanie paznokci i dbanie o ich czystość. Ważne jest zwalczanie nawyku obgryzania paznokci lub ssania palca. Dbamy także o higienę intymną dziecka i swoją.

Warto również poprawić dietę domowników, ograniczyć cukier i słodycze, a wprowadzić więcej produktów z błonnikiem, a także wypijanie odpowiedniej ilości płynów. Zapobiegnie to zaparciom, które sprzyjają wylęgarni owsików. Warto dodać do diety produkty, które mają działanie przeciwpasożytnicze, jak:

  • pestki dyni pod różnymi postaciami,
  • olej kokosowy,
  • goździki,
  • pieprz kajeński,
  • czosnek,
  • chrzan,
  • imbir,
  • olejek z oregano jako suplement diety.

W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!

ikona podziel się Przekaż dalej