Na czym polega zatwardzenie i dlaczego występuje u seniora

Zatwardzenie - przyczyny, leczenie

Zatwardzenie oznacza trudność w oddawaniu stolca, wypróżnianie się z wysiłkiem i z poczuciem niepełnego wypróżnienia. O zaparciu mówimy również wówczas, gdy wypróżnienie zdarza się tylko 2 razy w tygodniu lub rzadziej.

Jedną z głównych grup ryzyka są osoby starsze, które najczęściej cierpią na silne zaparcia. Najczęściej występującą przyczyną zaparć jest nieprawidłowa dieta i brak ruchu. Silne zaparcia mogą być objawem poważnych chorób. Dlatego też jeśli zatwardzenie trwa długo i nie skutkują domowe sposoby na zaparcia u osób starszych, należy zgłosić się do lekarza. Zwykle jednak zatwardzenie nie jest związane z żadną poważną chorobą, lecz wynika z trybu życia.

Najczęściej występujące przyczyny zaparć to:

  • nieprawidłowa dieta,
  • niedostatecznie nawadnianie organizmu,
  • brak ruchu i siedzący tryb życia,
  • powstrzymywanie wypróżnienia,
  • niektóre leki.

Osoby po 60 roku życia najczęściej cierpią na zaparcia czynnościowe, które mają związek z twardym stolcem powodującym bolesne wypróżnienie. Rzadziej występują zaparcia związane z osłabionymi mięśniami dna miednicy, wolnym pasażem oraz chorobami jelit. Szczególnie dużym problemem są silne zaparcia u chorych leżących.

Leczenie zaparć i domowe sposoby na zaparcia u osób starszych - co wybrać

Czy warto stosować domowe sposoby na zaparcia u osób starszych? Naturalne sposoby warto zastosować na początku. Warto zacząć od zmiany trybu życia. Zatwardzenie ma związek z siedzącym trybem życia. Warto wprowadzić u seniora lekkie ćwiczenia, spacery i większą aktywność w ciągu dnia.

Równie ważna jest dieta. Warto zadbać, aby była pełna warzyw i owoców i zawierała więcej błonnika. Ważne jest również odpowiednie nawodnienie organizmu, gdyż brak płynów prowadzi do zaparć. Opiekun osoby starszej powinien zadbać, aby wypijała co najmniej 2 litry napojów, najlepiej w postaci świeżo wyciskanych soków warzywnych i owocowych lub zielonej herbaty. Odpowiednie nawodnienie organizmu pozwoli także zrobić właściwy użytek z błonnika w diecie. Z diety należy wykluczyć czekoladę, warzywa wzdymające oraz potrawy smażone.

Kiedy wdrożyć leczenie i udać się do lekarza? Jeśli domowe sposoby na zaparcia nie działają należy wdrożyć leki bez recepty dostępne w aptece. Warto jednak pamiętać, aby po lek sięgać w ostateczności, gdyż często stosowany powoduje rozleniwienie jelit i problem się nasili. Jeśli występują silne zaparcia i żadne domowe czy apteczne sposoby nie pomagają, należy zwrócić się do specjalisty i zrobić odpowiednie badania.

Domowe sposoby na zaparcia u osób starszych - TOP 4 metody

Naturalne, domowe sposoby na zaparcia u osób starszych

Na szybkie przeczyszczenie domowe sposoby mogą być skuteczne, ale warto zachować ostrożność stosując je u seniora, szczególnie u osób chorych leżących. Lepszym rozwiązaniem jest systematyczna zmiana diety i zachęcanie seniora do ruchu.

Warto wprowadzić do diety w niedużych ilościach takie produkty jak:

  • kapusta kiszona,
  • śliwki suszone,
  • jogurt naturalny, kefir,
  • preparaty probiotyczne dostępne w aptece.

Oczywiście nie należy tych produktów podawać w dużych ilościach, aby na szybkie przeczyszczenie domowe sposoby nie okazały się zbyt mocne. Opieka nad seniorem powinna być systematyczna i oparta na uregulowanym trybie dnia. Należy podawać mniejsze posiłki co 3 - 4 godziny, aby jedzenie nie zalegało w żołądku.

Rano należy wdrożyć zwyczaj wypijania pół szklanki wody z rozpuszczoną łyżeczką miodu. Na zaparcia dobrze działa siemię lniane. Dlatego też wieczorem senior cierpiący na zaparcia powinien wypić napar z siemienia lnianego. Napój z siemienia jest łatwy do zrobienia. Łyżkę ziaren siemienia wrzucamy do gorącej wody i gotujemy minutę. Następnie studzimy i wypijamy razem z ziarenkami. Ponadto można podać seniorowy herbatki ziołowe z rumianku, melisy, mięty lub kozłka lekarskiego.

Olej lniany, a także TOP 4 domowe sposoby na zaparcia, które działają u osób starszych
Najskuteczniejsze sposoby na zaparcia u osób starszych, na przykład olej lniany lub zmiany w diecie

Na zaparcia u osób starszych dobre rezultaty uzyskamy także podając rano, na czczo, łyżkę oleju lnianego. Podobnie działa olej rycynowy. Oprócz naparu z nasion lnu, przeczyszczające działanie ma również sok z aloesu oraz kawa. Sprawdź także ten artykuł: 4 najlepsze sposoby na wzdęcia - zobacz, jak wyleczyć się z wzdęć.

Podsumowując, jakie są najlepsze sposoby na zaparcia u osób starszych:

  1. napar z siemienia lnianego,
  2. kefir i jogurt naturalny,
  3. błonnik w diecie,
  4. wypijanie co najmniej 2 litrów płynów dziennie.

Co pomaga na zatwardzenie u seniora - soda oczyszczona na zaparcia

Nieco kontrowersyjną metodą jest naturalne leczenie zaparć przy pomocy sody oczyszczonej. Soda oczyszczona na zaparcia pomaga, ale w niektórych przypadkach może również zaszkodzić.

Sodę możemy stosować do picia oraz do kąpieli. Wystarczy zrobić napój z łyżeczki sody rozpuszczonej w ciepłej wodzie i wypić. Warto jednak pamiętać, że soda oczyszczona ma sporo efektów ubocznych, jak również wchodzi w interakcje z lekami. Dlatego też u seniora na szybkie przeczyszczenie domowe sposoby tego rodzaju należy stosować ostrożnie. Bezpieczniejsze jest stosowanie sody w kąpieli, gdyż soda rozluźnia mięśnie i pomaga przy zaparciach.


W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!

ikona podziel się Przekaż dalej