Jak zadbać o trawnik przed domem? Sprawdzony sposób na równą murawę

Urządzenie, dzięki któremu już nie będziesz martwić się o swój trawnik

Wielu właścicieli domów jednorodzinnych i szeregowych musi regularnie kosić trawę. Niektórzy bardzo to lubią, jednak dla większości osób koszenie murawy stanowi nieprzyjemny i czasochłonny obowiązek. Dawniej ciężko było coś wymyślić, więc nie było mowy o zaniedbaniu koszenia. Dziś do dyspozycji mamy jednak mnóstwo rozwiązań pod postacią nowoczesnych urządzeń. Wśród nich warto zwrócić uwagę na automatyczne roboty koszące trawnik, dzięki czemu przystrzyże się on niemal zupełnie sam! Wcale nie będziesz musiał zatem spacerować za urządzeniem i śledzić go na każdym kroku, ponieważ automatycznie będzie wykonywać ono swoją pracę. Producenci każdego roku wypuszczają na rynek nowości, wobec czego roboty do trawnika mają różne rozmiary, funkcje, a także moce. Pozwala to na dopasowanie ich do własnych preferencji i potrzeb. Na podstawie czego wybrać robota strzygącego murawę? Oto kilka podstawowych parametrów, na które trzeba obowiązkowo zwrócić uwagę, wybierając sprzęt:

 • Pamiętaj o czasie pracy robota. Im dłużej będzie mógł pracować na jednym ładowaniu, tym większą część trawnika skosi. Droższe urządzenie może działać nawet przez 1,5 godziny! Na czas działania robota wpływa jednak również wielkość i gęstość trawy. Im trudniejsze warunki koszenia, tym szybciej będzie wyczerpywać się zatem bateria robota.
 • Zwróć uwagę na moc silnika. Większa będzie oznaczać, że robot szybciej poradzi sobie z koszenie trawy, nawet gdy będzie pracować w trudnym terenie.
 • Ważna jest też szerokość koszenia – im szersza, tym urządzenie lepiej sobie poradzi. Pamiętaj tylko, że na pewno przełoży się to również na większy wymiar robota do koszenia.
 • Im krótszy czas ładowania akumulatora, tym urządzenie szybciej będzie mogło kosić trawnik.
 • Zdecyduj się na urządzenie z czujnikiem do wykrywania przeszkód. Dzięki nim robot będzie pracował samodzielnie bez nadzoru, omijając różne przedmioty. Takiej automatycznej kosiarce będzie można również samodzielnie wytyczać obszary pracy.
 • Robot do koszenia powinien mieć wbudowany również czujnik deszczu. Jeśli urządzenie wykryje opady, przerwie koszenie i wróci do stacji dokującej. Co ważne, pojedzie dokładnie w to samo miejsce, w którym przerwało koszenie i wznowi pracę, gdy już nie będzie deszczu.
 • Pamiętaj o tym, że robot powinien jak najmniej hałasować, aby nie zakłócać wypoczynku w ogrodzie i nie przeszkadzać sąsiadom. Miej jednak z tyłu głowy fakt, że większość cichych urządzeń ma po prostu… mniejszą moc.
 • Zadbaj o to, aby robot koszący miał wysoki maksymalny kąt nachylenia terenu, aby poradził sobie również na pagórkach. Powinna także znajdować się w nim specjalna regulacja wysokości cięcia. Dobra kosiarka musi być również inteligentna, a więc powinna łączyć się ze smartfonem. Dzięki temu, że połączysz się z nią swoim telefonem, będziesz mógł w pełni kontrolować urządzenie (np. wyznaczając strefy koszenia i wprowadzając harmonogram koszenia).
 • Zwróć uwagę na to, aby robot koszący miał dobry czujnik temperatury, wyłącznik bezpieczeństwa oraz funkcję śledzenia GPS. Dzięki tej ostatniej opcji będzie można namierzyć ewentualnych złodziei urządzenia. Dodatkowym zabezpieczeniem będzie opcja zablokowania sprzętu specjalnym hasłem – złodzieje nie uruchomią robota bez jego wpisania.

Dlaczego powinieneś mieć robota koszącego trawę?

Koszenie trawnika jest bardzo praco i czasochłonnym zajęciem. Nic więc dziwnego, że wiele osób nie lubi tego robić. Całe szczęście dziś wystarczy zainwestować w dobrej jakości robota samodzielnie koszącego murawę, aby cieszyć się równym i pięknym trawnikiem przed domem. Dlaczego warto mieć takie urządzenie? Otóż wystarczy jedynie zaprogramować robota według własnych potrzeb, aby skosić trawę – lub aby urządzenie zrobiło to za nas. To bezwysiłkowe rozwiązanie, a także ogromna oszczędność czasu. Z urządzeniem koszącym trawę będziesz mógł w spokoju spędzać wolny czas lub zająć się innymi obowiązkami domowymi. Dzięki robotowi trawnik zawsze będzie równo przystrzyżony i bardzo elegancko wyglądający. Zadbana murawa z pewnością spędzi sen z powiek niejednym sąsiadom!

Warto pamiętać o tym, że automatyczne kosiarki nie wymagają wielokrotnych i częstych zabiegów konserwacyjnych. Pracują dość cicho i fantastycznie radzą sobie z przemieszczaniem się pomiędzy napotykanymi po drodze przeszkodami. Nie straszne są im drzewa, rozrzucone po trawie zabawki lub rabatki. Czy roboty koszące mają wobec tego jakieś wady, o których trzeba wiedzieć? Owszem, bardzo pochylony teren może sprawić, że sprzęt nie będzie działał z maksymalną wydajnością. Jego niepodważalnym minusem jest również dość wysoka cena, która potrafi odstraszyć niejedną osobę chętną na zakup urządzenia.

Jak dobrać automatyczną kosiarkę do murawy? Ile kosztuje urządzenie?

Żeby robot koszący trawę dobrze się spisał, jego szerokość roboczą zawsze powinno się dobierać do trawnika. Zwykle jest tak, że droższe urządzenia mogą kosić większą powierzchnię murawy. Oczywiście szerokość robocza nie jest jedynym parametrem, na który należy zwrócić uwagę podczas wyboru robota. Pierwsze skrzypce grać powinna moc, ale i pojemność akumulatorów czy stopień nachylenia terenu. Zwróć też jednak uwagę na dobór kosiarki do wielkości posiadanego trawnika:

 • Trawnik do 250 mkw – najlepsze są roboty koszące do 16 cm szerokości roboczej.
 • Trawnik 250-600 mkw – wybierz urządzenie o szerokości roboczej 18-22 cm.
 • Trawnik powyżej 600 mkw – zdecyduj się na robota o szerokości roboczej 22-25 cm.
 • Trawnik minimum 1000 mkw – szerokość robocza musi być to przynajmniej 28 cm.

Urządzenia automatycznie koszące trawnik nie mają jednej i tej samej ceny. Modeli robotów jest naprawdę sporo, więc równie dużo jest ich zróżnicowanych cen. Według ofert na rynku oszacować można jednak, że tańsze modele urządzeń tego typu kosztują w przedziale od 1300 do 2000 złotych. Są to jednak bardzo podstawowe roboty, które nie mają możliwości np. sterowania nimi za pomocą smartfona. Zaawansowane sprzęty koszące kosztują od 2500 do 5000 zł. Mają one już wiele dodatkowych funkcji, np. wyposażone są w czujniki omijania przeszkód. Najbardziej zaawansowane urządzenia mają z kolei m.in. możliwość inteligentnego łączenia się z aplikacją w telefonie. Można też kosić nimi znacznie większe powierzchnie. Urządzenia te kosztują już jednak od 6 do 10 tysięcy złotych i więcej. Sprawdź także ten artykuł z poradami, kiedy i jak siać trawę.

Koszenie trawnika wcale nie musi być problemem! Sprawdź, jak o to zadbać

W jaki sposób mądrze wybrać robota do koszenia trawnika?

Urządzenie automatycznie koszące murawę to wspaniały sposób na to, aby trawnik był zawsze równo przycięty i cieszył oko. Dzięki niemu bez zupełnie żadnego wysiłku można mieć pięknie wyglądającą murawę wokół posesji przystrzyżoną w sposób ekologiczny, ekonomiczny i bardzo bezpieczny. Oczywiście wszystko to będzie możliwe wyłącznie wtedy, gdy zdecydujesz się na dobrej jakości robot koszący. Okazuje się, że wybór ten wcale nie należy jednak do najłatwiejszych. Na rynku dostępnych jest bowiem mnóstwo urządzeń o różnej mocy, parametrach i wielkości, które znacznie różnią się od siebie. Nie ma jednego uniwersalnego modelu kosiarki sprawdzającej się dokładnie tak samo u każdego. Nie ma też takich samych ogrodów czy użytkowników – oni również mają przecież swoje wymagania i oczekiwania.

Szukając kosiarki do trawy w ogrodzie, zdecyduj się na urządzenie dopasowane do twoich indywidualnych preferencji. Dobierz urządzenie również do charakteru swojej posesji. Samodzielny i bezobsługowy sprzęt to świetna alternatywa dla klasycznych kosiarek. Trzeba jednak dobrze wiedzieć, na jakiej podstawie go wybrać. Robot do koszenia trawy powinien mieć specjalną instalację, a więc sieć przewodów, które zostaną rozmieszczone wokół trawnika. Właśnie taka instalacja wyznaczać będzie urządzeniu trasę jego pracy, dzięki czemu będzie mogło idealnie poradzić sobie z omijaniem przeszkód i dokładnym koszeniem. Oczywiście bywają też sytuacje, w których lepiej sprawdzą się sprzęty do koszenia bez instalacji. Zdecyduj się na taką kosiarkę, gdy twój trawnik umieszczony jest np. na tarasie, urządzenie ma być mobilne lub teren jest bardzo trudny do koszenia.

Cztery ważne parametry automatycznej kosiarki – nie zapomnij o nich!

Nigdy nie wybieraj robota koszącego trawę pod wpływem chwili. Nie daj zwieść się też ceną! Szybki i nieprzemyślany wybór może mieć bowiem przykre konsekwencje w postaci urządzenia niedziałającego tak, jakbyśmy tego chcieli. Zwróć lepiej uwagę na istotne warunki, które ma spełnić robot. Jest to np. ukształtowanie i rodzaj terenu, który ma kosić.

1. Czy będzie to obszar z nierównościami? A może trawnik z niewielką ilością nasadzeń i bez alejek do pokonywania? Chyba że masz ogródek z górkami i stromymi zboczami? Trudniejsze miejsca do koszenia wymagają kupna wyższej jakości urządzenia. Należy wówczas rozejrzeć się za robotem koszącym z odpowiednio dobraną wysokością bieżnika, wykonanym z bardzo wytrzymałego materiału.

2. Nie zapomnij też o wymaganej mocy cięcia urządzenia. Szerokość i prędkość obrotowa noża odpowiedzialna jest za dobre radzenie sobie z np. szyszkami, liśćmi czy gałęziami na murawie. Nie możesz zapominać przy tym, że szerokość noża jest czymś zupełnie innym niż szerokość koszenia. Szerszy nóż oznacza lepszą jakość cięcia, a szerokość koszenia wpływa na wydajność urządzenia w pracy na godzinę. Wybrana technologia robota wpłynie więc na moc cięcia i samodzielną pracę sprzętu do koszenia. Mechanizmów do przycinania trawy jest sporo, a noży może być w urządzeniu naprawdę wiele – niekiedy są to nawet dwunastoramienne noże lub całe zestawy. Warto przy okazji dodać, że noże powinny zostać wykonane z jak najlepszej jakości stali nierdzewnej.

3. Robot powinien być modelem z możliwie dużą ilością dodatkowych parametrów, dzięki którym będzie można zwiększyć nie tylko komfort, ale i bezpieczeństwo użytkowania urządzenia. Automatyczna kosiarka powinna mieć wobec tego wbudowane np. Bluetooth, GSM, GPS, ochronę zwierząt domowych, system zapamiętywania przeszkód, czujnik deszczu i możliwość jego dalszej rozbudowy.

4. Zwróć uwagę na to, czy robot koszący ma kompleksową ofertę usług posprzedażowych. Urządzenie powinno mieć długi okres gwarancji, usługę tzw. zimowania i obsługę serwisową (aby dzięki ekipie technicznej ewentualnie naprawić lub w inny sposób serwisować urządzenie). Pamiętaj również o tym, że każde dobrej jakości urządzenie do koszenia trawnika powinno mieć stałą opiekę posprzedażową, np. w formie doradztwa serwisowego albo pod postacią wysyłanych co sezon przypomnień o przeglądzie technicznym kosiarki.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93.3% czytelników artykuł okazał się być pomocny