Co to jest trójkąt roboczy w kuchni?

Podczas projektowania musimy odpowiednio rozmieścić urządzenia, żeby móc wygodnie z nich korzystać. Kierujemy się przy tym czynnościami, które wykonujemy po sobie podczas przygotowywania posiłku. To wyciąganie produktów z lodówki, mycie ich i przygotowanie do obróbki cieplnej, a na koniec gotowanie / smażenie / pieczenie (sprawdź na: www.kernau.com).

Te czynności wyznaczają pewien układ AGD w kuchni. Najłatwiej rozmieścić je na planie trójkąta. To zapewnia wygodny dostęp do wszystkich przestrzeni. Trójkąt kuchenny składa się z następujących urządzeń:

  • lodówka,
  • zlewozmywak,
  • płyta grzewcza i piekarnik.

Jak ustawić ciąg roboczy w kuchni?

Idealny trójkąt kuchenny powinien zawierać się właśnie na takim planie. Jednak ważne są nie tylko jego wierzchołki, lecz także boki. Czyli ta przestrzeń, która jest nam niezbędna do działania. Wyciągnięte z lodówki produkty trzeba położyć na blacie. Po ich umyciu należy je pokroić, doprawić itp. Wtedy przydaje się miejsce na blacie między zlewem a płytą. Po obróbce cieplnej tam położymy gotowe danie. Taki układ ułatwia odpowiednią kolejność pracy.

Urządzenia powinny stać tak, jak zostały wcześniej wymienione: lodówka – zlew – płyta z piekarnikiem w pobliżu. To jest właśnie ten złoty trójkąt w kuchni. Między nimi należy zachować odpowiednią przestrzeń do pracy.

Optymalne odległości między AGD w kuchni:

  • lodówka a zlewozmywak – min. 120 cm, maks. 210 cm,
  • zlewozmywak a płyta grzewcza (kuchenka) – min. 120 cm, maks. 210 cm,
  • kuchenka a lodówka – od 120 cm do 270 cm.

Wszystko pięknie się układa, gdy jest to duża kuchnia w kształcie litery U albo z wyspą. Gorzej, jeśli do naszej dyspozycji jest mała kuchnia, w której trzeba walczyć o każdy centymetr przestrzeni. Oczywiście odległości między strefami zmniejszą się. Jednak również w takim pomieszczeniu da się wygospodarować sensowny układ. Grunt to wiedza i dobre planowanie.

Okap do zabudowy KERNAU KBH 0145 B GLASS (źródło: https://www.kernau.com/produkt/okap-do-zabudowy-kbh-0145-b-glass.html)
Okap do zabudowy KERNAU KBH 0145 B GLASS (źródło: https://www.kernau.com/produkt/okap-do-zabudowy-kbh-0145-b-glass.html)

Kształt zabudowy kuchennej a wierzchołki trójkąta

W Internecie można znaleźć grafiki przedstawiające najpopularniejsze układy wyznaczające trójkąt roboczy w kuchni. Najprościej można je opisać w poniższy sposób.

  • Kuchnia I (jednorzędowa) – w niej trójkąt jest rysowany jako rozwartokątny. AGD jest rozmieszczone po kolei od lewej do prawej.
  • Zabudowa dwurzędowa (lub z wyspą) – tutaj najczęściej tworzymy trójkąt równoboczny. Po jednej stronie stawiamy lodówkę i zlew. Po drugiej jest blat roboczy i strefa gotowania/pieczenia.
  • Kuchnia L – w rogu zabudowy przeznaczmy miejsce na blat roboczy. Po jego jednej stronie będzie zlewozmywak, po drugiej płyta.
  • Kuchnia U – to wygodny układ do stworzenia trójkąta. Na jednym boku litery jest lodówka, pośrodku może być zlew, na drugim boku płyta i piekarnik.
  • Kuchnia G – taki układ znajduje się często w nowych salonach z aneksem lub otwartą kuchnią. Na półwyspie można zamontować płytę grzewczą, a zlewozmywak naprzeciw niej. Wtedy blat roboczy obejmuje całą długość ściany między nimi. Lodówka oczywiście jest odpowiednio usytuowana w okolicy wierzchołka litery. Piekarnik w słupku może znajdować się blisko lodówki, a wciąż niedaleko płyty.

Ile powinno być blatu roboczego w kuchni?

Sugerowane optymalne odległości między urządzeniami pozwalają nam swobodnie rozkładać produkty przeznaczone do przechowywania lub gotowania i przygotowywać posiłki. Co jednak zrobić, gdy mamy małą kuchnię i niewiele miejsca? Zadbajmy przede wszystkim o możliwie największy blat roboczy. Lepiej już wygospodarować jedną konkretną przestrzeń, na której będzie nam dobrze pracować, niż starać się zachować jak najlepszy podział i mieć wszędzie po małym kawałku blatu.

Blat roboczy to przestrzeń między zlewozmywakiem a płytą grzewczą. W tym miejscu będziemy przygotowywać produkty przed obróbką cieplną. Teoretycznie powinien on mieć min. 120cm długości. Musi być na nim wystarczająco dużo przestrzeni, żeby położyć mięso, warzywa, deskę do krojenia, naczynia, przyprawy itp.

Zlewozmywak granitowy KERNAU KGS I 60 1B RETRO PURE WHITE (źródło: https://www.kernau.com/produkt/zlewozmywak-kgs-i-60-1b-retro-pure-white.html)
Zlewozmywak granitowy KERNAU KGS I 60 1B RETRO PURE WHITE (źródło: https://www.kernau.com/produkt/zlewozmywak-kgs-i-60-1b-retro-pure-white.html)

Jak trójkąt kuchenny wygląda w praktyce?

Można odpowiedzieć jednym słowem: różnie. Nie istnieje jeden sposób na dobrą organizację pracy w kuchni. Ważne, żeby dopasować zabudowę do konkretnej przestrzeni, którą mamy do dyspozycji. Na wiele wpływa wielkość pomieszczenia oraz rozmieszczenie przyłączy. Niektórzy wydają się o tym zapominać. Jeśli podpięcie wody jest w miejscu, które nam nie pasuje, trudno zmieniać całą hydraulikę. Można, ale trzeba się zastanowić, czy warto. Niekiedy trzeba iść na kompromisy i przestawić kolejność wierzchołków trójkąta. Jeśli jest to mała kuchnia, to najprawdopodobniej między urządzeniami będzie niewiele miejsca, więc i tak wszędzie łatwo sięgniemy.

Obecnie zamiast trójkąta roboczego w kuchni wyznacza się pięć przestrzeni, które pomagają nam łatwiej zaplanować przestrzeń. Jakie strefy wyszczególniamy?

  • Strefa zapasów – chłodziarko-zamrażarka oraz szafki z żywnością
  • Strefa przechowywania – szafki z naczyniami i małym AGD
  • Strefa zmywania – zlewozmywak i zmywarka
  • Strefa przygotowywania – blat roboczy
  • Strefa gotowania i pieczenia – kuchenka + okap, piekarnik

W ten sposób możemy lepiej wyobrazić sobie kuchenną przestrzeń. Wszystko jest dobrze uporządkowane. Tak naprawdę intuicyjnie sami wyobrażamy sobie kuchnię urządzoną właśnie w taki sposób.

Zlewozmywak granitowy KERNAU KGS I 60 1B RETRO DEEP BLACK (źródło: https://www.kernau.com/produkt/zlewozmywak-kgs-i-60-1b-retro-deep-black.html)
Zlewozmywak granitowy KERNAU KGS I 60 1B RETRO DEEP BLACK (źródło: https://www.kernau.com/produkt/zlewozmywak-kgs-i-60-1b-retro-deep-black.html)

Ergonomiczny układ kuchni – zasady

To jeszcze nie wszystko, co powinniśmy wiedzieć, tworząc trójkąt roboczy w kuchni. Pamiętajmy o kilku zasadach, które pomogą nam lepiej zorganizować to wnętrze.

Zwróćmy uwagę na wymiary zlewozmywaka. Niech ten element będzie dopasowany do naszych potrzeb. Przy niedużej powierzchni blatu można uzyskać więcej miejsca, wybierając krótszy zlew. Przy zmywarce wystarczy jednokomorowy, a jeśli dodatkowo będzie bez ociekacza, uzyskamy więcej blatu. Ociekacz na naczynia możemy zamontować w szafce nad zlewem.

Pamiętajmy, żeby lodówka otwierała się na zewnątrz kuchennej zabudowy. W innym wypadku trudno nam będzie wykładać produkty na blat. Większość modeli ma przekładane drzwi, a modele retro są robione w wersji prawej i lewej. Nie powinno więc być problemu z wyborem odpowiedniego urządzenia.

Czy przy projektowaniu myślimy o tym, która ręka jest u nas wiodąca? To od tego w dużej mierze zależy, w którą stronę łatwiej nam będzie się poruszać podczas pracy. Użytkownicy kuchni, którzy są leworęczni, powinni planować ciąg roboczy od prawej strony (czyli lodówka najbardziej po prawej). Tak samo wygodniej im będzie pracować, gdy zmywarka stanie po prawej stronie zlewozmywaka. Nie umieszczajmy zmywarki pod zlewem – to nie będzie wygodne rozwiązanie.

Pamiętajmy o dużej ilości miejsca do przechowywania. Wielu użytkowników zauważa, że niezależnie od liczby szafek i tak wszystkie zostają zapełnione. Lepiej mieć więcej miejsca na schowanie artykułów spożywczych, naczyń i sprzętów, niż trzymać część z nich na blacie.

Zadbajmy o właściwą wysokość blatu. Należy ją dostosować do wzrostu użytkowników. Jeśli między właścicielami kuchni jest duża różnica wzrostu, można rozważyć dwie wysokości – np. wyższą wyspę kuchenną lub niższy półwysep. Dobry architekt zaproponuje odpowiednie rozwiązanie.

ikona podziel się Przekaż dalej