Tłuste plamy na ubraniach – jak sobie z nimi poradzić krok po kroku

Zanim sięgniemy, na przykład po odplamiacz Vanish czy innej marki, warto zastosować domowe sposoby na plamy z tłuszczu. Zanim odpowiemy na pytanie, jak usunąć tłuste plamy, w pierwszej kolejności warto wskazać środki, które pomogą je skutecznie wywabić. Odplamianie warto zacząć od mydła lub płynu do naczyń. Do mniej konwencjonalnych, ale skutecznych metod na tłuste plamy, należy odplamianie przy zastosowaniu mąki ziemniaczanej, talku, benzyny czy alkoholu. Wybór konkretnego produktu zależy od tego, czy mamy do czynienia ze świeżą plamą czy z zaschniętą oraz od rodzaju tkaniny.

Najprostszy sposób na plamy z tłuszczu, w tym plamy z oleju, jest tradycyjne zapranie w wodzie z mydłem. Doskonałym rozpuszczalnikiem jest także płyn do naczyń, który można stosować bezpiecznie na różnego rodzaju tkaninach. Niewielką ilość produktu wystarczy rozprowadzić na plamie, polać wodą i delikatnie pocierać. Następnie ubranie pierzemy jak zazwyczaj. Warto podczas zapierania sprawdzać od czasu do czasu, czy plama poddała się już działaniu środków, by po wyjęciu z pralki nie okazało się, że niedostatecznie ją zapraliśmy. To najpopularniejszy sposób na to, jak wywabić tłuste plamy. Co jednak w przypadku tych bardziej opornych plam?

Jak usunąć tłuste plamy po zaschnięciu?

Stare plamy z tłuszczu, w tym często przytrafiające się plamy z oleju, pomoże usunąć na przykład odplamiacz Vanish czy tego typu produkt innej marki. Jednak zanim po niego sięgniemy warto wypróbować domowe sposoby, do których należy odplamianie przy użyciu benzyny lub alkoholu. Pod plamę podkładamy kilka warstw ręcznika papierowego i pocieramy ją wacikiem nasączonym benzyną lub alkoholem. Następnie tkaninę płuczemy w letniej wodzie i pierzemy zgodnie z zaleceniami na metce. Metoda ta sprawdzi się przypadku tkanin z bawełny i włókien syntetycznych. Na delikatnych tkaninach lepiej wypróbować najpierw mniej inwazyjne sposoby, jak ten opisany poniżej.

Sposobem na plamy z tłuszczu na jedwabiu czy wełnie okazać się może zastosowanie mąki ziemniaczanej, talku lub sproszkowanej kredy. Należy posypać wybranym produktem zabrudzenie i pozostawić na kilkanaście minut. Po tym czasie strzepujemy proszek, a ubranie pierzemy jak zazwyczaj. To metoda warta wypróbowania także na tkaninach z bawełny czy tych sztucznych, zwłaszcza kiedy plamy są jeszcze świeże.

Przy bardzo trudnych tłustych plamach, jak na przykład plamy z oleju silnikowego, w ostateczności sięgnąć można po rozpuszczalnik. Niestety jest to najmniej bezpieczna metoda, gdyż jego użycie może spowodować odbarwienie niektórych kolorowych tkanin. Zanim zatem jej użyjemy, warto zrobić próbę w niewidocznym miejscu. Jest to jednak metoda polecana raczej w sytuacji, kiedy naprawdę zawiodą wszystkie inne i nie mamy już nic do stracenia, nawet gdyby ubranie uległo zniszczeniu. Więcej porad na temat usuwania tłustych plam znaleźć można w artykułach zgromadzonych na tej stronie.