Udrażnianie rur krok po kroku – najbardziej skuteczne sposoby
Zatkane rury toalety bądź kuchni nigdy nie należą do łatwych kwestii do rozwiązania. Aby je udrożnić, konieczne będzie przepychanie rur w celu zwolnienia blokady. Ale jak udrożnić rury domowym sposobem? Metod jest naprawdę wiele, a więc można dopasować je pod posiadany sprzęt oraz… umiejętności. Czy przetykanie rur faktycznie jest takie trudne? Z poniższego artykułu dowiesz się, jak udrożnić je w bezpieczny sposób!
Jeśli szukasz więcej sposobów na domowe problemy, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z praktycznymi poradami.
Przepychanie rur – skuteczne sposoby
Przepychanie zlewu, udrażnianie wanny czy umywalki
Jeżeli rury PCV się zapychają, często pojawia się kłopot z ich odetkaniem – i to niezależnie od tego, w jakiej części mieszkania nastąpił zator. Przepychanie kanalizacji i przyczynę jej zapchania się można jednak podzielić na dwa rodzaje:
- zatory kuchenne – najcięższe do usunięcia, gdyż spowodowane są odkładającym się w środku rur tłuszczem oraz resztkami po posiłkach. Tłuszcz osadza się na rurach głównie wtedy, gdy na długim poziomie kanalizacji wystąpi mały spadek ciśnienia wody – bądź nie będzie go wcale. Czyszczenie plastikowych rur PCV może okazać się konieczne również przez zbyt dużą odległość zlewów od kanalizacji – często dzieje się tak m.in. w blokach mieszkalnych.
- zatory łazienkowe – najczęstszą przyczyną ich powstawania są gromadzące się w odpływie… włosy. Jeżeli zaobserwowałeś w okolicach umywalki albo brodzika charakterystyczne bulgotanie, może ono zwiastować rychłe zatkanie się rur!
W odpływie kuchennym zator jest więc zupełnie inny, jak w łazience – liczyć będzie się zatem odpowiednie dobranie metody do danego problemu. I tak, udrażnianie wanny należy wykonać przy pomocy środków czyszczących – domowe sposoby mogą niewiele pomóc, zwłaszcza że w rurach znajdują się również fragmenty mydła. Musisz jednak liczyć się z faktem, że takie chemiczne preparaty mogą zniszczyć fragmenty plastikowych rur, zaś nieprawidłowe używanie środków może być zagrożeniem dla zdrowia lub… życia. A może zainteresuje cię także ten artykuł z poradami, jak odetkać kibel?
Czyszczenie rur w wannie lub zlewie
Szukasz sposobu na przepychanie rur w brodziku wanny? Tutaj przyda się udrożnianie chemiczne – wystarczy, że użyjesz odpowiedniego specyfiku i… problem z głowy! Chyba najpopularniejszym preparatem jest słynny Kret do rur w granulkach (cena ok. 8 zł / 400 g). Jeżeli masz zamiar z niego skorzystać pamiętaj, aby nie przesadzić z ilością kuleczek wsypywanych do otworu kanalizacyjnego. Działaj zgodnie z instrukcją, a nie zniszczysz instalacji! Oczywiście lepiej nie stosować jest Kreta tam, gdzie występują rury aluminiowe – bowiem mogą się one… stopić. No chyba, że używasz preparatu przeznaczonego właśnie do takiej instalacji.
Obojętnie jakiego Kreta nie kupisz, zawsze wcześniej zakładaj na dłonie rękawiczki – są to bowiem środki żrące, które mogą z łatwością poparzyć skórę! Zasyp odpływ Kretem, zalej go wodą, wyjdź z pomieszczenia i wróć za jakiś czas (podany na opakowaniu). Dlaczego musisz wyjść z pomieszczenia? Otóż, opary są bardzo niebezpieczne, a czasami mogą nawet… wystrzelić – więc lepiej jednak będzie wyjść i zwyczajnie nad zlewem się wówczas nie pochylać. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o sprzątaniu łazienki.
Jak udrożnić rury domowym sposobem?
Przepychanie zlewu lub toalety sodą oczyszczoną
Nie chcesz korzystać ze środków chemicznych i wciąż zastanawiasz się, jak odetkać kibel? Zawsze możesz postawić na bardziej ekologiczne rozwiązania. Takie sprawdzą się idealnie zwłaszcza przy zatorach kuchennych, spowodowanych osadzającym się na rurach tłuszczem. Skorzystaj w tym celu z sody oczyszczonej w połączeniu z octem:
- Wsyp szklankę sody do rury.
- Zalej sodę szklanką octu i przykryj odpływ korkiem albo talerzykiem.
- Staraj się nie pochylać nad zlewem albo toaletą – z rury zaczną bowiem wydobywać się opary podrażniające skórę i oczy.
- Zaczekaj ok. pół godziny, następnie zagotuj wodę i wlej ją do rury, gdy skończy wrzeć.
- Zatkaj odpływ i zaczekaj następne pół godziny.
- Wyjmij korek, a później wlewaj gorącą wodę do rury przez ok. 3 minuty. Przetykanie rur zakończone!
Sprężyna do przepychania rur
To bardzo dobry środek, który pomoże w walce z zatkaną kanalizacją. Konstrukcja takiego urządzenia składa się z druta stalowego (odpowiednio zwiniętego) i ostrej końcówki. Na końcu spirali umieszczona jest specjalna… korba. Jak wgląda przepychanie rur za pomocą takiego urządzenia?
- Usuń syfon pod urządzeniem, aby spirala przedostała się do rury.
- Wprowadź spiralkę do rury, a później zakręć energicznie korbą – to pozwoli usunąć przeszkodę.
- Jeżeli odległość między zlewem a pionem kanalizacyjnym jest duża, zaopatrz się w spiralę o większej długości (najlepsza będzie sprężyna do przepychania rur o długości ok. 5 metrów).
Koszt takiego urządzenia to zazwyczaj do kilkunastu złotych – lepszej jakości sprzęt może jednak kosztować już nawet kilkadziesiąt złotych. Możesz dobrać szerokość, długość, a nawet… solidność urządzenia. Jeżeli jesteś „gadżeciarzem”, w sklepie znajdziesz także narzędzia elektryczne – jednak one są zdecydowanie droższe.
Jak udrożnić rury przepychaczką?
Zastanawiasz się, jak odetkać kibel tradycyjną metodą? Czyszczenie rur przeprowadzisz przy pomocy dobrze znanej wszystkim przepychaczki! Zazwyczaj składa się ona z drewnianego trzonka oraz gumowego elementu w kształcie kielicha. Nie kosztuje zbyt wiele, a także bardzo łatwo można się nią posługiwać.
- Przyssij końcówkę urządzenia do odpływu.
- Wykonaj energiczny ruch do góry i na dół – to odpompuje ścieki.
- Zatkaj otwory przelewowe w przypadku przetykania umywalki albo wanny, aby przepychanie kanalizacji zakończyło się powodzeniem.
- Zanieczyszczenia wepchnięte zostaną dalej, a odpływ się odetka. Warto będzie wówczas wyjąć zabrudzenia… ręką. Oczywiście, w rękawiczce!
Przepychaczka posiada sporo zalet, jednak ma też swoje wady – nada się ona bowiem wyłącznie do udrożnienia odpływów, bo z samymi rurami będzie jej trochę ciężko. No chyba, że zaopatrzysz się w innowacyjną przepychaczkę w formie dużej strzykawki. Taki sprzęt jest jednak nie tylko o wiele skuteczniejszy od tradycyjnej przepychaczki, ale jest też zdecydowanie od niej… droższy.