Przepychanie rur – skuteczne sposoby

Przepychanie zlewu, udrażnianie wanny czy umywalki

Jeżeli rury PCV się zapychają, często pojawia się kłopot z ich odetkaniem – i to niezależnie od tego, w jakiej części mieszkania nastąpił zator. Przepychanie kanalizacji i przyczynę jej zapchania się można jednak podzielić na dwa rodzaje:

 • zatory kuchenne – najcięższe do usunięcia, gdyż spowodowane są odkładającym się w środku rur tłuszczem oraz resztkami po posiłkach. Tłuszcz osadza się na rurach głównie wtedy, gdy na długim poziomie kanalizacji wystąpi mały spadek ciśnienia wody – bądź nie będzie go wcale. Czyszczenie plastikowych rur PCV może okazać się konieczne również przez zbyt dużą odległość zlewów od kanalizacji – często dzieje się tak m.in. w blokach mieszkalnych.
 • zatory łazienkowe – najczęstszą przyczyną ich powstawania są gromadzące się w odpływie… włosy. Jeżeli zaobserwowałeś w okolicach umywalki albo brodzika charakterystyczne bulgotanie, może ono zwiastować rychłe zatkanie się rur!

W odpływie kuchennym zator jest więc zupełnie inny, jak w łazience – liczyć będzie się zatem odpowiednie dobranie metody do danego problemu. I tak, udrażnianie wanny należy wykonać przy pomocy środków czyszczących – domowe sposoby mogą niewiele pomóc, zwłaszcza że w rurach znajdują się również fragmenty mydła. Musisz jednak liczyć się z faktem, że takie chemiczne preparaty mogą zniszczyć fragmenty plastikowych rur, zaś nieprawidłowe używanie środków może być zagrożeniem dla zdrowia lub… życia. A może zainteresuje cię także ten artykuł z poradami, jak odetkać kibel?

Czyszczenie rur w wannie lub zlewie

Szukasz sposobu na przepychanie rur w brodziku wanny? Tutaj przyda się udrożnianie chemiczne – wystarczy, że użyjesz odpowiedniego specyfiku i… problem z głowy! Chyba najpopularniejszym preparatem jest słynny Kret do rur w granulkach (cena ok. 8 zł / 400 g). Jeżeli masz zamiar z niego skorzystać pamiętaj, aby nie przesadzić z ilością kuleczek wsypywanych do otworu kanalizacyjnego. Działaj zgodnie z instrukcją, a nie zniszczysz instalacji! Oczywiście lepiej nie stosować jest Kreta tam, gdzie występują rury aluminiowe – bowiem mogą się one… stopić. No chyba, że używasz preparatu przeznaczonego właśnie do takiej instalacji.

Obojętnie jakiego Kreta nie kupisz, zawsze wcześniej zakładaj na dłonie rękawiczki – są to bowiem środki żrące, które mogą z łatwością poparzyć skórę! Zasyp odpływ Kretem, zalej go wodą, wyjdź z pomieszczenia i wróć za jakiś czas (podany na opakowaniu). Dlaczego musisz wyjść z pomieszczenia? Otóż, opary są bardzo niebezpieczne, a czasami mogą nawet… wystrzelić – więc lepiej jednak będzie wyjść i zwyczajnie nad zlewem się wówczas nie pochylać. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o sprzątaniu łazienki.

Jak udrożnić rury domowym sposobem?

Przepychanie zlewu lub toalety sodą oczyszczoną

Nie chcesz korzystać ze środków chemicznych i wciąż zastanawiasz się, jak odetkać kibel? Zawsze możesz postawić na bardziej ekologiczne rozwiązania. Takie sprawdzą się idealnie zwłaszcza przy zatorach kuchennych, spowodowanych osadzającym się na rurach tłuszczem. Skorzystaj w tym celu z sody oczyszczonej w połączeniu z octem:

 1. Wsyp szklankę sody do rury.
 2. Zalej sodę szklanką octu i przykryj odpływ korkiem albo talerzykiem.
 3. Staraj się nie pochylać nad zlewem albo toaletą – z rury zaczną bowiem wydobywać się opary podrażniające skórę i oczy.
 4. Zaczekaj ok. pół godziny, następnie zagotuj wodę i wlej ją do rury, gdy skończy wrzeć.
 5. Zatkaj odpływ i zaczekaj następne pół godziny.
 6. Wyjmij korek, a później wlewaj gorącą wodę do rury przez ok. 3 minuty. Przetykanie rur zakończone!
Przepychanie zlewu oraz przepychanie rur, czyli sprężyna do przepychania rur oraz czyszczenie rur domowymi sposobami w domu
Udrażnianie rur krok po kroku – najbardziej skuteczne sposoby

Sprężyna do przepychania rur

To bardzo dobry środek, który pomoże w walce z zatkaną kanalizacją. Konstrukcja takiego urządzenia składa się z druta stalowego (odpowiednio zwiniętego) i ostrej końcówki. Na końcu spirali umieszczona jest specjalna… korba. Jak wgląda przepychanie rur za pomocą takiego urządzenia?

 1. Usuń syfon pod urządzeniem, aby spirala przedostała się do rury.
 2. Wprowadź spiralkę do rury, a później zakręć energicznie korbą – to pozwoli usunąć przeszkodę.
 3. Jeżeli odległość między zlewem a pionem kanalizacyjnym jest duża, zaopatrz się w spiralę o większej długości (najlepsza będzie sprężyna do przepychania rur o długości ok. 5 metrów).

Koszt takiego urządzenia to zazwyczaj do kilkunastu złotych – lepszej jakości sprzęt może jednak kosztować już nawet kilkadziesiąt złotych. Możesz dobrać szerokość, długość, a nawet… solidność urządzenia. Jeżeli jesteś „gadżeciarzem”, w sklepie znajdziesz także narzędzia elektryczne – jednak one są zdecydowanie droższe.

Jak udrożnić rury przepychaczką?

Zastanawiasz się, jak odetkać kibel tradycyjną metodą? Czyszczenie rur przeprowadzisz przy pomocy dobrze znanej wszystkim przepychaczki! Zazwyczaj składa się ona z drewnianego trzonka oraz gumowego elementu w kształcie kielicha. Nie kosztuje zbyt wiele, a także bardzo łatwo można się nią posługiwać.

 1. Przyssij końcówkę urządzenia do odpływu.
 2. Wykonaj energiczny ruch do góry i na dół – to odpompuje ścieki.
 3. Zatkaj otwory przelewowe w przypadku przetykania umywalki albo wanny, aby przepychanie kanalizacji zakończyło się powodzeniem.
 4. Zanieczyszczenia wepchnięte zostaną dalej, a odpływ się odetka. Warto będzie wówczas wyjąć zabrudzenia… ręką. Oczywiście, w rękawiczce!

Przepychaczka posiada sporo zalet, jednak ma też swoje wady – nada się ona bowiem wyłącznie do udrożnienia odpływów, bo z samymi rurami będzie jej trochę ciężko. No chyba, że zaopatrzysz się w innowacyjną przepychaczkę w formie dużej strzykawki. Taki sprzęt jest jednak nie tylko o wiele skuteczniejszy od tradycyjnej przepychaczki, ale jest też zdecydowanie od niej… droższy.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 89,2% czytelników artykuł okazał się być pomocny