Czym jest nawilżacz ultradźwiękowy?

Jest to urządzenie, które dzięki wykorzystywaniu ultradźwięków, rozbija cząsteczki wody, zamieniając je w parę wodną. W ten sposób poprawia wilgotność powietrza w pomieszczeniach. Nawilżacze ultradźwiękowe posiadają dosyć skomplikowaną budowę, dlatego ich żywotność nie jest zbyt długa (w porównaniu do innych nawilżaczy). Co ciekawe, ultradźwiękowe urządzenia zbudowane są w taki sposób, aby żaden z elementów nie musiał być wymieniany.

Jedyny wyjątek stanowi filtr, który przeciwdziała osadzaniu się kamienia na membranie. Ultradźwiękowy nawilżacz powietrza składa się z dwóch najważniejszych elementów – membrany oraz pobudzającego ją generatora. Umieszczona w zbiorniku woda podczas działania nawilżacza, przemieszcza się do tzw. komory rozpylania. W tym stanie membrana rozbija ją na drobne cząsteczki.

Nawilżacz działa inaczej niż oczyszczacz powietrza. Nie jest w stanie go oczyścić, lecz za to zdecydowanie poprawia oraz reguluje wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Warto pamiętać, że odpowiednia wilgotność powietrza pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie oraz zdolność koncentracji. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane tutaj artykuły o sprzątaniu.

Ultradźwiękowy nawilżacz powietrza

Dostępne w sprzedaży modele

Większość nawilżaczy ultradźwiękowych to modele z higrometrem, czyli funkcją, która umożliwia wyznaczenie konkretnej pożądanej wilgotności powietrza. Niektóre modele posiadają z kolei funkcję higrostatu, dzięki której stale można kontrolować stopień nawilżania powietrza w pomieszczeniu. Jeszcze inne przystosowane są także do aromaterapii. Nawilżacz, który nadaje się do aromaterapii, posiada specjalny dyfuzor, w który można zaaplikować ulubiony olejek.

Jednym z rodzajów tego typu urządzeń, jest też nawilżacz ultradźwiękowy z jonizatorem. Należy podkreślić w tym miejscu, że jonizacja nie ma nic wspólnego z wilgotnością powietrza. Pomimo tego, to świetne urządzenie. Nawilżacz z jonizatorem działa na podobnej zasadzie jak oczyszczacz powietrza. Nawilżacz elektryczny wytwarza bowiem jony ujemne, które niwelują jony dodatnie. Czemu to służy? Wszelki sprzęt elektryczny w pomieszczeniu wytwarza jony o ładunku dodatnim, które unoszą w powietrzu wszystkie możliwe zanieczyszczenia.

Zastosowanie nawilżacza z jonizatorem sprawia więc, że emitowane jony ujemne niwelując te dodatnie, sprawiają, że zanieczyszczenia spadają na podłogę. Dzięki temu zjawisku nie jesteśmy już narażeni na wdychanie zanieczyszczeń. Podczas dokonywaniu wyboru nawilżacza, warto pamiętać o dwóch kwestiach. Po pierwsze, należy zwrócić uwagę na parametry urządzenia, które określają, jaka może być maksymalna powierzchnia nawilżania. Drugi aspekt to rodzaj nawilżania, który jest już indywidualną kwestią.

Ultradźwiękowy nawilżacz powietrza świetnie sprawdza się w wielu sytuacjach. Ceny są dość wysokie, a większość modeli zbiera świetne opinie
Ultradźwiękowy nawilżacz powietrza - ceny, opinie, polecane modele

Cena i opinie o ultradźwiękowych oczyszczaczach powietrza

Na cenę nawilżacza ma wpływ przede wszystkim pojemność zbiornika, powierzchnia nawilżania (czyli wydajność), dodatkowe funkcje, a także poniekąd kształt (do wyboru wiele ciekawych designów). Wszystkie te aspekty kształtują cenę produktu. Chociaż zazwyczaj tańsze egzemplarze można spotkać na przykład na popularnych aukcjach internetowych. Poniżej zamieszczamy szacunkowe ceny nawilżaczy.

Ultradźwiękowy nawilżacz elektryczny z jonizatorem służący do aromaterapii to jeden z tańszych nawilżaczy. Można nabyć go już za około 50 zł. Cena modeli z higrometrem lub hydrostatem to około 100 zł – 150 zł. Małe urządzenie do niewielkiej powierzchni przeciętnie kosztuje ok. 90 zł (CP Polska Climatic 314). Biorąc pod uwagę powierzchnię nawilżania, orientacyjna cena przedstawia się następująco:

  • nawilżacz Air Naturel 15m2 w cenie ok. 160 zł
  • nawilżacz Air Naturel 30m2 w cenie ok. 245 zł
  • nawilżacz Stylies 45m2 w cenie ok. 305 zł
  • nawilżacz Air Naturel 50m2 w cenie ok. 445 zł

Pisząc o ultradźwiękowym nawilżaczu powietrza, postanowiliśmy sprawdzić także, jakie opinie posiadają tego typu urządzenia. Okazuje się, że użytkownicy bardzo pozytywnie wypowiadają się o ultradźwiękowych nawilżaczach powietrza. Podkreślają przede wszystkim energooszczędność urządzeń, bardzo cichą pracę, a także wysoką wydajność. Jedynym minusem jest uciążliwość ultradźwięków dla zwierząt domowych. Dlatego, jeśli masz w domu zwierzęta, ultradźwiękowy nawilżacz nie jest dobrym rozwiązaniem.

Inne rodzaje nawilżaczy powietrza

Oprócz nawilżaczy ultradźwiękowych, do wyboru mamy także modele ewaporacyjne oraz parowe. Te pierwsze działają na zasadzie odparowywania wody, wykorzystując zjawisko ewaporacji. To najbardziej naturalnie działający nawilżacz, który służy często także do aromaterapii. Z kolei nawilżacz parowy, jak sama nazwa wskazuje, wytwarza parę wodną. Dzieje się tak za sprawą specjalnej grzałki. Jego pracę często porównuje się do pracy czajnika elektrycznego. Urządzenie polecane jest m.in. do pokoju dziecięcego.

Jak widać, rodzaj nawilżania ma znaczenie. Nie każdy nawilżacz dostatecznie spełni swoją funkcję. Dlatego, zanim zdecydujemy się na zakup, powinniśmy zapoznać się ze specyfiką poszczególnych rodzajów tych urządzeń. Nie wolno także zapomnieć o dokonaniu pomiaru pomieszczenia, w którym stanie nawilżacz. Warto zaznaczyć też, że renomowanymi producentami nawilżaczy, są cztery szwajcarskie firmy: Boneco, Stylies, Stadler oraz Air-O-Swiss.

Suche powietrze w pomieszczeniach, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym w żaden sposób nie sprzyja naszemu samopoczuciu, a tym bardziej zdrowiu. Niektórzy próbują samodzielnie poprawić wilgotność powietrza, korzystając z domowych sposobów typu codzienne pranie czy hodowla roślin. To jednak niezbyt skuteczne metody. W celu znacznej poprawy wilgotności powietrza w domu zaleca się zakup nawilżacza. Nieważne, czy wybierzemy parowy, ultradźwiękowy czy ewaporacyjny – każdy z nich z pewnością skutecznie nawilży suche powietrze. Nawilżacz powietrza, a szczególnie nawilżacz ultradźwiękowy to wybór wart rozważenia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 86.7% czytelników artykuł okazał się być pomocny