Jakie grupy produktów obejmie zakaz stosowania produktów jednorazowych?

24 października 2018 roku Parlament Europejski zaostrzył przepisy dotyczące stosowania plastikowych produktów jednorazowych. W myśl nowego aktu prawnego, całkowitemu zakazowi będą podlegały te produkty plastikowe, które można zastąpić innymi.

W zakazie znajdziemy między innymi patyczki higieniczne, mieszadełka do napojów, jednorazowe słomki i sztućce, naczynia, plastikowe torebki, pojemniki na fast foody, a także patyczki do balonów.

Całkowity zakaz produkcji wyżej wymienionych produktów wejdzie w życie w 2021 roku. Do tego czasu kraje Unii będą zobowiązane do wprowadzenia programów, które zachęcą obywateli do korzystania z alternatywnych, proekologicznych wyrobów wielokrotnego użytku.

Zgodnie z przepisami wprowadzonymi przez Parlament Europejski od 2021 roku wprowadzony został zakaz produkcji jednorazowych produktów z plastiku, które mogą być zastąpione przez inne materiały
Unia zakazuje plastikowych sztućców - czy jest się o co martwić?

Nadszedł czas na alternatywy dla plastiku

Przyzwyczajeni do jednorazowych produktów plastikowych często nie wyobrażamy sobie dla nich wygodnej alternatywy. Tymczasem możliwości jest całkiem sporo. Pierwszym przykładem są drewniane patyczki do uszu, które już teraz stają się hitem sprzedaży.

Plastikowe sztućce i naczynia będą zastępowane produktami wielorazowego użytku. W miejscach, gdzie jest to możliwe najprawdopodobniej zastąpią je produkty wykonane z papieru.  Ekologiczne, papierowe tacki nie są żadną nowością i od dawna wchodzą na rynek zaspokajając potrzeby klientów.  Według ekspertów istnieje duże prawdopodobieństwo, że firmy wprowadzą także na rynek wygodną alternatywę dla plastikowych sztućców i słomek. Będzie to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie rynku. Masowa produkcja może sprawić, że alternatywa dla plastikowych produktów jednorazowych będzie równie tania oraz wygodna w użyciu.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze roboty sprzątające

Chcesz kupić robota sprzątającego i zastanawiasz się jaki model wybrać? Sprawdź najczęściej wybierane roboty sprzątające przez internautów.

Optymistycznie rysuje się też sytuacja zamienników dla plastikowych, jednorazowych reklamówek. Najprawdopodobniej zastąpią je materiałowe torby wielokrotnego użytku, torby papierowe, wiklinowe kosze oraz produkty pochodzące z recyklingu.

Osobną kwestie stanowią butelki PET, na które nie mamy obecnie wygodnej alternatywy. Unia Europejska zezwoli na ich produkcję, jednak wprowadzi dwa istotne ograniczenia. Pierwszym będzie konieczność przymocowania nakrętki. Drugi wymóg dotyczy recyklingu butelek, który do 2025 roku ma osiągnąć poziom minimum 90 procent.

Czy zmiany są potrzebne?

Wprowadzenie nowych zakazów zawsze budzi sprzeczne emocje. Tak jest również w przypadku regulacji dotyczących stosowania jednorazowych produktów. Entuzjaści owego rozwiązania podkreślają skalę problemu. Okazuje się, że ponad 80 procent zanieczyszczeń w morzach i oceanach stanowią produkty z plastiku.

Według obliczeń Instytutu Europejskiej Polityki Ochrony Środowiska Naturalnego każdego roku do mórz i oceanów dostaje się od 4,8 do 12,7 milionów ton nowych odpadów plastikowych. Nie jest to wartość, nad którą możemy przejść obojętnie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny