Klasyczne i mniej klasyczne upięcia firan

Najlepsze upięcie do salonu - chwosty

Chociaż dużo zależy od stylu wnętrza o jakim mówimy, można zaryzykować stwierdzenie, że klasyczne upięcia firan zawsze bronią się w salonie. My proponujemy do salonu upięcie dwustronne z chwostami. Jest to prosta i wytworna stylizacja. Chwosty, czyli sznury zakończone rodzajem pomponów, są zawsze modne i łatwe w użyciu. Takie upinanie firan sprawdza się szczególnie przy pojedynczych, wysokich oknach.

Jak upiąć firanki i zasłony przy użyciu chwostów? Firany rozciągamy na całą szerokość okna, żeby spotkały się równo pośrodku. Przewiązujemy sznurem na wybranym poziomie (najlepiej w jednej trzeciej wysokości firany) i zbieramy materiał. Nie zaciskamy sznura zbyt mocno, tylko tyle żeby się utrzymał na wybranej wysokości i utworzył charakterystyczny kształt firany. Jest to też dobry sposób na za długie zasłony. Można wówczas zastosować dekoracyjne upięcie lekko wyciągając górną część materiału. Utworzy się wybrzuszenie. Trzeba je równo ułożyć, żeby wyglądało schludnie. Inne sposoby upinania materiału chwostami to przede wszystkim upinanie proste. Po prostu przewiązujemy firany i puszczamy luźno. Ciekawe efekty można uzyskać drapując tkaninę tylko z jednej strony, wybrzuszoną część firany formując ku środkowi okna, a na zewnątrz zostawiając prosty materiał.

Ilość wzorów upinania firan za pomocą chwostów jest ogromna. Jeżeli nie odpowiadają wam podane tutaj z łatwością znajdziecie inne propozycje na stronach i blogach dotyczących dekoracji wnętrz.

Do salonu dobrze jest wybrać firany plisowane, chociaż ostatnio jest coraz więcej przykładów modnych wnętrz z gładkimi zasłonami.

Praktyczny sposób na zbyt długie zasłony

Innymi sposobami zamaskowania za długich zasłon lub firan są różne rodzaje przewiązań wstążkami, zapinanymi paskami materiału czy klamrami. O tym czym upiąć zasłony i firany powiemy więcej poniżej. Tu podamy tylko przykłady radzenia sobie z za długimi zasłonami.

Można nawiązać do modnych „naturalnych” wystrojów i po prostu zostawić zasłony udrapowane na podłodze. Taka opcja jest możliwa, jeżeli nie mamy w domu małych dzieci i młodych zwierząt, które z pewnością uznają to za świetne miejsce do zabawy.

Inną wersją niedbałego stylu jest zawiązanie zasłon na fantazyjne supły. Jeżeli materiał jest wystarczająco miękki i niezbyt śliski, to powinno rozwiązać sprawę. Oczywiście trzeba popracować nad tym, żeby supeł był estetyczny i nie za mocny. Przed praniem powinien być możliwy do rozplątania.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze roboty sprzątające

Chcesz kupić robota sprzątającego i zastanawiasz się jaki model wybrać? Sprawdź najczęściej wybierane roboty sprzątające przez internautów.

Alternatywą jest ucięcie dolnej części firany lub zasłony i zrobienie z pozostałego materiału lambrekinu (ozdobnego materiału w górnej części okna). W niektórych oknach takie dopełnienie dekoracji robi bardzo dobre wrażenie. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak prawidłowo dobrać firany i zasłony.

Jak upiąć firanki - upięcia fantazyjne

Dekoracyjne upięcie całościowe

Dzięki dekoracyjnemu upięciu twoje okno będzie wyglądać oryginalnie. Jest to dobry sposób na upiększenie nie tylko salonu, ale też sypialni czy pokoju dziecięcego. Zastosowanie ciekawych, niesymetrycznych ułożeń firany nadaje artystyczny wygląd wnętrzu.

Do wykonania tego fantazyjnego upięcia będziemy potrzebować tylko jednego kawałka materiału. Wybieramy firanę, która zakrywa całe okno rozciągnięta wszerz. Nawlekamy ją lub podpinamy na karniszu (w zależności od rodzaju karnisza). Przy tradycyjnych upięciach firan łatwiejsze będzie udrapowanie ciekawych wzorów. Firany nawlekane na kółkach lub bezpośrednio na karnisz mogą się zbyt łatwo przesuwać i nie dawać takiego efektu.

Czym upiąć taką pojedynczą firankę? Wszystkim tym czego używamy do podwójnych firan. Najlepiej sprawdzają się paski i chwosty, bo są mocne. Dobrze jest zebrać firanę wysoko. Jeżeli dodatkowo umieścimy na framudze mały haczyk lub inne mocowanie dla paska trzymającego firanę, to możemy uzyskać lepszy efekt wizualny.

Modne, nowoczesne upięcie firan

Jak upiąć firanki, żeby były modne i pasowały do salonu lub innego eleganckiego wnętrza? Można zastosować kilka wzorów upinania. Jednym z mniej znanych w Polsce, a coraz chętniej stosowanych na świecie jest ściana japońska. Nie musimy się martwić czym upiąć firanę, bo jest ona usztywniona za pomocą specjalnej ramy. Przesuwa się ją tak jak panele. Bardzo dobrze pasuje do nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz. Nadaje się szczególnie do szerokich okien np. z wyjściem na balkon.

Kobieta podczas upięcia firan w oknie, a także najlepsze porady, jak upiąć firanki
Porady, jak upiąć firanki, czyli upinanie firan i różne upięcia firan

Proponujemy też instalację firan w formie rolet rzymskich. Ich zaletą jest łatwość manipulacji za pomocą linek. To dobre rozwiązanie dla osób, które nie mają czasu zastanawiać się jak upiąć firanki, a jednak chcą, żeby coś przesłaniało im okna, chroniąc przed słońcem i oczami sąsiadów.

Nieco podobny efekt uzyskamy stosując upięcie wave, czyli falę. Spośród modnych upięć firan to wymaga chyba największej precyzji i doboru odpowiedniego materiału. Żeby uzyskać efekt idealnych słupków trzeba wybrać dość sztywną tkaninę. Firanę zawieszamy na karniszu z prowadnicami, z możliwością zainstalowania systemu sznurkowego. Kiedy tkanina na sznurku jest odsłaniana zachowuje symetryczną odległość między słupkami. Fala jest obecnie bardzo popularnym sposobem upinania firan.

Ciekawe pomysły na elementy upinające

Wstążki, sznurki, a może zapinki? Upinanie firan to nie tylko odpowiednie ułożenie całego materiału, ale wybranie odpowiedniego elementu upinającego. Wspomnieliśmy już o chwostach i paskach. Można firanę spiąć modnymi klamrami. Pozwala to na zastosowanie fantazyjnych wykończeń. Klamra z głową ulubionego bohatera kreskówki do pokoju dziecięcego albo w kształcie smoka do mieszkania geeka fantasy – takie rozwiązanie daje ogromne możliwości.

W niektórych wnętrzach dobrze prezentują się firany spięte kokardkami. Można je zamieścić na kilka sposobów. Mogą być wykończeniem klamry, dodatkiem do paska spinającego lub wstążką, którą uwiążemy z przodu w formie kokardy.

Jak widać istnieje wiele rodzajów dekoracyjnego upięcia firan. Większość z nich można zastosować w każdym domu. Mamy nadzieję, że skorzystacie z naszych przykładów i wasze wnętrza też będą wyglądać modnie i elegancko dzięki nim.

ikona podziel się Przekaż dalej